| navarre a întrebat:

De ce credeti ca biblia ne indica clar ca bisericile,acele cladiri,nu sunt casa lui Dumnezeu, urmariti cum se confirma acest lucru http://www.youtube.com/watch?v=CRnyCEEpLy8

Apoi cum chiar Yeshua (Iisus) ne indica sa ne ferim de popi sau altfel de asazisi slujitori ai Divinitatii, urmariti http://www.youtube.com/watch?v=EZNw6M27DRU

Credeti ca asemenea indicatii si avertizari au fost vorbe in vant?

Răspuns Câştigător
| Ager a răspuns:

Într-adevăr că Bisericile nu sunt casa lui Dumnezeu. Cum să fie când sunt pline de idoli, de oameni adulteri, de ipocrizie, de minciună, de ignoranță, de jaf, de lăcomie ș.a.m.d.
Oameni ignoranți, cum să accepte Dumnezeu așa ceva când el detestă, urăște ceea ce se face în Biserici. De ce spun asta? Nu eu spun, ci chiar Biblia.
În primul rând spune : Să nu-ți faci chip cioplit (sau pictat, sau imprimat ori alt fel de chip) și să nu te închini în fața lui... Nu este destul de clar?
De ce se face comerț în Biserică? De ce trebuie să plătești orice serviciu religios, când ele ar fi trebuit să fie gratuite? De ce preoții sunt plătiți când ei ar fi trebuit să slujească de bunăvoie? De ce Biserica se implică în politică când(,) "creștinii" nu trebuie să facă parte din lume? Cum să fie Biserica casa lui Dumnezeu când Biserica face exact contrariul a ceea ce cere Dumnezeu de la noi?
Pentru tot ceea ce am afirmat sunt gata să dau și citate Biblice+ situații reale pe care toți le prea bine cunoaștem.

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru navarre):

Aici contrazic... într-adevăr are multe denumiri și titluri. dar un singur nume. ce apare în Biblie de peste 7000 de ori. este YHWH. care tradus în limba română este Iehova (Iahve).

Răspuns utilizator avertizat
| Ager a răspuns (pentru navarre):

Si o persoană poate să fie : domnul, doctor, profesor, tată...
Dar are doar un nume. de exemplu Ion Popescu.
Așa și Dumnezeu, are multe titluri care apar în Biblie, dar numele lui personal, IEHOVA (IHWH...) " יהוה " în ebraică. este singurul care apare în întreaga Biblie de peste 7000 de ori...
și ce a spus Isus în rugăciunea model (Tatăl nostru!)? Tatăl nostru care ești în ceruri, să fie sfințit NUMELE TĂU (nu ale tale!, )
Acest nume înseamnă El face să devină, adică orice vrea să facă duce la îndeplinire.

Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o cl? dire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "spuneti sanatate si Bisericii care se aduna n casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

| DyNo a răspuns:

Sfantul Stefan le-a spus popilor din vremea sa urmatoarele: ''Cel Atotputernic nu incape in constructie facuta de mana omului!''

Răspuns utilizator avertizat
| Me29 a răspuns:

Pe tine nu te intereseaza materia si Creatorul sau Sfantul.