| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta contradictie? Vesetul 32 https://biblia.resursecrestine.ro/neemia/7 si versetele 23, 24, 25,26,27,28,28 din http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=41&cap=8

19 răspunsuri:
| MingDynasty a răspuns:

Spune oameni din Betel si din Ai, deci nu sunt toti din Ai, probabil au fost prin cetatile din imprejur pe vremea acea...

Răspuns utilizator avertizat
| MingDynasty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E o presupunere de a mea, se poate intampla orice, nu am facut scoala de teologie, sau cum se zice...

Răspuns utilizator avertizat
| MingDynasty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, povesti reale

Răspuns utilizator avertizat
| MingDynasty a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista foarte multe dovezi gasite de arheologi si nu neaparat cred ca sti si tu, toate locurile din biblie sunt reale, sunt multe prorocii care s-au implinit si care daca mai astepti maxim 8 ani ar trebui sa se intample(poate si mai rapid-acesta e maximul). Eu zic ca daca mori o sa vezi cu ochi tai. Exista f multe lucruri pe care nu le stiu, avand in vedere varsta mea, intreaba un preot, fa-ti o lista de intrebari si du-te si puneile, el va sti cu siguranta sa iti raspunda.

| doctorandus a răspuns (pentru MingDynasty):

Unde e Muntele Sinai/Horeb din Biblie? Istoricii si arheologii chiar nu stiu asta.

Pentru profetia ta cu maxim 8 ani dupa 2021, Biblia prevede pedeapsa cu moartea.

| doctorandus a răspuns (pentru MingDynasty):

„Cercetarea/cercetătorii moderni ai Bibliei (CMB) pornesc de la premizele următoare: • Biblia este o culegere de cărți la fel cu oricare altele: creată și asamblată de către oameni normali (adică failibili); • Biblia se contrazice deseori deoarece se bazează pe surse (scrise și orale) care nu au fost mereu de acord între ele; cărțile din Biblie au crescut de-a lungul timpului și au mai multe straturi; • Biblia trebuie interpretată în contextul ei: ✦ Cărțile biblice au fost alcătuite în contexte istorice; Biblia este un document al timpului ei; ✦ Versetele biblice trebuie interpretate în context; ✦ Înțelesul „original" sau în context este superior oricăror alte înțelesuri; • Biblia este un text (sau colecție de texte) cu părtinire ideologică. Ea nu este „obiectivă" sau neutră cu privire la niciunul din subiectele tratate. Cărțile ei istorice nu sunt „istorice" în înțelesul nostru. ✦ „hermeneutica suspiciunii"; ✦ Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?); ✦ CMB nu evaluează susținerile morale sau teologice ale Bibliei, sau, dacă o fac, o fac din perspectivă umanistă; ★ Biblia conține multe idei/legi pe care modernii le consideră scandaloase; • Autoritatea Bibliei este pentru CMB un artefact istoric; ea se abate de la orice statut ontologic drept cuvânt revelat al lui Dumnezeu;"
—Beardsley Ruml, Shaye J.D. Cohen's Lecture Notes: INTRO TO THE HEBREW BIBLE @ Harvard (BAS website) (78 pages)

| doctorandus a răspuns (pentru MingDynasty):

„When Jews read the Bible they think that the Bible is full of Judaism. When Christians read the Bible they think that the Bible is full of Christianity. When a modern Bible scholar reads the Bible he would say "I don't see Judaism, I don't see Christianity, I see the 8th century BCE.""
Shaye J.D. Cohen

| MingDynasty a răspuns (pentru doctorandus):

Nu eu am zis eu chestia cu 8 ani, mi-a zis-o cineva, se vede prin vremurile ce sunt, nu stiu ce crezi tu, dar parintii mei m-au invatat ca Biblia e o carte adevarata, si tot ce e in ea la fel.

| doctorandus a răspuns (pentru MingDynasty):

Ești naiv sau fanatic sau fundamentalist.

Răspunsul evanghelicilor: Pastorul evanghelic Steve Gregg afirmă că inerantismul fundamentalist contra căruia luptă cu îndârjire Bart Ehrman nu mai este demult o credință evanghelică, Ehrman clădindu-și casa pe nisip, adică pe inerantism superstițios. Conform lui Gregg credința că Biblia nu are niciun fel de greșeli este o superstiție https://www.youtube.com/watch?v=TsT9QElrijI

| doctorandus a răspuns (pentru MingDynasty):

Dap, Biblia prevede pedeapsa capitala pentru cine face 999 profetii adevarate si o profetie mincinoasa. O singura profetie mincinoasa este suficienta pentru condamnarea la moarte pe criterii biblice.

Răspuns utilizator avertizat
| rdennis78 a răspuns (pentru MingDynasty):

Eu am avut o discuție desfășurată pe mai multe zile cu cineva aici, pe TPU, în privința validității Bibliei. Eu am venit cu argumente care să susțină existența lui Dumnezeu în nenumărate rânduri și am avut cu ce să contrazic opinia celeilalte persoane care părea destul de citită. Răspunsurile pe care le-am primit erau vagi și reprezentau păreri subiective ale unui om în necunoștință de cauză (n-a citit Biblia și nu știa nici măcar ce se întâmplă în mare în ea) - cum poți spune că nu-ți o mâncare pe care nici măcar nu ai văzut-o (de gustat nu mai vorbim).
Gândește-te că nici Darwin nu a negat că există Dumnezeu (chiar dacă a propus teoria evoluționismului și a selecției naturale). Darwin a avut niște dezamăgiri mari în viață și s-a depărtat de Dumnezeu, dar nu s-a declarat niciodată ateu, tocmai pentru că nu avea motive.

https://www.tpu.ro/......-mama-lui/

Ăsta e link-îl discuției. Dacă simți vreodată nevoia s-o citești e aici. Oricum e lungă și ciudățică, așa că te poate plictisi, dar zic să fie aici.
Mă bucur că-L susții și crezi în Dumnezeu! Mult succes și Doamne-ajută!

Răspuns utilizator avertizat
| rdennis78 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dovada necesară aici este să-ți arăt ce scrie în Biblie, ți-am arătat, apoi ți-am spus să nu scoți lucrurile din context. Ce mai e nevoie, să-ți arăt filmări și poze cu David și ceilalți oameni mâncând?

Răspuns utilizator avertizat