| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de sărbătoarea Halloween - raportat la România?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte proasta, e extrem de trist sa sarbatoesti demonii.

| anonimg a răspuns:

Sună mai degrabă a "hell wiil win". Este o sărbătoare făcută de atei în mod special împotriva lui Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns (pentru anonimg):

Un ateu nu crede în nici un fel de povești, deci nu e sărbătoarea ateilor. E tot o sărbătoare fantezistă asociată primitivismului.
Împotriva lui Dumnezeu? Nu e Dumnezeu atotputernic? Poate să-i stea ceva împotrivă? Dacă e atotputernic și nu oprește "răul" atunci înseamnă că tot răul e cu acceptul lui Dumnezeu și cum Dumnezeu e "atotputernic" și nu stârpește răul înseamnă că vina pentru tot răul care există e exact a lui Dumnezeu și nu a altui personaj. Nu poți avea aceleași pretenții de la un om de rând ca și de la un Dumnezeu. Omul poate greși, poate fi rău, poate să nu ajute, dar Dumnezeu dacă e atotputernic și nu ajută, pentru el nu poate exista iertare și locul lui e în iad.

| anonimg a răspuns (pentru halogen001):

Dacă oamenii sunt răi nu este vina lui Dumnezeu; ci este vina părinților lor care nu i-au educat și i-au lăsat să crească în voia lor la fel ca buruienile și mărăcinii de pe marginea șanțului.
Noi credem că Dumnezeu este o mașinărie inteligentă, programată să distrugă răul mai înainte ca acesta să se nască. Iar dacă nu este programat așa, am dori ca noi să-L controlăm ca să acționeze cum dorim noi. Realitatea este că habar nu avem cum absolut toate atributele divine lucrează împreună: atotștiința, atotputernicia, omniprezența, mila, dreptatea, judecata, libertatea, dragostea.
Nu ești singurul care se crede mai bun decât Dumnezeu; absolut toți oamenii au stat sau vor sta pe scaunul de judecător și-L vor judeca pe Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns (pentru anonimg):

Eu știu bine ce este Dumnezeu. Dumnezeu e o minciună primitivă folosită de omul viclean și mincinos pentru a prosti și obține foloase de pe urma naivilor creduli și neștiutori. Un Dumnezeu adevărat nu se ascundea de om nu era mut și nu lăsa omul în întunericul neștiinței, sărăciei, primitivismului, bolilor, accidentelor și războaielor. Din cauză că zeul e inexistent, fiecare mincinos sau nu poate spune ce vrea în numele zeului și așa devine zeul justificarea dorințelor și acțiunilor omului mincinos, neștiutor, neserios, nesimțit și necinstit. Deci credința în Dumnezeu e credința într-o minciună și în omul mincinos. Nu are Dumnezeu nevoie nici de om și nici de credința lui. De credința omului are nevoie omul mincinos pentru a-i fi crezute minciunile. Viața nu e de la Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu există. Viața e de la natură, deci e rezultatul trecerii timpului și evoluției materiei prin selecție naturală. Toate dorințele și sentimentele omului, comportamentul omului, dorința de viață, de iubire, de înmulțire, de înavuțire, de dreptate, de a ajuta aproapele și așa mai departe sunt rodul selecției naturale care a condus la apariția unui creier cu structuri bine stabilite, deci omul ca orice viețuitoare e doar un robot natural. Natura nu știe să programeze codul genetic, nu înțelege nimic și nu vrea nimic. Totul se întâmplă automat prin selecție naturală, deci încercare și eroare. Ce merge, merge și ce nu merge dispare. De asta avem așa de multe feluri de viețuitoare și crearea lor a durat miliarde de ani. Știința înseamnă adevăr și dovezi, înseamnă oameni inteligenți care au putut descifra tainele naturii. Religia înseamnă poveste, înseamnă minciună, neștiință, iraționalitate și neseriozitate. Religia nu ajută omul. Religia îl prostește pe om și îl mulțumește pe om cu neînțelegerea lumii și înlocuirea realității și științei cu niște povești primitive, puerile și absurde cu niște zei care pot face tot, au făcut tot și la urmă sunt invizibili și nu fac nimic.

Chiar din biblie se vede ce e Dumnezeu:
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13

Creatorul Universului n-are de unde da unor oameni o bucată de pământ, atotștiutorul nu știe ce e pe acel pământ și îndeamnă oamenii să trimită iscoade pentru a vedea dacă pământul e bun și dacă oamenii ce locuiesc acolo sunt slabi pentru a putea fi deposedați de pământul lor prin tâlhărie și război.

Cum e creatorul Universului din cartea cu povești puerile și absurde? E neputincios, neștiutor nedrept și necinstit.

