| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta contradictie? Versetul 23 https://biblia.resursecrestine.ro/marcu/5 si versetul 18 https://biblia.resursecrestine.ro/matei/9

2 răspunsuri:
| samael666 a răspuns:

Am studiat biblia si am retinut ceea ce mi s-a parut cel mai interesant si intra in conflict cu dogmele religioase.As putea sa-ti raspund, insa raspunsul acesta il tin doar pentru mine.Tot ceea ce iti pot spune este ca tot el a legalizat homosexualismul din biserica crestina,mai exact L.G.B.T. Un citat din vechiul testament spune ca"famenii si scopitii nu sunt primiti in adunarea domnului", IIsus spune ca sunt fameni pentru ca asa s-au nascut, sunt fameni pentru ca oamenii i-au facut fameni si sunt fameni care s-au facut ei pe ei insisi fameni pentru imparatia domnului, adica sa inteleg ca imparatia domnului este plina de poponari? tongue)
Raspunsul il gasesti in apocalipsa dupa ioan, insa trebuie sa ai curaj sa gandesti.In prima faza nu am avut curaj sa gandesc, recunosc, eram foarte indoctrinat crestin(cretin)practicant, acum daca vrei sa-mi faci un compliment, imi spui ca sunt satanist

| rdennis78 a răspuns:

«Biblia vorbeşte despre „fameni" (enuci), chiar Domnul Isus ne învaţă de trei categorii de fameni, când spune în Matei 19:12: „Fiindcă Sunt fameni, care s-au născut aşa din pântecele maicii lor; Sunt fameni, care au fost făcuţi fameni de oameni; şi Sunt fameni, care singuri s-au făcut fameni pentru Împărăţia cerurilor. Cine poate să primească lucrul acesta, să-l primească." După cum ne-am dat seama din text, prima categorie de fameni, sunt cei cu un defect sau handicap din naştere. A doua categorie sunt cei „făcuţi fameni de oameni", adică persoane castrate, pentru a sluji în diferite funcţii de răspundere (2Regi 20:18; Estera 1:10, Estera 1:12, Estera 1:15; 2:21, 23; 6:2; 7:9; Isaia 39:7; Ieremia 29:2; 34:19; 52:25), din această categorie avem un famen care a devenit creştin şi care a fost un responsabil cu finanţele la regina Candace a etiopienilor (vezi: Fapte 8:27-39).

Trebuie să înţelegem, că famenii nu sunt dispreţuiţi de Dumnezeu, ba chiar Dumnezeu la face următoarea promisiune care se va împlini în mod deplin în mileniu (Apocalipsa 20:3) pe pământ: „...Şi famenul să nu zică: „Iată, eu Sunt un copac uscat!" Căci aşa vorbeşte Domnul: „Famenilor, care vor păzi Sabatele Mele, care vor alege ce-Mi este plăcut, şi vor stărui în legământul Meu, le voi da în Casa Mea şi înăuntrul zidurilor Mele un loc şi un nume mai bune decât fii şi fiice; le voi da un nume veşnic, care nu se va stinge..." (Isaia 56:3-7).

Dar a treia categorie de fameni, şi anume cei care „s-au făcut fameni pentru Împărăţia cerurilor", ADICĂ CEI CARE AU RENUNȚAT LA CĂSĂTORIE DE BUNĂ VOIE, pentru a sluji împărăţiei cerului. Aceştia au o bună răsplată în ceruri!

După cum spune Pavel inspirat de Spiritul Sfânt: „Astfel cine se căsătoreşte bine face; şi cine nu se căsătoreşte mai bine face" (1Corinteni 7:38 BCR). Dar de ce stau lucrurile aşa? Tot el prin inspiraţie divină, explică în 1Corinteni 7:33-40: „Dar cine este însurat, se îngrijeşte de lucrurile lumii, cum să placă nevestei. Tot aşa, între femeia măritată şi fecioară este o deosebire: cea ne-măritată se îngrijeşte de lucrurile Domnului, ca să fie Sfântă şi cu trupul şi cu duhul; iar cea măritată se îngrijeşte de lucrurile lumii, cum să placă bărbatului ei. Vă spun lucrul acesta pentru binele vostru, nu ca să vă prind într-un laţ, ci pentru ceea ce este frumos, şi ca să puteţi sluji Domnului fără piedici."

În concluzie, cei ce s-au făcut fameni de dragul regatului cerurilor au avantajul de a nu avea atâtea responsabilităţi familiale, şi astfel poate să se îngrijească „de lucrurile Domnului" slujind „Domnului fără piedici".»

Pe asta n-am spus-o eu!
Totuși hai să interpretăm totul mot-à-mot, nu mai există simboluri, nu mai sunt metafore, nu mai sunt asocieri și alegorii pe lume.
Nu contează că Isus s-a referit la oamenii care nu se căsătoresc.

(nu prea înțeleg ura ta față de Biblie și Dumnezeu în general, prin toate întrebările astea fără sens - iar când dă cineva un răspuns decent e făcut înapoiat și prost fără a i se oferi un argument solid - adică ateu ateu, dar nu obsedat; îmi pare rău de cuvântul folosit)

Doamne-ajută!