| Mclaren12 a întrebat:

Ce parere aveti daca toate sectele crestine ar fi unite sub aceeasi religie unitara? Adica sa nu mai existe crestini catolici, ortodocsi, adventisti, martorii lui Yehova, baptisti etc, ci simplu crestini, care au toti aceeasi credinta in zeul inventat de evrei, aceleasi traditii, slujbe, obiceiuri, ritualuri etc. V-ar afecta cu ceva credinta avand in vedere ca fiecare secta isi indoctrineaza diferit adeptii?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Imposibil, fiecare au dogmele lor si unii mentionati de tine NU SUNT CRESTINI (martorii lui Yehova), cum poti tu sa-i unesti cand fiecare crede altceva?

| Mclaren12 explică (pentru danut):

Pai toti cred in acelasi zeu. Asta-i pune pe toti in aceeasi oala.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nicidecum, nu incerca sa faci ciorba ca nu tine. Unii cred CE VOR EI iar altii ce vrea Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Toate sectele sustin ca ei au inteles ce vrea spiridusul. Si toate au dreptate intr-un singur loc. Atunci cand afirma ca celelalte secte bat campii. Cu asta sunt de acord inclusiv cu tine cand afirmi asta despre altii. E singurul adevar incontestabil promovat de toate organizatiile religioase.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Am inteles, esti blocat intelectual, sanatate.

| Mclaren12 explică (pentru danut):

Eu sunt blocat intelectual da laughing
Voi sunteti spalati pe creier cu niste dogme la care va limitati toata viata si zici de altii ca sunt blocati intelectual laughing
Nimic anormal, doar ipocrizia si ignoranta crestina.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Se considera crestini, ca, catolicii.Aia nu sunt crestini?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si ce vrea zeul evreu?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu dragule nu "se considera" fiindca nu adera la credinta crestina. Crestinii cred ca Isus Hristos ESTE Dumnezeu, cei numiti de tine NU CRED acest lucru deci nu sunt crestini. Sunt orice vor ei dar nu crestini.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu cunosc decat un zeu PAGAN la care s-au inchinat evreii, Baal.
Daca te referi la Dumnezeu acesta a SCRIS Legea Morala cu mana LUI, Cele 10 Porunci care sunt un indrumar pentru oricine doreste Sa-L urmeze.

| Mclaren12 explică (pentru Octavian199):

E vorba de ce vor aia care l-au inventat, ca zeul evreu in sine n-a existat niciodata.

| danut a răspuns:

"Iar Yehova n-a scris nimic, ce naiba, nici macar nu exista."
Atunci de ce il invoci pe Satana?
"Si nu s-a rugat niciun evreu la niciun zeu pagan. Cine te-a mintit cu asta?"
Pai de ce comentezi daca nu ai citit Biblia?
" Si evident ca trebuia sa se roage eroii tai jîdanii la el ca altfel nu auzeai de el "
Dupa cum am mai spus ESTI un Nazist amarat, iar nazistii NU SUNT crestini ci asemenea lui Hitler sunt doar Satanisti.
Biblia spune si are mare dreptate la ce spune: Matei 7, 16. Îi veti cunoaste dupã roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din mãrãcini?
17. Tot asa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rãu face roade rele.
18. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rãu nu poate face roade bune.
19. Orice pom care nu face roade bune, este tãiat si aruncat în foc.
20. Asa cã, dupã roadele lor îi veti cunoaste.

| Mclaren12 explică (pentru danut):

"invoci pe Satana?"
N-are nicio legatura.

"Pai de ce comentezi daca nu ai citit Biblia?"
Ce legatura are biblia? Eu ti-am pus o intrebare la care sa-mi dai un raspuns bazat pe istorie, nu bazat pe o carte de povesti scrisa tot de ei. Daca citeam in biblie ce? Cu ce imi raspundea la intrebare o carte plina de povesti fictive?

Si nu vad care-i legatura cu nazismul.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

""invoci pe Satana? N-are nicio legatura. "
Ei nu, uite-l pe necuratul in cuvintele tale: "ce naiba,"
A trimite pe cineva la naiba este sinonim cu al trimite la Dracu sau Satana.
NÁIBA s. m. art. (Fam.; adesea în imprecații) Dracul, diavolul.
NÁIBA f. Una din numirile populare ale diavolului.
Simplu, eu am spus ca evreii se inchina la un zeu pagan iar tu niste aiureli asa ca ti-am dat un exemplu Biblic caci de acolo aflii la ce se inchinau respectivii.
Nazismul reiese din expresile folosite de tine si doar de nazisti in speta: " eroii tai jîdanii".

| Mclaren12 explică (pentru danut):

Nee, n-a folosit niciun nazist vreodata cuvantul jîdan. N-am auzit sa fi folosit. Cam in aceeasi masura si evreii ne numesc pe noi "goyimi".

