| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de ateii?

Răspuns Câştigător
| Increatul a răspuns:

Pana acum am evitat sa intru in orice fel, de discutie de genul acesta.Pentru ca nu am nici un scop sa lovesc in ''Religie,, s-au in oamenii, vreau sa am o atitudine echilibrata.O sa intru in conversatie cu oamenii ce nu stiu sa se comporte si is nesimtiti.Acuma sa citesti (atent/atenta) la ce o sa zic, sa te invat, niste lucruri pe care vad ca nu le cunosti, care o sa-ti prinda bine pe vitor daca le pui in aplicare.
1.Nu exista:crestin, ateu, hindus, jianist, catolic, ortodox, musulman.etc astea toate sunt prejudecatii.Mai presus de aceste prejudecatii exista fiinta umana-om.Nicio idee nu e destul de mare pentru a contine o fiinta umana; fiinta nu poate fi continuta de niciun concept.Omul a fost hiptnotizat sa creada in prejudecatii.
2.Viata ta ii o lunga poveste inutila, plina de idei abstracte, ideologii si prejudecatii
3. Vorbesti despre principii, perfect de acord cat timp stii ce vorbesti.Tu nu poti vorbii despre principii, cand dai un raspuns de genul acesta.
Moralitatea trebuie sa apara din propria simţire a vieţii de către cineva, din propria sensibilitate, din proprile experienţe, nu o moralitate învăţată de la alţii, împrumutată, aia nu ii moralitate.(Tu nu intrii in aceasta categorie, moralitatea care te invata ''Religia,, ii cultivata si tu o imprumuti, aceste atitudini moralizatoare au creat ipocrizie în lume)
4.Constant te preocupa altii, o noua greselea, cum te invatata ''Religia,,(in 95 % din cazuri din ''Credinciosi,, se intampla acest lucru)
El este homosexual. Şi ştiu asta din surse demne de încredere. Dar de ce te-ar preocupa asta? Homosexual sau heterosexual – asta este treaba lui. Este viaţa lui. Cine eşti tu? De ce te-ar deranja asta? Nu poţi lăsa oamenii cu viaţa lor? Şi dacă ei se bucură, cine eşti tu să te bagi? Eu critic doar când viaţa altuia este vizată, altfel nu este nici o treabă.(Am dat un exemplu ca sa intelegi atitudinea)
5.''Masti,,
Tu încerci sa fii ceea ce vor altii sa fii, însa acest lucru nu te va putea multumi niciodata, ti-a fost impus un fals caracter.
Nu este o generalizare dar cand omul refuza sa mai fie om aici se ajunge!-Cine esti tu sa-ti dai cu parerea cand omul refuza sa mai fie om? Ce drept ai tu sa faci asta? De unde stii tu ca el nu este, mai om ca tine? Nu poti sa zici asa ceva doar dupa niste cuvinte scrise pe un forum, de mai multe persoane, tot ce zici ii total eronat.Vezi sa tastezi ii destul de usor, mai greu ii cand esti tu, un pix s-au stilou si o foaie.Atunci apar probleme mari, ii total diferit crede-ma.
Nu m-am prezentat ca sa stii cu cine vorbesti, ca pentru tine conteaza termenii si conceptiile de ''Crestin,,, ''Ateu,, etc.Prezentare:Sunt o fiinta umana care cred 100% doar in mine si atat.Nu am prejudecatii, ideologii si idei abstracte, respect orice om indiferent de ''Religia,, lui, dar nu o sa pot niciodata sa respect ceva ce distruge omul si il dezumanizeaza.Am incercat sa fiu scurt, daca mai actionezi in felul acesta, o sa trecem la lectiile urmatoare.Fac si educatie cu tine ca vad ca ai nevoie.

| NOname a răspuns (pentru Increatul):

Perfect de acord, Increatul!
Și apreciez răbdarea pe care ai avut-o ca să expui problema punctual.

Ca un rezumat:
- http://i.imgur.com/G3r27.jpg
- http://i.imgur.com/R5Zzm.gif

25 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Mie personal imi plac ^^..pana la urma toti suntem atei.

NOname
| NOname a răspuns:

"Nu se poate sa fii toleranta la prostie ca ajungi si tu ca cei pe care-i tolerezi!"

Mă bucur că înțelegi și singur motivul voturilor pe care le primești...
Așa e, erorile de logică, aroganță și nesimțire este bine să fie taxate.

NOname
| NOname a răspuns:

Înseamnă că te urăști și pe tine?

| Archdaemon a răspuns:

Sunt niste oameni buni, majoritatea traiesc dupa un anumit cod si oameni morali(ateii) sunt mai de treaba decat majoritatea "crestinilor", religia distruge personalitatea multor oameni deci ateii mi se par persoane mult mai morale decat restul.Asta e doar parerea mea.O poti ignora.

| RAY a răspuns:

Urasti raul, dar simt ca esti plin de ura cum se poate asa ceva?

| RAY a răspuns:

Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,

| RAY a răspuns:

Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.

| ancaval a răspuns:

Eu zic ca exagereaza,se cred importanti cand vin cu vorbe de genu "eu nu cred".Pe mine ma doare in cot de ce cred ei. Era si un citat numai stiu sigur cine il spunea,cred, ca Petre Tutea : Mai bine sa crezi in Dumnezeu si sa nu existe,decat sa existe si sa nu crezi. Nu stiu sigur cum era, interesant, zic eu. Dupa parerea mea, ateii, doar niste specimene care se cred importante cand isi fac public punctul de vedere.

