| xerxes1 a întrebat:

Ce parere aveti de noul model de cuminecatura din episcopia Husilor?
http://imgur.com/gallery/pi6pz

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au aroma de scortisoara? Ador scortisoara.

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

In frunte cu arhiepiscopul.

| Nilsson a răspuns:

Spune sincer, te bucura cand vezi ca se intampla nelegiuiri chiar si intr-o biserica, sau esti intristat ca unii au ajuns la un asa nivel de decadere?

| xerxes1 explică (pentru Nilsson):

Ma bucur pentru ei ca isi traiesc viata.
Ma intristeaza faptul ca trebuie sa se ascunda.
Faptul ca sunt preoti ma distreaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

Se întâmplă nelegiuiri în țâța bisericii și au ajuns la o ''așa decădere'', ei, oamenii lui Dumnezeu, perfecții, sfinții și preafericiții, care ne spun nouă ce este moral și ce nu dintr-o carte a caror ''reguli'' nu le respectă. Dacă ei ca preoți cu anumite principii și fiind intermediari între oameni și Dumnezeu, ei fac asta, ce e de așteptat la un om oarecare de pe planeta asta. Sunt niște ipocriți, nu toți, dar majoritatea, obsedați de bani.
Și subscriu la reply-ul lui xerxes1.
Nu mă interesează ceea ce fac, dar nu suport ipocrizia, și da, mă distrează faptul că sunt preoți, așa poate lumea își pierde încrederea în religie și trăiesc în pace, toleranță și bunătate, fără a fi nevoit să spui Dumnezeu și creștin = iubire, pentru că nu-i așa.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimic distractiv in faptul ca unii preoti fac de rusine haina pe care o poarta, care reprezinta ceva.
Chiar daca nu sunt ortodox tot ma revolta astfel de lucruri.

Din cauza acelora carora li s-au aprins poftele dupa baieti tineri, toata comunitatea preotilor trage ponoasele, desi multi nu merita, aceia care sunt fideli sotiilor lor si se implica in acte de binefacere.
Atat Pomohaci, cat si episcopul de Husi, daca voiau sa duca o viata dezdrabalata trebuiau sa plece din Biserica Ortodoxa, asta nu e viata traita, pentru 30 de minute cat si-au satisfacut poftele acum familiile lor si comunitatile din care faceau parte traiesc o viata intreaga in rusine (nu mai zic de baietii cu care au intretinut relatii sexuale).

``așa poate lumea își pierde încrederea în religie și trăiesc în pace, toleranță și bunătate``
Nu e de vina religiei pentru faptele pe care le-au comis, lipsa religiei nu te face automat mai bun, sunt profesori de liceu sau la facultate care isi inseala sotiile cu eleve sau studente, pentru a le trece la o materie.
Ce o sa invatam din asta, ca nu trebuie sa mai mergem la scoala sau la facultate?
Stigmatizarea religiei nu va rezolva nimic.

Oricum, ce vedem in media nu e nimic nou sub soare, pana si in Biblie spune ca fii profetului Eli comiteau adulter cu fetele din poporul Israel la intrarea in Cortul Sfant, sau ca regele David a pacatuit cu sotia generalului sau, apoi a complotat ca acesta sa fie omorat pentru a o lua el de nevasta. Asta ii da credibilitate Bibliei pentru ca spune lucrurile asa cum erau, nu e o carte scrisa de liderii politici sau religiosi pentru a tine lumea in frau, si ne serveste ca un exemplu de decadere morala a omenirii, si ca raul e capabil de orice, chiar si sa imbrace o haina religioasa si sa comita abominatii.