| ARF a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta intrebare pe care am auzit-o mai demult? " Dumnezeu ne-a creat pe noi, sau noi l-am creat pe Dumnezeu?"

10 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Cum atunci cand vorbim de dumnezeu ne referim de obicei la Yhwh (yehova), e clar ca oamenii l-au inventat, e prea uman, deci imperfect, ca sa fie creatorul.

| NumeciudatT a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt de acord cu tine. poate exista o fiinta divina care ne controleaza sau are sub controt universul si infinitatea absoluta.....probabil

| sublime89 a răspuns:

Noi nu l-am creat doar pe d-zeu, noi am creat multi zei. De fapt, suntem specialisti in acest domeniu laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

E doar o figura de stil!
Dumnezeu ne-a creat pe noi, dar noi am reprezentat imaginea Lui. Asta voia sa zica ateul respectiv, ca e noica sau cioran sau nietzsche, toti cretini si handicapati, as zice eu, cu scuzele de rigoare pentru violenta atributelor.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru miculprint):

Adevarat ca Noica era cam pe jumate ateu, totusi avea o gandire profunda, l-a influentat sigur si pe fiul sau. Oricum nu a blamat Biserica.Filozofia lui insa, ca si a lui Blaga (doar in altfel), era cu tendinte mistice (nu in sensul pejorativ, folosit de atei cand se refera la misticism ca concept).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar, ca o curiozitate, tatal lui Nietzsche, era preot. Dar Nietzsche a fost cel mai inrait in a critica doctrina crestina.

| Exilee a răspuns:

Cum am mai spus, toti vom ajunge candva sa credem daca Dumnezeu exista sau nu. ( chiar si apostolii care au fost indrumati de catre Domnul Iisus Hristos au avut urme de indoiala daca El este sau nu Mesia. AVeau urme de indoiala chiar si existenta unei Vieti de Apoi).

Noi aici pe internet nu putem face sa iei decizia care-ti apartine, insa daca vrei sa afli mai multe raspunsuri, Sfanta Scriptura este singura carte care iti ofera toata informatiile necesare, dar o poti studia concomitent si cu reviste stiintifice.Nu trebuie decat sa iubesti, sa-l iubesti pe Dumnezeu, iar cu timpul sunt sigur ca vei primi raspunsul. ( spre deosebire de mine, de cate ori am cazut...)

Eu sunt sigur ca suntem creatia lui Dumnezeu.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Nu noi l-am creat pe d-zeu.Altii...

| NumeciudatT a răspuns:

Noi l-am "inventat" pentru a ne imbogati si pentru a obtine putere. tiinta ne raspunde la toate intrebarile.informativa