| Birjaru a întrebat:

Ce parere aveti despre "chrislam"? E o religie care amesteca elemente din islam si crestinism, creata ca sa calmeze spiritele in Nigeria. Totusi ea se extinde si in alte parti...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer? Este o frectie facuta la un picior de lemn (de frasin). Religia care i-ar putea linisti s-ar numi Zyklon B. A fost "implementata" la un moment dat, a avut rezultate remarcabile, si cred ca ar putea sa faca treaba excelenta in continuare.

9 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Religia cea mai aproape de adevar este ortodoxia, sa nu pleci urechea la tot ce este mai noi. Ortodoxia a ramas neschimbata inca de pe vremea cand Iisus era inca pe pmanat adica de 2000de anihappyDomnul fie cu voi totihappy

| Rapunzell a răspuns:

In afara de ortodoxie, orice religie este in van. Hristos a intemeiat Biserica ortodoxa si cine nu urmeaza invataturii Lui, este un simplu ratacitor pin viata.

| nesuferit a răspuns (pentru Rapunzell):

Religia asta, Pe care sunt convins ca tu abia o cunosti are o gramada o carente, cea mai cunoscuta e faza cu icoanele, tu nu te rogi la dumnezeu, te rogi la sfinti, iar sfintii sunt umani nu difini, deci il iei pe dumnezeu la misto cand faci asta
Asa ca nu mai sari tu in sus ca asta e religia perfecta, ca esti departe

| KlaraWeiss a răspuns (pentru nesuferit):

De unde ai scos-o ca noi ortodocsii nu ne rugam la Dumnezeu, ci ne rugam la Sfinti si ca il luam pe Dumnezeu la misto cand facem asta? Se cunoaste ca nu ai citit vreuna din Vietile de Sfinti, ca ai fi stiut ca acestia au fost oameni care l-au iubit pe Dumnezeu, i-au urmat poruncile si unii si-au dat si viata pentru El, de multe ori in chinuri. Iar cat despre icoane, inteleg ca ai adoptat erezia iconoclasta? Ne rugam la Sfinti, dar nu ca lui Dumnezeu; singurul pe care avem datoria sa il adoram pentru insasi fiinta sa e Dumnezeu. Pe Sfinti ii cinstim ca pe aceia care au avut o viata curata, pe placul lui Dumnezeu, care si-au sacrificat viata pentru Dumnezeu, pentru faptele lor bune etc. Ii rugam sa ne ajute si pe noi sa fim mai buni si sa le urmam exemplul in cinstirea lui Dumnezeu, ii rugam sa mijloceasca pe langa Dumnezeu, in cererile pe care le facem catre Acesta etc. Deci, se vede ca vorbesti despre ce n-ai habar. Nimeni nu se roaga Sfintilor ca lui Dumnezeu. Ei sunt niste prieteni pentru noi, care ne ajuta in toate cazurile si care isi unesc rugaciunile cu ale noastre inaintea lui Dumnezeu.

| Maidanezul a răspuns:

Este ca ciorba de post facuta de bunica are de toate dar nu tine de foame.

| florin1979 a răspuns:

Eu nu am auzit de asa ceva. punct!

April
| April a răspuns:

E interesanta ideea; n-am auzit,dar stiu,in schimb, ca exista o religie numita Baha'i si care propovaduieste, dupa cate am inteles, unirea intr-o singura religie universala a rasei omenesti avand in vedere ca Dumnezeu e unic.Ar fi benefic pentru omenire, fiindca n-ar mai exista atatea jigniri, certuri si chiar razboaie.Ar calma spiritele, asa cum bine spui.
'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am auzit dar,intai trebuie sa se uneasca religiile surori,cum ar fi biserica catolica cu cea ortodoxa,sa-si adune fistecare copii ratacitori inapoi acasa,si de abia dupa aia cred ca se va cauta la nivel mondial, ori o noua religie care sa impartaseasca toate gusturile, ori o unire generala a tuturor sub o singura credinta condusa de un sigur lider.ANTIHARTzUL.{denumire populara a antihristului}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice "amestecatura" care nu e clara e ceva avantajos de ambele parti si dezavantajoasa pentru religia clara a fiecarui cult in sine. Fiecare ia ce vrea si dupa cum ii place si asa se linistesc apele. Doar vrem armonie si nu batai de cap, nu? In plus, unde 2 se bat, al 3-lea castiga. Ideea e ca partile beligerante se amagesc cu o iluzie, iar mediatorul are toate laudele si recompensele. In plus poate chiar are un nou post de conducere si manipulare prin aceasta noua oportunitate.