| mentholinks a întrebat:

Stim cu totii ca Isus ne-a cerut sa ne binecuvantam vrajmasii si sa ne rugam pentru cei ce ne asupresc si ne prigonesc dar in acelasi timp ne-a cerut si sa-l urmam. Luand aceste lucruri in considerare cititi urmatorul citat a lui Isus din Luca, cap 19, " Cât despre vrăjmaşii mei, care n-au vrut să împărăţesc eu peste ei, aduceţi-i încoace şi tăiaţi-i înaintea mea." Asa se poarta Isus cu vrajmasii sai si ne cere sa-i taiem inaintea lui. Ce veti face de azi inainte? Cum alegeti sa-l urmati pe Isus? De ce nu va apucati sa-i taiati cu sabia pe toti necredinciosii in biserici, in fata altarelor?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e o falsa dilema. Poate userul Martzian a vrut sa spuna "decontextualizare".

| martzian a răspuns:

Aveti o falsa dilema. Isus nu ne invata in acel text sa procedam astfel, ci prezinta o parabola. Dupa cum va spuneam si mai devreme, orice text scos din context este doar un pretext, in acest caz unul oribil.

Va redau textul in contextul imediat, ca sa intelegeti de ce spun ce spun:

"Pe când ascultau ei aceste lucruri, Isus a mai spus o pildă, pentru că era aproape de Ierusalim, şi ei credeau că Împărăţia lui Dumnezeu are să se arate îndată. Deci a zis: „Un om de neam mare s-a dus într-o ţară depărtată, ca să-şi ia o împărăţie, şi apoi să se întoarcă. A chemat zece din robii săi, le-a dat zece poli şi le-a zis: „Puneţi-i în negoţ până mă voi întoarce." Dar cetăţenii lui îl urau; şi au trimis după el o solie să-i spună: „Nu vrem ca omul acesta să împărăţească peste noi." Când s-a întors înapoi, după ce îşi luase împărăţia, a spus să cheme pe robii aceia, cărora le dăduse banii, ca să vadă cât câştigase fiecare cu ei din negoţ. Cel dintâi a venit şi i-a zis: „Doamne, polul tău a mai adus zece poli." El i-a zis: „Bine, rob bun; fiindcă ai fost credincios în puţine lucruri, primeşte cârmuirea a zece cetăţi." A venit al doilea şi i-a zis: „Doamne, polul tău a mai adus cinci poli." El i-a zis şi lui: „Primeşte şi tu cârmuirea a cinci cetăţi." A venit un altul şi i-a zis: „Doamne, iată-ţi polul pe care l-am păstrat învelit într-un ştergar; căci m-am temut de tine, fiindcă eşti un om aspru; iei ce n-ai pus şi seceri ce n-ai semănat." Stăpânul i-a zis: „Rob rău; te voi judeca după cuvintele tale. Ştiai că sunt un om aspru, care iau ce n-am pus şi secer ce n-am semănat; atunci de ce nu mi-ai pus banii la zarafi, pentru ca, la întoarcerea mea, să-i fi luat înapoi cu dobândă?" Apoi a zis celor ce erau de faţă: „Luaţi-i polul şi daţi-l celui ce are zece poli." „Doamne", i-au zis ei, „el are zece poli." Iar el le-a zis: „Vă spun că celui ce are, i se va da; dar de la cel ce n-are, se va lua chiar şi ce are." (Luca 19:11-26)

| iurii75 a răspuns:

În Biblie este acest text, se găsește la luca 19:27, dar respectivul n-a precizat că este un fragment dintr-o parabolă. În plus deși acum li se oferă tuturor posibilitatea de a face o alegere de partea cui vrea să fie, Dumnezeu nu va tolera răutatea și nelegiuirea la nesfîrșit. Psalmul 37: 8 Lasă mânia şi părăseşte furia,
nu te aprinde de mânie ca să faci răul.
 9 Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciţi,
dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul.
ו [Vav]
10 Încă puţin şi cel rău nu va mai fi,
te vei uita la locul unde era şi nu va mai fi.
11 Dar cei smeriţi vor stăpâni pământul
şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace.

