| Arcadianul a întrebat:

Ce parere aveti de indemnul lui Iisus spre violenta maxima, ce il descrie biblia?
Luca 19 : 27 Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi TĂIAȚI-I INAINTEA MEA."
28 După ce a vorbit astfel, Isus a pornit în frunte şi Se suia spre Ierusalim.
Credeti ca este moral ca cei care nu impartasesc ideile cuiva ( chiar a lui Iisus) trebuiesc TĂIAȚI? -indiferent de context,timp,motiv, etc.

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca citesti contextul este doar o pilda si apostolii au inteles asta.De fapt Isus le-a zis chiar sa isi iubeasca dusmanii.Deci,nu se contrazicea, iar modul sau de viata si actiunile sale au demonstrat ca a fost impaciuitor.

| Radu284 a răspuns:

For f*cks' sake... Tu iti dai seama ca partea aia era o parte intr-o parabola, inceputa in Luca 19:12, si totul este intre ghilimele? Si ca nu Isus a dat indemnul asta, ci ca era in parabola spus de el?

| Moisie a răspuns:

Daca analizezi atent pozitiile pe care le are Isus in diferite ocazii, vei observa ca el are un dublu discurs, exact asa cum are si biserica sa, un discurs pentru oile (proaste) care fac parte din turma lui, si alt discurs pentru cei care ii urmeaza calea, adica pentru cler.
Astfel observam ca oilor le cere sa nu se opuna Raului (personificat prin Diavol), ci sa-si intoarca obrazul atunci cand primesc un shut in fund, iar clerului le aminteste ca NU a venit sa aduca pacea... ci sabia, iar cine nu asculta "sa fie taiati acum aici in fata mea"!
Acesta este si motivul pentru care oile il numesc Christos, adica UNSUL care nu a fost uns deci nici nu poate fi Christos, ci eventual antichristul care ii inseala pe oameni sounandu-le ca el este Christosul. iar clerul initiat il denumeste pe Isus cu numele de Lucifer, nume sub care a fost slavit in biserica crestina timp de peste 1000 de ani!
In concluzie raspunsul este ca acea afirmatie a sa, nu are nicio legatura cu moralitatea, la fel cum nici biserica sa nu si-a propus sa aiba, motiv pentru care vedem ca a comis milioane de crime, iar acum cand masoneria i-a ingradit puterea diabolica, nu mai comit crime, dar vedem ca majoritatea popilor sunt lacomi si curvari, iar unii dintre acesti sarlatani care ne parazitieaza au inclinatii catre pedofilie sau catre homosexualitate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Pot să te întreb: Ai încercat să ţii cont şi de contextul în care apare aceste cuvinte? Chiar constituie aceste cuvinte "un îndemn spre violenţă maximă"?

| M25M a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ok..si care e diferenta cu sau fara context? Ca din ce am vazut eu nu se altereaza nimic(fie si sensul metaforic, daca ar fi unul)?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru M25M):

Salut

Pur şi simplu, aceste cuvinte fac parte dintr-o parabolă spunsă de către Isus care urmărea un cu totul alt scop.

| Arcadianul explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Bă,cum naiba cand e ceva ce nu vă convine,spuneti ca sunt parabole sau interpretari,etc. Iar cand e ceva ce va convine spuneti ca e REAL!
Cât la % e,,parabolă''in aceasta carte scrisa,tradusă si selectată,de mii de oameni, mii de ori, PÂNă LA URMĂ? Nu-mi raspunde de genul : trebuie sa intrebi un duhovnic, sau ca e,, o taină'' cum o fac de obicei indoctrinatii religios!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Arcadianul):

E chiar mai simplul. Pur şi simplu citind inainte şi după afirmaţia respectivă (adică contextul) ne putem da singuri seama că e vorba despre parabola sclavilor ce au primit anumite însărcinări de la stăpânul lor şi sau achitat în mod diferit de ele.

| Arcadianul explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ce fel de,,parabolă'' ti se pare tie,a fi aceasta in care se indica pedepse prin a tăia oameni? Din aceasta,,parabolă''de care spui,ce invătaminte putem trage? daca eu inventez o,,parabolă'' in care explic că daca nu faci un anumit lucru pentru mine,trebuie sa fii tăiat in bucati,cum ti se,,pare''? E OK? această,, parabolă? Este descris CLAR in aceasta,, parabolă'' ca Iisus personal după ce a amenintat, a plecat spre Ierusalim. Si plecarea lui spre Ierusalim e o,, parabolă''? Sau partea asta NU?