E ca și cum eu aș avea o fabrică de mașini și dacă un om vine la mine pentru că are nevoie de o mașină, eu să-l trimit la câteva străzi mai în colo, să caute o mașină bună și să-i spun că dacă omul din ea e slab, atunci să-l arunce afară din mașină și mașina e a lui pentru că i-am dat-o eu.
Probabil de aici vine vorba "Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă în traistă." Te trimite la furat, la tâlhărit, la război, la cerșit și în cel mai bun caz la muncă.

Dacă exista un Dumnezeu bun, iubitor și atotputernic, toți oamenii se nășteau învățați, buni, deștepți, inteligenți, sănătoși, puternici, bogați și fericiți. Nu mai aveau de învățat, de muncit sau de furat.

Deci ce e Dumnezeu? E o minciună care justifică dorințele și acțiunile omului mincinos. E un fel de Bau-Bau.

De ce există răutate, hoție, înșelăciune și război? Pentru că omul nu are resursele de care are nevoie și e nevoit ca orice viețuitoare să lupte pentru resurse pentru e executa programul de viețuitoare: supraviețuire, strângere de resurse și înmulțire.

Dacă exista un Dumnezeu, atunci acel Dumnezeu atotputernic dădea omului tot ce-i trebuie, inclusiv bunătate, inteligență și resurse, încât nu mai era nevoit să meargă la furat și să fie tot timpul lacom și nesătul cum sunt bogătașii care nu se mai satură de bogăție și trimit oamenii săraci la război.

Deci eu sunt mai bun decât Dumnezeu, pentru că măcar exist, în timp ce Dumnezeu e doar o minciună.
Se știe de unde vin toate calitățile și defectele omului: din selecția naturală și învățare. Ținând cont că viața e efemeră, rezultă că tot ce face omul se va pierde în timp și atunci nici numai contează binele și răul, pentru că totul se va pierde, noi fiind doar niște viețuitoare și nimic mai mult, viețuitoare care se comportă exact ca și restul viețuitoarelor mai puțin dotate cu inteligență.
Credința e drumul spre minciună, iar știința e adevărul pentru că e validată de dovezi serioase și de o logică bună.

| halogen001 a răspuns (pentru anonimg):

Deci dacă Dumnezeu ar exista, tot răul i s-ar datora numai lui în exclusivitate. A fi atotputernic și a tolera răul înseamnă a fi rău, înseamnă a fi părtaș la existența răului, iar vina e amplificată corespunzător puterii pe care o are Dumnezeu. Prin urmare, dacă puterea lui Dumnezeu e infinită, atunci tot la fel este și vina lui, infinită și locul lui e în iad, deci cine va merge către Dumnezeu va merge în iad alături de el.

| Holiday a răspuns:

E foarte OK. Motiv de distractie pentru copii, dar si pentru adulti. Cui nu-i place, e fix problema lui.

| StrongHeart a răspuns:

Din pacate, multe elemente pagane s-au infiltrat in crestinism, de-a lungul timpului.
Halloween e o sarbatore celtica, ce nu are nicio legatura cu traditia noastra, desi unii vor s-o dea ca are legatura cu ziua tuturor sfintilor, eu cred ca nu are nicio legatura, ba chiar e anticrestina.
Istoric vorbind, isi are originea in cultura pagana din nordul Europei.
La fel cum taiatul porcului nu are nicio legatura cu sarbatoarea Craciunului, asa este si cu 'sarbatoarea' asta.
Nu am o parere prea buna, mai ales cand ma gandesc ca tragedia de la colectiv s-a intamplat in jurul acelei sarbatori, iar acum cateva zile au mai murit 150 de oameni in Corea de sud care sarbatoreau Halloween.
Nu sunt superstitios, dar nu cred ca este o sarbatoare incarcata cu energie pozitiva si nu cred ca isi are locul in cultura noastra romaneasca.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"Nu am o parere prea buna, mai ales cand ma gandesc ca tragedia de la colectiv s-a intamplat in jurul acelei sarbatori, iar acum cateva zile au mai murit 150 de oameni in Corea de sud care sarbatoreau Halloween."

Daca ai sti tu cate dezastre mult mai mari s-au intamplat in timpul/ preajma Craciunului, sau a Pastelui...hee hee

| dany1988122 a răspuns:

Daca copiii se simt bine, de ce nu.

| Pocait01 a răspuns:

Nu este relevant halloween-ul având în vedere că România este o țară ortodoxă care se roagă la persoane moarte?

Glumă, doar o glumă!

| calutulfericit a răspuns:

O sarbatoare

| Theodor2405 a răspuns:

Sărbătoarea întunericului si a morții
O părere negativa

| Endy22 a răspuns (pentru Theodor2405):

Aceasi parere!