| mentholinks explică (pentru iurii75):

De 2000 si de ani tot se propovaduieste ca "inca putin..." Biblia si crestinismul au ajuns raspandite cu pretul a milioane de oameni nevinovati care nu numai ca au fost ucisi dar si torturati in cele mai diabolice moduri de catre Inchizitie. Toata cunoasterea antica a fost distrusa de catre biserica, din cauza asta nici macar nu stim cum au reusit egiptenii sa construiasca piramidele. Tu nu observi ca Isus nu iti cere altceva decat sa fii un bun sclav adica sa te conformezi cu orice mizerie care iti este aruncata in fata si tu accepti de buna voie sa faci asta doar pe baza unor versete scrise de niste insetati de putere evrei? N-ai citit in Biblie ca YHWH planuieste ca imparatii pamantului sa ii serveasca pe evrei? Pentru tine crezi ca are alt plan? Eu zic sa te mai gandesti.

| iurii75 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu amesteca scopul lui Dumnezeu cu ceea ce a făcut și face creștinătatea apostată (și inciziția) care "declară public că-l cunosc pe Dumnezeu dar îl reneagă prin lucrările lor". Iehova plănuiește să înlăture toate guvernele umane care sunt și corupte și incapabile să conducă, și tot pămîntul va fi guvernat de regatul ceresc în frunte cu Isus.

| mentholinks explică (pentru iurii75):

Si evreii care deja ne conduc nu?

| iurii75 a răspuns (pentru mentholinks):

Poate doar în mintea ta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Eee,heei, e mare lucru sa cunosti adevarul care elibereaza (Ioan 8:32)!(Consemnarea versetelor si a capitolelor biblice se face asa:ex-Ioan 3:16 se citeste Ioan capitolul 3 cu versetul 16, deci prima data se mentioneaza numele scriitorului, apoi cu cifre mari numarul capitolului cartii respective urmat de doua puncte:, apoi numarul versetelor cu cifre dupa cum urmeaza in cazul acesta 16. Deci Ioan 3:16 (citeste ) Tu probabil ca stii, in repetate randuri Isus le-a vorbit apostolilor si multimilor in,, pilde " pentru ca sa inteleaga mai bine mesajul ce-l transmitea, si-n aceasta situatie pe care tu ai dorit s-o consemnezi, numai ca nu ai inteles mesajul ei, Isus a vorbit facand o comparatie la adresa Sa, ca rege al Regatului lui Dumnezeu, cu un om de neam ales, ce s-a dus intr-o tara indepartata sa obtina putere regala. A scos in evidenta darurile pe care le-a oferit slugilor lui, iar cei ce au apreciat darul au devenit supusii lui si s-au bucurat foarte mult, dar acel sclav care nu a ascultat, nu a apreciat darul, i-a fost luat, si dat celorlalti doi. De fapt la ce facea aluzie Isus Sclavii sunt oameni alesi sa cunoasca,, adevarul despre Dumnezeu, si sa-l transmita si altor oameni in scopul salvarii intr-o zi de razbunare pe care Dumnezeu o v-a aduce peste pamant, pentru al curata de rautate, astfel oamenii lipsiti de pietate vor fi inlaturati iar cei care vor infaptuii vointa lui Dumnezeu vor fi salvati.(poate vrei sa te numeri si tu printre ei adica cei ce vor fi salvati in urma infaptuirii vointei lui Dumnezeu, dar pentru acest lucru este nevoie de ceva,, sa asimilezi cunostinta exacta despre Dumnezeu despre Fiul Sau Isus Cristos, despre modul de viata pe care-l pretinde Dumnezeu de la noi, si poate vom fi salvati > Nicidecum nu a spus Isus ca noi sa facem ceea ce tu ai scris, nu suntem noi judecatorii semenilor nostri, un judecator trebuie sa fie drept, incoruptibil, nepartinitor sa iubeasca dreptatea, iar printre oamenii imperfecti, nu se gasesc astfel, decat in Forma de judecata hotarata de Dumnezeu. Si sa-ti mai zic ceva, cunostinta adevarului schimba vieti!