| pusik a întrebat:

Ce parere aveti de oamenii aceia care isi spun,,pocaiti,, si de bisericile lor? Acuma sa fim seriosi tra sa fii nebun sa te pui sa plangi cand incepe preotul sa citesca din biblie si sa urli ca descreieratu' :,,Doamne, Doamne,, sau cand vine preotul si te ia de umeri si te scutura pana te ia dracu sau sa te arunci in genunchi la intrarea in biserica si sa incepi sa urli de parca ai fii posedat de un drac(scuzati limbajul dar este dea dreptul enervant). Dupa parerea mea astia sunt niste oameni nebuni, dependenti de biserica si de religie.Mai demult nu era orga, chitara, saxofon sau mai stiu eu ce instrumente acum vezi tot felul in biserici.Asta este parerea mea dar acum vreau sa o aud si pe a voastra.
P.S: Rog pocaitii sa nu se bage.

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Draga pusik, e credinta lor n-ai ce face! Asa se manifesta ei, am vazut si eu niste filmulete si m-a luat cu frisoane. Sa vezi oameni in toata firea cum se ghemuiesc pe jos, gemind si tremurind, sa vezi pe unul cum ii loveste pe fratii crediciosi cu haina si acestia cad ca electrocutati, sa-i vezi dansind in biserca ca la discoteca, urlind, bolborosind, tipind, plingind, e ceva ce cu greu poti sa intelegi. Uneori fac si vindecari miraculoase, in acest sens recordul detinindu-l o biserica baptista de prin Africa care vindeca bolnavii de SIDA. E drept ca oamneii dupa vindecare mai si mureau dar asta se trece cu vederea, nu se pune.

Acu' vreo citiva ani am intrat intr-o biserica protestanta undeva in Occident si prin biserica se manifesta intr-un mod foarte ciudat o tipa imbracata in... mireasa! La ei este o mare libertate de manifestare in biserica si ce-i periculos este ca in aceasta libertate de manifestare au impresia ca au si libertate de decizie. In fapt sint niste captivi ai credintelor pe care le au. Sint tinuti din scurt si orice fac trebuie raportat la Biblie. Iar controlul nu se realizeaza numai asupra mintii ci si asupra vietii personale.

Pe mine personal nu ma deranjeaza in ce crede fiecare in parte si cum se manifesta la reuniunile pe care le tin. Ce ma deranjeaza este prozelitismul agresiv pe care il practica, dublat de o campanie furibunda de denigrare o a bisericilor istorice. Atitudinea de superioritate, dispretul si jignirile ating cote incredibile! S-au trezit unii acum 120 de ani (asta ca sa fiu politicos, sa n-o iau de la Luther) sa inventeze niste culte care mai apoi au luat amploare si vin acu' la noi si ne spun ca credinta noastra de 2.000 de ani nu e buna si ca ai sigur un loc asigurat in Rai daca te inscrii la ei, si incepi sa bolborosesti (glosalalia), sa te tavalesti pe jos in chinuri sau sa accepti psihoza mistica manifestata prin rugaciunile colective.

Toti cei care sint pe cale sa fie prostiti sa intre in grupari religioase de tipul acesta ar trebuie sa stie mai intii adevarul despre ele, ca-i asteapta o spalare de creier, practici care frizeaza ridicolul si ca lunar, aparent fara sa-i oblige nimeni, vor cotiza 10% din veniturile pe care le au.

| AndreiGU a răspuns (pentru Jardelin):

Habar nu am de unde ai vazut tu in bisericile de pocaiti ca danseaza si fac alte cele...Acele filmulete pe care le vezi pe youtube sunt facute de niste oameni care isi bat joc de se scutura asa...Am vazut si eu filmuletele acelea pe youtube iar in biblie nu scrie de astfel de manifestari. Nu am nimic cu tine dar am vrut doar sa iti spun ca in acele filmulete nu sunt pocaiti. Am si eu o biserica de pocaiti aproape de casa mea si ma mai duc si eu pentru ca imi place cum se canta si se recita poezii si altele.