Iar naiba care face trimitere la necuratu', eu unul nu cred in legende si mituri din "dictionarul traditional romanesc". Nu face trimitere la niciun necurat de vreme ce necuratul nu exista. Nu stiu ce aiureli am zis, o aiureala este sa raspunzi cu un raspuns dintr-o carte de basme la o intrebare legata de credintele lor reale. Ei n-au crezut niciodata in zei pagani. Nu ar avea nicio logica. Evreii sunt anti-pagani de cand e natia lor. Asta nu este o aiureala, in schimb ce ai zis tu e o mare aiureala.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

"Asta nu este o aiureala, in schimb ce ai zis tu e o mare aiureala."
Pai eu am citat dictionarul vostru lingvistic, daca aia spun aiureli atunci tu esti seful aiurelilor.

| Mclaren12 explică (pentru danut):

Este o aiureala pentru ca-i bazata exact pe aiurelile in care crezi tu. Am inteles ca "naiba" face trimitere la necuratu', dar ce valoare are asta daca necuratu nu exista?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Exista, exista, dar tu nu ai cum sa-l vezi insa sunt unii care l-au vazut.

| RAY a răspuns:

O parte din mine ar spune lasati naibi toate religile,sectele si ganditi rational,toate sunt o manipulare in masa,o parte din mine spune = astia nu pot trai fara o religie,credinta ca na confortul mintal plus frica de iad poate ca le da o moralitate,o parte din mine e de parere ca astia nu o sa se inteleaga in vechi intre ei ca biblia insati e al naibi de interpretabila asa ca zero sanse,nu stiu ce sa mai scriu,faza e ca hai sa spunem ca au nevoie de a crede ok, macar sa citeasca biblia, crestini nu au habar de propia lor biblie, pe o parte astia care promoveaza biblia sunt ok, vorbesc de protestanti, ca preoti catolici, ortodoxi nu promoveaza asta

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Cand esti beat sau drogat te simti bine, asa si cu religia.

| Panamax a răspuns:

Pana cand prostimea este dezbinata este ok. Daca prostii se unesc, am dat de dracu.

| Octavian199 a răspuns:

Fiecare cu compania lui, care se numeste religie sau secta, dupa caz.

| FPKRamon a răspuns:

Fiecare is are pe Dumnezeu in felul in care l-au perceput.
cat despre evrei, ei sunt singurii care inca nu cred in Iisus Hristos.

dar ca sa iti raspund la intrebare, nu ar fi deloc bine sa se uneasca religiile, ca multe dintre ele au spuse lucruri care se bat cap in cap.

Dupa parerea mea si a altot milioane, Ortodoxia e singura religie care te lasa sa cauti cat vrei pe Dumnezeu, nu ca la catolici, cu crede si nu cerceta.
la noi, la ortodoxi preotii te indruma sa cauti cat vrei.

multe religii au convingeri proprii care nu cad de acord cu alte convingeri de la aceeai religie,
la ortodoxie nu am vazut asta.

| Mclaren12 explică (pentru FPKRamon):

M-am convins eu care-i treaba cu cautatul. Un crestin poate sa caute cat vrea atat timp cat ce descopera nu intra in contradictie cu dogmele sale.

| FPKRamon a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu chiar.
uite, eu nu am acceptat totul din credinta, si totusi sunt crestin.
ce nu imi convine nu cred, ca am dreptul asta, "liberul arbitru"
insa uneori trebuie sa ai si credinta oarba ca sa vezi.
sau asa ceva zicea Cedry2k happy

| Mclaren12 explică (pentru FPKRamon):

"ce nu imi convine nu cred, ca am dreptul asta"
Tocmai asta am zis, crestinii cred doar ce vor ei si nu vad realitatea asa cum este. Crestinii resping de exemplu spiritualitatea pentru ca asa le-a bagat religia in cap, dar ei nu sunt constienti ca spiritualitatea era o practica foarte importanta in viata de zi cu zi a paganilor. Evreii au pervertit si distrus religiile originare ale omenirii si au impins in schimb o religie materialista, artificiala, bazata pe intamplari si oameni care nu au existat in lumea reala.