| Alex a întrebat:

Ce religie are dreptate dintre iudaism, crestinism si islam? Argumentati, va rog.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri Critice de George Ory, Editura Științifică și Enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Dao de jing), etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

| KlaraWeiss a răspuns:

Crestinismul ortodox. Vrei sa intrebi "care religie e adevarata" probabil, nu "care are dreptate". Citeste scrierile Sfintilor Parinti ai ortodoxiei si o sa vezi acolo de ce. Uite, am gasit un articol care exprima fidel diferentele dintre cele 3 religii. Citeste-l. http://www.expresmagazin.ro/......islam.html

| monstrulet a răspuns:

Toate zic ca ei au dreptate. E alegerea fiecaruia, care ii place mai mult. Mie mi se pare ca nici una nu are dreptate, iar ca argumente... citeste cartile "sfante" ale fiecaruia si vezi cate chestii oribile gasesti(asta pe langa violuri, incest si exterminare in masa).

| FluGg a răspuns:

Biblia spune,ca doar Isus e calea,adevarul si viata,nu exista alt drum catre Tatal, catre cer, catre rai decat credinta in El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt la fel pana la un anumit punct
hai sa incep cu inceputul ce cred eu
uni spun ca viata trebuie traita dupa reguli is de acord
alti spun ca trebuie sa gandesti intr un anumit fel asta nu is de acord
nu dau nume ca sa nu fiu rau dar daca tinem cont cei care nu is att de dupa dumnezeu is mai curati parerea mea decat cei fanatici
au murit si vor muri mai multi pentru dumnezeu decat pentru satana
dumnezeu insusi a omorat mai muti oameni decat satana
in biblie e scris asta
daca dumnezeu ne ar fi iubit cum spun uni dc avem boli foamete si din astea?
nu is de parere ca e chiar cum se spune in biserica
la urma urmei bisericile se imultesc ca furnicile is doar pentru bani
guvernul prefera sa faca o biserica decat o gradinita iess mai multi bani clar
mai spune ti si voi ca eu deja is satul de attea religi cate exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate se trag din iudaism logic ca iudaismul e cea mai credibila si mai sf din toate religile enumerate de tine