15 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Prima oara te intreb ce intelegi prin pocait?laughing

| pusik explică:

Asta am vazut si dupa mine is cam prea obsedati de religia lor(fara suparare).Eu nu sunt pocaita si nici nu vreau sa fiu...

| RAY a răspuns:

Isi pot spune despre ateism daca doresti?
noi nu avem biserica, nu suntem religie, permitem fumarea de marijuna si pe datorie

| 1Mihai1 a răspuns (pentru RAY):

" permitem fumarea de marijuna" - Te cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, noi nu ne numim pocaiti in special, voi sunteti cei care o faceti. in al doilea rand am o intrebare: ai intrat vreodata in biserica noastra sa vezi cum e? nici macar nu avem preot. acum am si eu o curiozitate: tu crezi in Domnul Isus? nu as crede atata timp cat tu vorbesti asa despre biserica. mai bine masoarati cuvintele si intoarce-te la Domnul caci nu mai este mult pana va veni el sa-si ia alesii sus la cer. iti va parea rau mai tarziu cand vei vedea ce usor iti era sai slujesti Domunlui aici pe pamant, decat sa ti se taie capul la a doua rapire pentru a putea merge si tu in cer alaturi de Domnul Isus. deci noi nu avem preot in biserica si nu ne aruncam in genunchi. noi suntem crestini. si asta nu tine neaparat de religie. oamenii ne pot judeca ca suntem crestiini si asta spune clar in Biblie, dar prin Biblie Domnul Isus ne vorbeste, iar tot ce se intampla in lumea aceasta este scris in Biblie. sfarsitul se aproprie si asta stim prin simplu fapt ca virgula cunoastem adevarul. cutremurele, seceta, crimele, dezastrele, inundatiile, si tot ce se intampla in lume se datoreaza faptului ca asa a lasat Dumnezeu sa se intample. El a creat lumea, El ne-a dat viata si El o ia inapoi. ei bine Dumnezeu ne-a lasat pe noi crestinii pe pamant sa va vorbim si voua si sa va facem sa intelegeti Cuvantul Domnului. asa ca lasa rautatile deoparte si sari peste orgoliu si intoarcete la Domnul pana nu e prea tarziu si vei regreta tot restul vietii. " caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, caci a dat pe singurul Lui fiu, ca orcine crede-n El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica." (ioan 3:16)

| pusik explică (pentru anonim_4396):

La prima intrebare da, am intrat si am vazut cu este.De acolo am tras concluzia asta, ok poate ca nu in toate bisericile este la fel.Cu crezutul in Dumneze nu cred din multe motive ce s-au intamplat.Ma rugam in fiecare seara la El si plangeam intruna.Asta am facut timp de 2 ani jumate si incet, incet am inceput sa cred ca nu exsista.Asta este parerea mea.Fiecare crede ce vrea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru pusik):

Daca tu te rugai si nu primeai nici un raspuns. asta ti se pare tie. raspunsul nu iti pica din cer. acesta il primesti prin oameni. sa-ti spun o scurta pobveste sdar foarte adevarata si care s-a intamplat luna trecuta. am o matussa ce locuieste in Irlanda. ea nu obisnuieste ca pe strada daca un batranel ii face semn sa opreasca, nu obisnuieste sa opreasca, dar a observat ca pur si simplu dintr-o data a vrut sa opreasca. atunci batranelul sa uracat in masina in spate. si stand de vorba cu matusa mea, s-a atins subiectul acesta: crestinismul. matusa mea a raspuns la o serie de intrebari preum credinta in Dumnezeu si multe altele. cand a ajuns la un semafor brusc batranelul s-a oprit din vorbit. cand matusa mea s-a intors sa-i spuna ceva, acesta nu mai era acolo. speriata a plecat la politie. si stii ce i s-a spus? ca era un inger al Domnului. si au fost multe dar foartye multe cazuri cand oamenii se intalneau cu ingerii. deci Domnul Isus isi trimite ingerii pe pamant cu speranta ca cineva se va mai intoarce la El. nu iti pierde speranta in Domnul Isus caci fara EL nu poti trai. vei duce spre pierzare, iar faptul ca tu ai auzit de El este un mare har. asa ca intoaarcete la Dumnezeu si vei vedea ca traiesti cu siguranta si cu gandul ca intr-o zi Il vei vedea si te vei bucura impreuna cu El in Imparatia tatalui Sau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pusik):