Numai bine!

| Thunderstruck a răspuns (pentru ancaval):

Daca dai citate din Tutea...Nu are rost sa discut cu tine. Oricum, vezi ca chestia aia a zis-o unu Pascal, poate ai auzit de el.

| Narfundo a răspuns:

Vrei o descriere acum sau ce? Atei=oameni saturati".

| RAY a răspuns (pentru Narfundo):

O parere personala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-e indiferent daca sunt credinciosi sau atei, simtul umorului sa-l aiba si sunt tari.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Că ai sau nu credință toți avem 2 mâini 2 picioare.
Ce diferă între cele 2 religii e perspectiva și exprimarea în felul fiecăruia a lucrurilor.
Personal, am o părere bună. Fiecare om are voie la propria exprimare, la propriile alegeri.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Neșimțirea, perversitatea nu duc lipsă nici în rândul creștinilor.

| HowdidIgethere a răspuns:

Ai facut Limba Romana cu maistru de traforaj? Eu cred ca eii se da marii.

| TrentonChase a răspuns:

Ateu e un termen care descrie lipsa credintei in zei a unei persoane si de cele mai multe ori in supranatural.

Totusi e doar o eticheta, un fel de raspuns scurt la multe intrebari, ce mi se pare frustrant este ca credinciosii in general la auzirea acestui cuvant isi creeaza in cap un portret robot pentru o persoana atee care de cele mai multe ori este fie "depresiva", "fie suparata pe Dumnezeu", fie "satanista" si exemplele sunt nenumarabile...

Nu pot avea o parere in general despre atei pentru ca asta ar insemna sa generalizez si asta ar fi o prostie pentru ca ar favoriza prejudecatile.

Dar ca sa iti raspund la intrebare, 90% dintre ateii pe care i-am intalnit, discutat, interactionat desi nu au fost foarte multi, am constatat in general ca sunt persoane intelgente, pasionate de stiinta, sceptice, cu o atitudine in general relaxata fata de viata contrar preconceptiile crestinilor despre noi.

Eu sunt ateu pentru ca nu cred in existenta zeilor si supranaturalului si totusi asta nu spune nimic despre mine, ce conteaza este modul in care vorbesc, argumentez, rationez si percep realitatea intr-o maniera obiectiva incercand sa "demistific" superstitiile trecutului.

| TrentonChase a răspuns:

Sa sti ca mai multi crestini fac asta decat ateii.

| IMINENT a răspuns:

Tu ajungi sa generalizezi orbeste deoarece mintea ta nu poate percepe ca cineva care nu crede in ceea ce crezi nu e neaparat un destrabalat.
Dar na, am uitat ca esti trollu no1 aici.

| IMINENT a răspuns:

Nimeni nu te accepta pentru ca esti prost si intolerant.
Daca ai pune pret pe caracterul omului, nimeni nu s-ar mai lua de tine, dar vorbele astea se prind de tine ca nuca de perete.

| IMINENT a răspuns:

Esti penibil rolling on the floor
Tu ori esti un troll jalnic, ori esti un fanatic obosit, care spera ca prin intoleranta lui religioasa va primi un os.
Intr-o societate pot coexista persoane de diferite credinte religioase si ateii.
Intr-o societate care se doreste a fi ideala, caracterul fiecaruia, indiferent de convingerile religioase proprii, ar trebui sa fie pe primul plan, iar daca sunt unii oameni purtatori de valente negativiste, indiferent de religie, aceia ar trebui inchisi.
O societate ideala are ca scopuri multumirea si dezvoltarea nivelului de trai a tuturor oamenilor, iar tu, prin convingerile tale, pui in pericol dezvoltarea persoanelor non-crestine.
Daca lumea ar invata ca nu religia ci caracteul conteaza, alta ar fi imaginea pe care o afiseaza.
Acum pe o ureche iti intra, pe alta iti iese?
Ai mai mult de 12 ani?

| IMINENT a răspuns:

Da spre ce anume se indreapta, mister?
Ca pana acum raspunsurile tale pun in lumina intoleranta religioasa crasa si prostia.

| Mișika a răspuns:

Ateii sunt persoane realiste, pentru care realitatea existentei a ceva trebuie sa fie clara ca 2+2=4, si apropo foarte curajoase.

| Defreyor20 a răspuns:

Copii Lui Dumnezeu, pentru ca mai exista clipa de intoarcere!

| Increatul a răspuns:

Nu citesc raspunsuri, nu am acest scop.Nu o sa lovesc niciodata.''Religia,, si ''Credinta,, unui om.Fiecare om are dreptul sa-si aleaga calea si sa creada el.Cand am zis eu sa numai ''Crezi,, si ca trebuie sa urmezi calea aleasa de mine? Nu ai putut reactiona intr-un mod corect la raspunsul meu, nu ai avut nimic de zis concret si ai dat un raspuns total gresit.Simti nevoia, sa ai ultimul raspuns si cand nu ai nimic concret de zis?
1. Daca as crede numai in mine as fi cel mai nenorocit om! Nu esti constient de asta?-De ce is nenorocit? explica-mi sa vad ce ai de zis.
2.Si vazandu-ti numele stiu mai multe despre tine decat stii tu despre mine! "Increatul"-Eu nu stiu nimic despre tine nu ai cum sa-ti faci o parere despre un om pe un forum.Ma cunosti? Cum poti sa-mi zici ca ma cunosti, cand nu ai stat de vorba cu mine si nu ma cunosti personal? Cand am zis eu ca stiu ceva despre tine? Intervine din nou caracterul tau imprumutat si cultivat. ''Increatul,,-ce legatura are un ''nickname,, cu ce sunt eu cu adevarat?
Numai intra cu mine in discutii doar de dragul sa ai ultimul raspuns.

Întrebări recente