| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre asta? "Cel ce nu are sabie, îşi instruieşte Isus discipolii, imediat după masa de Paşte, să-şi vândă veşmântul şi să-şi cumpere sabie. ".Asa a zis Iisus dupa masa de paste.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

El nu cauta un raspuns, vrea doar sa puna intrebari care sa provoace cearta si incertitudine, expune un verset in afara contextului lui si il manipuleaza ca sa insemne ce vrea el, pentru a induce in eroare crestinii care nu sunt tari in invatatura bibliei. Nu cauta niciodata un raspuns.

20 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Este o "teorie" a talmudului evreesc, unde se spune ca toti dusmanii poporului israelitean trebuie ucisi.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sabia despre care vorbește este"Cuvântul lui Dumnezeu". Petru a folosit sabia in gradina Ghetsimani, iar Isus l-a certat. Deci nu de sabia aceasta le-a vorbit Isus. Pentru a înțelege Biblia trebuie citita, studiata si interpretata duhovnicește. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Poate faceau baietii o saorma dupa masa si trebuia cineva sa taie carnea, asa ca trebuia sa isi vanda vesmantul pentru o sabie calumea.
De ce te gandesti mereu la violenta? Probabil ca pe aparatul ala de saorma nu aveau carne, aveau ceva mai vegetarian asa, complex de legume si le taiau cu sabia pentru ca trebuia ceva mai lung, ce sa faci cu un cutitas ca mureai de foame pana taia julien.
Mereu te gandesti ca omora oamenii Iisus, de ce? Pentru ca era rocker d-ala satanist? happy

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Atunci Isus i-a zis:'Pune-ti sabia la locul ei; caci toți ceice scot sabia, de sabie vor pieri.
Crezi ca n-aș putea sa rog pe Tatăl Meu, care Mi-ar pune îndată la îndemână mai mult de douăsprezece legiuni de ingeri?
Dar cum se vor împlini Scripturile, care zic ca așa trebuie sa se întâmple?'" Matei cap.26/52-54
Mai citește si Efeseni cap.6/10-17 pentru a înțelege cu cine avem de luptat noi creștinii si care este armatura lui Dumnezeu la care face trimitere Isus sa o "cumpăram".
Atenție! Nimic in Biblie nu se interpretează după cum vrem noi.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nici tu nu cauti un raspuns pentru ca stii totul

| 1man1 a răspuns:

Cuvintele amintite de tine au fost rostite de către Isus într-un moment de cotitură pentru discipolii săi. Până atunci, fiind alaturi de ei, au avut o anumită siguranță. El urma să fie ucis și ulterior ei aveau să fie ținta persecuțiilor. Contextul acestui text biblic ne ajută să înțelegem că Isus dorea să le transmită o lecție foarte importantă și anume că nu trebuie sa recurgă la violență nici chiar atunci când sunt amenințați de o gloată. Când Petru răspunde că aveau la îndemână doua săbii, Isus spune că erau suficiente. Pentru exemplificarea ulterioară erau suficiente. Iar textul paralel din Matei 26:52 confirmă că ulterior acelui moment exemplificativ nu mai era necesară posesia unei săbii. Istoria timpurie a creștinismului confirmă că ei au înțeles mesajul lui Isus, fiind oameni pașnici.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Irinel15123532):

Macar de ar citi Efeseni 6/10-17. Sa vadă ca este pe post de medium pentru Satan. A luat locul șarpelui din Eden. Si ca cu unii ca el au de luptat creștinii, îmbrăcând armatura lui Dumnezeu, si mânuind Sabia Duhului care este Cuvântul lui Dumnezeu.
Restul creștinilor de pe TPU il ignora, la fel ar trebui sa facem si noi, sa vorbească singur, se vede ca nici ateii nu mai au răspunsuri la postările lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Biblia trebuie citita, studiata si interpretata"

Cuvantul cheie e "interpretata". Cu putina interpretare, Harap Alb e mai credibil decat Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu te-am contrazis. Eu am spus ce scrie in "biblia" evreilor. De acolo sunt multe precepte luate de cei care au scris textele biblice.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am mai spus: in ideologia religioasa evreeasca, sustinuta de talmud, toti dusmanii trebuie ucisi. Din aceasta carte s-au inspirat si cei carea au scris biblia.