| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre acest misoginism? De la 1 pana la 8 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=11

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e misoginism e ordinea naturala a creatiei. Daca la locul de munca cineva conduce o echipa inseamna neaparat ca ceilalti sunt lipsit de valoare, injositi, inferiori? Un lider bun tocmai prin aceea se remarca ca stie sa puna in valoare abilitatile, talentele, resursele coechipierilor si e el insusi un exemplu demn de urmat.
Asa a decis Creatorul ca barbatul sa fie liderul familiei, sa aiba responsabilirarea finala pentru deciziile in familie
Parerea mea e ca si de aceea sunt atatea divorturi pentru ca multe sotii nu isi reslecta sotii, pretind dragoste si romantism dar ele nu respecta rolul natural de lider al familiei al sotului, fac pe rebelele si indeoendentele pana se satura de ele si le lasa in plata Domnuluu sa fie cat de rebele si de sefe vor, dar pe ei sa- i lase in pace.Multi nici nu mai vor nici sa se casatoreasca si aooi femeile sufera mai mult de lipsa unei relatii.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar in familie sunt convinsa ca nu e bine.Si eu sunt actionar unic la firma unde e angajat sotul meu deci teoretic sunt sefa lui dar el a vrut sa fie asa pentru ca stie ca il respect ca lider in toate privintele. Misoginism nu e sa fie barbatul liderul sau capul unei familii, misoginism e sexul cu beneficii reciproce cica( eu simt doar nevoia de sex, nu vreau sa- mi bat capul cu tine ca persoana, acum asa e moda daca gandesti altfel esti retrograda, fanatica, medievala) promovarea prostitutiei( pentru mine esti doar un mijloc de detensionare, platesc mai bine decat alte munci faptul ca iti zdrobesti constiinta si pe urma nu ma mai deranjezi cu pretentii) pilula de dupa( eu am dreptul sa ma simt bine treaba ta cu eventualele consecinte) etc

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

La 8 spune ca femeia e din barbat, nu invers. Sa vad eu un barbat care naste, si mai vorbim dupa.

| halogen001 a răspuns:

Au bagat primitivii misogini fantezie la greu laughing

| BBJHHRUGs a răspuns (pentru halogen001):

Si o sa mai bage, stai tu linistit!

| iurii75 a răspuns:

Ordine nu înseamnă misoginism. Dacă ai citi cum li se spune soților să-și trateze soția, n-ai mai afirma ceva de genul.
Deși, de la tine poți auzi și aberații mai mari că asta...

| AteuI a răspuns:

Hopa, inca o regula incalcata. Dar na, ortodocsii asa sunt de fel. Ei sunt cei mai pacatosi crestini dintre toate sectele si religiile crestine. La noi se face absolut orice. Cand cineva vrea sa se lase de baut sau prostii, repede sa se pocaiasca ca cu ordodoxia nu poate sta locului. Multe reguli incalca si dupa tot pe noi ateii ne judeca... of of of.