| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de religia ortodoxa? Care e rostul atator ritualuri?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Intai ar trebui sa intrebi de unde au aparut aceste ritualuri.

| danay72 a răspuns:

Isus a criticat preotii pentru ca respectau traditile si uitau spiritul legii.Matei23:13-36

| milan9 a răspuns:

Si evreii aveau LA CEREREA LUI DUMNEZEU de zece ori mai multe ritualuri.

Toate acestea sunt forme care imbraca rugaciunea dar sunt si acte simbolice cu semnificatii aparte. Au rol pedagogic happy

| milan9 a răspuns:

Referindu-te la "ritualuri" trebuie sa tii cont ca nu aceste acte simbolice reprezinta esenta Bisericii Ortodoxe.
Printre invăţăturile de bază ale Bisericii gasim in Noului Testament urmatoarele: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, etc...

| milan9 a răspuns:

- "Fraţilor, vă laud că în toate vă aduceţi aminte de mine şi ţineţi tradiţiile cum vi le-am dat." I Corinteni 11, 2
- "Deci, dar, fraţilor, staţi neclintiţi şi ţineţi tradiţiile pe care le-aţi învăţat, fie PRIN CUVÂNT, fie prin EPISTOLA noastră." II Tesaloniceni 2, 15 ( apostolii se referă la conţinuturi şi învăţături date suplimentar, în afară de cele conţinute în Biblia formată -adunată- mult mai târziu de Biserică.)

Din Noul Testament vedem că apostolii îi LAUDĂ pe cei care respectă "tradiţiile"! Deci depinde despre ce fel de Tradiţii vorbim, pentru că fiecare religie, fiecare credinţă şi cult are "tradiţiile" lui, istoricul lui…
Biserica a păstrat în mod obsesiv caracterul neschimbat al acestor tradiţii (predanii) ale sale.

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul a criticat doar pe fariseii evrei pentru fatarnicia lor.

| Holiday a răspuns:

1. Au rol de a impresiona credulii care chiar cred ca se intampla ceva in timpul lor, in functie de ritual.
2. Ajuta la golirea buzunarelor fraierilor, majoritatea presupun si plata, cumpararea de diverse obiecte, etc.

| Holiday a răspuns:

Apropo de ritualuri, exista tot felul de tampenii cu coliva, cu pane in diverse forme si alte produse alimentare pe care credinciosii le duc la biserica, impart, inclusiv la popi. Iti imaginezi ca mai mananca si gura popilor si familiile lor din ce primesc, dar cat naiba sa manance, asa ca in cazul popilor care locuiesc la tara in special, surplusul ajunge in trocul porcilor, la caini etc. Ai auzit vreun popa sa spuna "pune-mi mai putin"?

| sublime89 a răspuns:

Ritualurile religiei ortodoxe nu fac altceva decat sa-i dovedeasca primitivismul. E cat se poate de evident ca ele nu au niciun rost, si sunt doar rezultatul superstitiilor umane.

| Alcyon a răspuns:

Ritualurile consolideaza relatiile, creeaza o apropiere intre oameni. Iar asta e un lucru mai important decat faptul ca crezi in zeul X sau Y.

| Jardelin a răspuns:

Nimic nu e fara rost! Niciun cuvant nu e in plus. Pentru o mai buna cunoastere, poti citi cateva carti pentru inceput cum ar fi "Catehism ortodox", "Dogmatica ortodoxa", "Explicarea Sf. Liturghii" (de IPS Bartolomeu Anania"), s.a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ritualurile au rolul lor.
In orice religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi si tu ca, simpla cruce, facuta asupra alimentelor si apei, ce urmeaza sa le inghiti, are anumite efecte. celelalte au menirea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand cu tarie aceasta carte:https://ro.scribd.com/doc/58986823/Paul-Evdokimov-Ortodoxia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invatatura ortodoxa este falsă si nebiblica: https://youtu.be/iYUKpYQ28Qw

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invatatura ortodoxa este falsă si nebiblica: https://www.youtube.com/watch?v=iYUKpYQ28Qw&feature=youtube_gdata_player

| Daniel_Pătru_1997 a răspuns:

Salut! Ca fiind crestin evanghelic, cred ca religia ortdoxa e fara rost, incalca cele 10 porunci, pupa icoane ( in cele 10 porunci spune sa nu faci chio cioplit dupa asemanarea lui ). Ritualurile sunt o prostie, pomenile, singurul ritual e botezul, cand esti de acord sa-ti incepi viata cu D-zeu.