| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Evanghelia lui Iuda? Va rog raspundeti doar daca stiti detalii despre acest subiect.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Este un text gnostic, care n-a fost scris de Iuda, dar pretinde ca vorbeste in numele lui Iuda. Textul sustine ca Iuda a fost apostolul care l-a inteles cel mai bine pe Isus, Iuda nefiind lumesc ca ceilalti apostoli, iar omenirea nu este mantuita prin sacrificiul lui Isus, ci prin cunoasterea secreta impartasita de Isus lui Iuda. Faptul ca Iuda l-a dat pe Isus pe mainile romanilor este vazut drept eliberarea fiintei divine a lui Isus din catusele corpului fizic. Textul spune ca Iuda a facut acest lucru la cererea expresa a lui Isus, deci Iuda nu numai ca nu a facut nimic gresit cu asta, ci chiar a facut un lucru bun.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Evanghelia_dup%C4%83_Iuda

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

„Evanghelia după Iuda" este un text gnostic din secolul al II-lea e.n., al cărui original a fost scris în greacă. Specialiştii nu sunt încă siguri dacă această evanghelie, recent descoperită, este aceeaşi cu textul la care s-a referit Irineu. Însă „Evanghelia după Iuda" oferă dovezi importante că a existat o perioadă în care creştinii falşi şi-au promovat învăţăturile, ceea ce a dus la apariţia multor secte cu idei contradictorii. „Evanghelia după Iuda" nu contrazice Biblia, ci confirmă că avertismentele apostolilor, cum este cel al lui Pavel din Faptele 20:29, 30, au fost întemeiate: „Ştiu că după plecarea mea. . . se vor ridica bărbaţi chiar dintre voi care vor vorbi lucruri denaturate ca să-i tragă pe discipoli după ei".

| Mădă0611 a răspuns:

E tare funny asta cu evanghelia dupa Gheorghe, evanghelia dupa Fănică, s.a.m.d. Daca nu ma inseala memoria, nu multa lume stia carte la vremea aia, nici macar apostolii nu stiau, dar culmea e ca daca am cauta bine, fiecare om care l-a intalnit pe Iisus a scris o "evanghelie". Cul! Gandeste-te ca pe atunci Iisus era un evreu rebel (dumnezeu cere pedepsirea neevreilor, iar el indeamna la iubirea tuturor oamenilor), dar toata lumea a scris despre el, de parca tu te-ai apuca de scris despre un oarecare, si daca din plictiseala ai face-o, ce sanse sunt ca inca nu stiu cate zeci de oameni sa scrie tot despre persoana aia?

| mentholinks a răspuns:

Daca e aceea in care spune ca apostolii l-au blestemat in gand pe Isus, cred ca a fost scrisa de ceva gnostic. E ciudata oricum, la fel este si Evanghelia pacii lui Ioan in care Isus vorbeste de cu totul alte chestii si de "Mama divina natura". Eu cred ca ambele sunt erezii si n-au nicio legatura cu adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Nu e aiawinking

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e acea fictiune in care Iuda spune la sfarsit ca si-ar fi facut datoria si merge sa se spanzure.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

E scrisa acum 2000 de ani.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi un link ceva. Eu stiu doar de astea doua.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Pfff, mi-e lene sa caut acum. Oricum daca nu stiai de ea, nu conteaza.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma faci curios si acum te dai la fund? Lasa... Macar zi-mi despre ce e vorba.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

OOf,sunt multe de zis. Poti sa cauti singur daca vrei. Nu prea imi place sa ma apuc sa povestesc cuiva despre ceva ce nu stie, mai ales cand sunt o gramada de lucruri de spus. In mare e vorba despre o carte certificata de specialisti a fiind originala in care Iuda marturiseste ca facuse ceea ce iisus ii ceruse, caci misiunea lui era sa arate oamenilor ca exista viata dupa moarte, iar pentru asta trebuia sa moara inainte, nu?

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus spunea ca porunca lui Dumnezeu este viata vesnica iar lucrarea Lui este ca oamenii sa creada in cel pe care El l-a trimis, adica Isus.

| mentholinks a răspuns:

Mai este o opera intitulata Evanghelia lui Iuda scrisa recent de ceva autor strain dar acesta recunoaste ca este doar o fictiune.

| Lawliet14 a răspuns:

Este o carte apocrifa, neacceptata de biserica pentru ca autenticitatea ei este indoielnica.