Pai in primul rand ca Dumnezeu sa iti asculte o rugaciune trebuie sa traiesti dupa voia Lui... daca tu faci tot felul de prostii si traiesti cum ai chef tu, nu te astepta sa te asculte ca nu se va intampla!
Si in al 2-lea rand poate ce ceri tu nu este dupa voia Lui...cand Dumnezeu zice nu la ceva are altceva mai bun pentru tine

Acum revenind la ce ai zis...probabil ai fost intr-o biserica de carismatici si sa stii ca orice padure are uscaciuniile ei!

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru pusik):

Spune lucrului pe nume, multi oameni se numesc pocaiti, cultele la care am fost nu au avut astfel de iesiri, si nici nu obisnuiesc. sa stii ca nu plansul aduce raspuns la rugaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am lasat de mult de biserica, si merg doar la concerte rok house, metalica, etc unde toti stau cu ochii ficsi si se uita la idolul lor cu ...mainileee suuuus si destele ridicate, cantand psalmi si rugaciuni, mai pomenindu-l pe satan si altele.asa o atmosfera pioasa in discoteci, si la concerte si asa o muzica si un zbucium, si lesinuri si tipete inaltatoare, incat sa stii ca mi-ai pus p.a pe ganduri de a inceput sa lacrimeze.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Sectele religioase vor sa atraga enoriasi si atunci vin cu instrumente muzicale in biserica. Mos Craciun a fost inventat de protestanti si a fost preluat si de Biserica Ortodoxa si de cea Catolica pentru a nu pierde oameni. Unele secte si catolicii nici nu baga in seama ce este scris in Apocalipsa despre intrumentele muzicale. Nu spun ca e un lucru rau sa stii sa canti la instrumente muzicale (stiu la 4 si nu mi-ar placea sa-mi interzica sa cant la ele, insa nu as putea canta in biserica la ele).

| Nonono a răspuns:

Rataciti. Atat.

| catalin09023 a răspuns:

Mai jardelin daca te tii asa de tare te crezi super credincios taci. Eu nu te consider un credincios adevarat. Deoarece daca ai fi, nu ai comenta si ti-ai vedea de treaba. Mai bine pocait decat sa fac crime sau alte figuri care sa imi treaca prin cap

| ifonly94 a răspuns:

Pai am observat ca in momentul in care vorbesti cu cineva despre religie, acel cineva intreaba :''Dar esti pocait/a?''
Asa ca nu trebuie sa te numesti pur si simplu, pentru ca altora le vine sa te numeasca, doar pentru. ca lumea aceea e mai ciudata.Dar sa stii ca si ''pocaitii'' si ateii si toate religiile au niste legi care trebuiesc respectate, cel putin in crestinism esti liber.Dar in alte religii, precum cea musulmana, nu prea ai posibilitati de a alege.Groaznic, nici macar nu-ti poti alege familia care doresti sa o intemeiezi.In fine, sa trecem peste..In momentul unei slujbe, ''popa'' nu vine si te scutura pana te ia dracu, daca nu ai observat el iti arata semnul pacii si atunci cand citeste Sf.Scriptura pune cartea pe ascultatori.Si de ce sa urli, nu inteleg? De obicei oamenii vin la biserica si se roaga, nu incep sa urle si sa zbiere in toate modurile.(Probabil esti un eretic care nu-si vede de treaba si carteste pe ceilalti.)Atunci cand oamenii plang, inseamna ca ei simt ceva, pentru ca, macar la scoala daca ai invatat, omul pe langa trup, are si suflet.Iar cand sufletul nu mai poate duce acea povara, preia comanda trupul.Sa stii ca, oricat ai carti, chiar daca nu ai dreptul, o sa se-ntoarca roata intr-o zi si sa stii ca, asa cum scrie in Biblie, cei drepti vor mosteni pamantul.Stai alaturi de Dumnezeu, nu-L carti, pentru ca El e viata vesnica. Fericiti cei curati cu inima, ca aceea vor vedea pe Dumnezeu.