| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta pagina care incita la ura fata de atei?

https://m.facebook.com/profile.php?id=266330070109180

14 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu aunt de acord cu astfel de pagini ori grupuri de Facebook. Cred ca fiecare om are dreptul sa creada in ceea ce doreste fara ca unul dintre noi sa aduca injurii asupra lui. Nu sunt atee, dar am o ruda care este si cu toate ca recunosc, am dat raport paginii acesteia sa se ia masuri.

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Peste 50 de oameni am incercat sa o dam jos.
Nu se poate. Poate ca proprietarul are legaturi cu guvernul.
E pentru propaganda.

| VelaJohnny a răspuns:

Ce nedreptate comisa. Paginile dedicate ateismului sunt pline de iubire fata de crestini.

Nu ma aliez cu nici o parte, mai ales ca e vorba de un conflict prostesc si copilaresc. Am o parere negativa, clar, dar ateii nu ar trebui sa se simta victime inocente. Fiecare lucru e cauzat de ceva, si tind sa cred ca pagina asta poate avea ca si cauza paginile ateilor care insulta convingerile crestine (doar opinia mea, chiar nu-mi pasa prea mult incat sa-mi bat capul sa verific).

Raspunzand strict la intrebare, ar trebui sterse toate paginile de Facebook care arunca lumina proasta asupra cuiva sau ceva, injosindu-l. Partile formate astfel nu fac decat sa priveasca informatia din punct de vedere subiectiv, astfel ca si ateii, si crestinii ignora lucruri care le-ar da peste cap credintele. Informatia prezentata este manipulata si distorsionata in cele mai multe cazuri observate de mine in ambele clanuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-are nicio logică pagina aia. Se numește "Iraționalitatea ateismului" dar ce postează ei n-are absolut nicio legătură cu ateii sau ateismul.
Mai există o chestie ciudată în poză unde scrie "pentru că ne place știința", asta din nou nu are logică pentru că, creștinii își explică prin "dumnezeu" mai tot ce există, astfel că lor nu le folosește știința.

| Sesebi a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii. Stiinta nu e doar evolutionismul... Sunt si oamnei de stiinta care cred in Isus si Dumnezeu.
Si inca ceva. Nu ai altceva de lucru? Cum se face ca un ateu e cel mai activ pe ramura de religie? happy

| anonim_4396 explică (pentru Sesebi):

N-am zis nicaieri ca as fi ateu. Crezi ca in Romania asta exista doar crestini si atei?
Recunosc ca am fost nesimtit cand am zis acea afirmatie legata de stiinta si religie.

| Sesebi a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista doar crezi in Dumnezeu sau nu happy Alta varianta nu este

| anonim_4396 explică (pentru Sesebi):

Să înțeleg că după tine există doar creștinism și ateism. Asta înseamnă că islamiștii sunt atei, budiștii sunt atei etc.
Dacă este să ne referim la "Dumnezeu" ca la Creatorul oamenilor atunci, da, cred în Dumnezeu. Dacă ne referim la "Dumnezeu" la ca zeitate creștină care a făcut pământul dar care totuși a apărut acum 2000 de ani atunci n-am niciun motiv să cred.
Așa că prefer prima variantă. Tu preferi să crezi într-un criminal a cărui "Cuvânt" (biblia) conține sute de contradicții și milioane de crime?

| Sesebi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus de crestini. Am spus de Dumnezeu. Si da, budistii pot sa fie atei.
In al 2-lea rand. Esti evreu sau ceva?

| anonim_4396 explică (pentru Sesebi):

Ai zis de Dumnezeu dar depinde ce intelegi tu prin "Dumnezeu".
Ma jignesti. Nu prea este posibil sa fiu si evreu si impotriva crestinismului in acelasi timp avand in vedere ca ei au creat aceasta religie stupida.

| Sesebi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar evreii nu sunt crestini. Atunci tu cum crezi in Dumnezeu? De unde sti de existenta acelui,, Dumnezeu''.

| anonim_4396 explică (pentru Sesebi):

Nu pot să-ți dau un răspuns sincer pentru asta pentru că aș fi imediat acostat de creștini.
Să zicem că există un Creator care a creat omul și care l-a înzestrat cu rațiune și gândire superioară, față de animale. Eu prefer să cred varianta religiilor antice unde oamenii au fost învățați de Zei să-și perfecteze singuri sufletele nu să se roage ca sclavii la Zei să le salveze sufletele,
De asta am zis că depinde ce înțelegi tu prin "Dumnezeu".
"Dumnezeu" nu este o divinitate propriu zisă, ci un concept spiritual. Pot să mă refer la "Dumnezeu" ca la Creatorul oamenilor (deși nu ăsta este numele Lui propriu-zis), dar pot să mă refer la "Dumnezeu" ca la sufletul perfecționat, adică ceea ce oamenii erau învățați să realizeze în antichitate, cu mult înainte să apară creștinismul și să elimine toate acele religii spirituale, de asta tu probabil nu o să înțelegi la ce mă refer prin conceptul de "Dumnezeu" reprezentat de un suflet perfecționat pentru că tu vezi în "Dumnezeu" doar zeitatea creștină care a creat oamenii și Pământul, corect?

| Cliar a răspuns:

O pagina care incearca sa se foloseasca de puterea majoritatii pentru a suprima minoritatea. Adminul posteaza anumite argumente ce alimenteaza crestinii cu un aer de : "noi avem dreptate, ateii sunt prosti", si astfel fiind mai multi crestini per total decat atei, incepe suprimarea minoritatii, fiindca pe acea pagina daca esti ateu esti considerat o persoana jalnica, proasta, fara logica si buna de nimic. Astfel ori ateii sunt redusi la tacere pentru a nu parea cum am mentionat mai sus, ori se convertesc la crestinism crezand ca acel admin ar avea dreptate in privinta la ceea ce s-a scris in postarea respectiva. Eu unul nu sunt de nici o parte, nu ma intereseaza religia, dar nu stau nici sa imi bat capul pe teme de genul dumnezeu ecista sau nu, fiindca sunt tone de argumente pro si tone de argumente contra, mai pe scurt imi traiesc viata fara limitari religioase/atee. Sper ca ai inteles tipul meu de mentalitate si parerea mea despre pagina happy

| Cliar a răspuns (pentru Cliar):

O mica corectie : exista*. M-am grabit cand am lasat mesajul si de aceea scrisesem gresit