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si daca este sclav NU este om si iata ca "dumnezeul" cel certat cu munca dar infratit cu sarlatania, cere sa fie ucisi...probabil de atata moralitate si "dragoste crestina"!
Acum ma intreb cand Romania a intrat in UE si tu ai devenit un SCLAV, sa intelegem ca un golan certat cu munca care prostesete lumea ca este "dumnezeu"... are dreptul sa te taie doar pentru ca asa vrea muschii lui?

| Radu284 a răspuns (pentru Arcadianul):

Ba, tu nu intelegi de loc, desi iti explica doi oameni?
E parte din parabola. Daca eu iti povestesc un film cu Hitler, unde Hitler zice: "Sa-i omoram pe evrei!", asta nu inseamna ca eu sunt de acord cu ce a zis Hitler.
Get it?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Eu unu vad ca contextul este foarte explicit ca voi nu acceptati ca nu va convine e alta treaba, voi sunteti sfinti doar in biserica ca fariseii, nu interpreta biblia cum vrei daca asa a spus asa e punct

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Luca 19:11 În timp ce ascultau aceste lucruri, le-a mai spus o ilustrare, fiindcă era aproape de Ierusalim şi ei credeau că regatul lui Dumnezeu se va arăta îndată. 12 De aceea, el a zis: „Un om de neam ales s-a dus într-o ţară îndepărtată ca să obţină putere regală...
Scrie clar- O ILUSTRARE, mai scrie şi scopul ei - de a corecta o gândire greşită şi anume "ei credeau că regatul lui Dumnezeu se va arăta îndată". Sânt multe idei în această ilustrare dar ele mai necesită unele cunoştinţe.
De la Arcadian e de aşteptat aşa întrebare (ştiu că va citi şi el), dar din partea ta măi Mihaile... laughing

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Eu vad lucrurile altfel, aici e vorba de interpretare subiectiva, iar in cazul de fata cu sau fara context sensul nu este alterat fie el propriu sau metaforic. Daca stam sa interpretam atunci fiecare poate veni cu variante diferite ale textului.

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

happy Isus foarte des le vorbea în pilde şi când a fost întrebat: „De ce le vorbeşti în pilde?", Isus a răspuns: „Pentru că vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat". Era profeţit că el avea să-şi ‘deschidă gura în pilde, să spună lucruri ascunse’ (Matei 13:10, 11,  35). Isus a vorbit deci prin intermediul ilustrărilor pentru a-l separa pe ascultătorul neinteresat şi curios de cel sincer interesat. Discipolii lui Isus şi-au arătat sinceritatea cu o anumită ocazie, când l-au însoţit pe Isus într-o casă şi au spus: „Lămureşte-ne pilda cu neghina din ţarină". — Matei 13:36.
Aşa că... no talking

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Ba cea ce postezi u aici se numesc pilde Iisus vorbea in pilde iar Iisus când spune aceste pilde el le spune sa le inteleaga dor urechile sufletului de aceeia el si spune ciare urechi sa auda nu se refera la urechi umane si eu inainte când auzeal aceste pilde intelegeam altceva decat cea ce sunt de fapt Iisus nu spune sai taie trupeste si sufleteste adica saile spuna adevaru chiar daca adevaru doare ia gandestet dac tu ai facu cv si nu stie nimeni decat o persona si tear spune in nu simti ca tear taii in interior acum e si alegerea ta ce vrei sa crezi da nu mai duceti lume in errore

| RAY a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Ma adryan ce bagi tu minciuni iisus nu stia ce vorbeste, omul asta a venit pentru orice om sarac fara o clasa sa vb pe intelesul tuturor nu pe limbaje codificate apropo interpretarea e blasfemie sa stii, daca a spus iisus asa e punct nu alte povesti