| Wordofthat999999 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest video?: https://youtu.be/kIOY54VaWgk

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Proprietatea e sfântă chiar dacă vorbim de un preot, un pușcăriaș sau amărăștean

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Lol, cu banii dati pe jandarmi si deplasarea excavatorului ii cumparau omului terenul.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Proprietatea e sfântă sau vrei să ne intoarcem la comunism?

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Nu, nu doresc comunism, dar si in regimul capitalist proprietatea are limite. Eu discutam absurdul situatiei, in care statul a dat pe jandarmi si demolare mai mult decat facea pamantul respectiv.

| AC4S4 a răspuns:

Din punct de vedere strict legal, preotul are voie sa faca acest lucru.

Din punct de vedere crestin, preotul ar trebui sa-si ajute enoriasii pe care ii slujeste. Bine era daca preotul ii ceda omului gratuit partea din teren pe care este construita casa. Sa ceri un pret mare stiind ca omul nu are de unde plati, altfel ii darami casa... Asa se poarta el cu aproapele sau? Fiind si in pozitie de conducere, trebuie sa dea exemplu altora.
Din pacate, Biserica Ortodoxa Romana nu indeparteaza astfel de preoti.

| Jay1 a răspuns:

Urat, urat pot fi recunoscuți după fapte, preotul cu treaba lui!