| navarre a întrebat:

Chiar mitul biblic,, spune"ca Dumnezeu nu locuieste in temple facute de maini omenesti http://www.youtube.com/watch?v=CRnyCEEpLy8&feature=youtu .be
va puneti intrebarea totusi,cum de in Romania sunt cele mai multe,,temple"din Europa si nu numai?
Prin,,temple"voi credeti ca suntem mai,,aproape"de Divinitatea care stapaneste universul?
Ma refer la adevarata Divinitate, nu la zeii tribali a poporului salbatec iudeu, apoi,, transformati"in iudeo-crestinism!

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu stiti ca trupul vostru este templul Duhului Sfant?

Răspuns utilizator avertizat
| Kramerwalt a răspuns:

Nu,Ioan 4:23, 24 spune asa "Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal. "
Urmatorul verset spunand"Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." Deci sper ca mai departe i-ti dai seama de ce sunt atatea biserici in Romania! Eu ti-am spus doar cum ar trebui sa ne inchinam noi, nu vreau sa comentez despre biserica crestin-ortodoxa, sa ai o zi binecuvantata in continuare!

Răspuns utilizator avertizat
| Kramerwalt a răspuns (pentru navarre):

Ce sa comentez despre ei, credeam ca ai inteles din acele verste cat de pacatosi sunt! Iar biserica este pentru ei cum este pentru tine firma la care lucrezi, ei vad harul preotiei ca pe o meserie! Cele doua versete vroiau sa spuna ca bisericile de milioane(mai mult apreciate pentru cat de frumoase sunt decat pentru cat de apropiate de Dumnezeu)nu au nimic apropiat de Dumnezeu, Icoanele facute de pictori celebri nu fac cu nimic mai sfant lacasul decat camera ta, adevarat ca Dumnezeu nu locuieste in temple ci in inima noastra!

Răspuns utilizator avertizat
| Kramerwalt a răspuns (pentru navarre):

Exact nu am vrut sa spun si asta,ei cu a lor gura ne invata sa nu ne facem averi pe pamant unde molia si rugina la mananca,sa nu traim dupa ritualuri ci dupa Biblie! Si unde se duce privirea la intrarea in biserica daca nu la BMW-u de milioane la lu' "inalt preasfintitu".Si ca tot a fost pastele banuiesc ca ai vopsit traditionalele oua rosii, unde in Biblie spune sa facem asta? Unde in Biblie spune ca vine epurasul, mos craciun sau alti dinastia? Nu mai are rost sa comentam, i-mi place sa spun adevarul dar hai sa fim buni si sa nu le mai tot comentam defectele altora, Dumnezeu ii vede!

Răspuns utilizator avertizat
| Kramerwalt a răspuns (pentru navarre):

Sa nu-i bagam pe pastori si predicatori in aceiasi oala cu preotii crestin-ortodoxi!

Răspuns utilizator avertizat