| Allrc24Orthodox a întrebat:

Ce parere aveti despre globalizare? va convine sa se piarda traditii,obiceiuri,limba nationala, moneda nationala, sa fim jefuiti de corporatii inernationale(gen mc donald`s si cola). astept parerei atat de la atei cat si crestini

16 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Globalizarea e buna. Pierderea traditiei, pierderea limbii, etc. sunt lucruri rele.

Jefuiti? Adica? De catre mc si cola? Tu auzi ce spui? Coca cola e cea mai mare inventie a secolului 19...

| danut a răspuns:

Este o vorba de a "noastra": "vrei, nu vrei, aghiasma bei"
Este in cursul evenimentelor dorinta lui Lucifer de a conduce omenirea iar Dumnezeu v-a ingadui acest lucru pana la un punct chiar de vrem sau nu vrem dar mult nu v-a dura.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este lumea voastra...este lumea crestinismului...Ati modelat-o cum ati vrut, si faceti pe plac celor care va slujesc.
Impreuna ati construit o astfel de lume, acum va plangeti de ea?

| RAY a răspuns:

Ai uitat ca suntem acelasi specie?
nu exista diferite natiuni decat in imaginatia noastra nu e rau globalizarea pana la urma cu toti suntem oamenii ce ne separa e culoarea,sexul, limba, cultura, totul se poate rezolva in timp, si eu as vrea sa ma insor cu o neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot adauga nimic la raspunsul lui anonimus.subscriu si ma conformez situatiei, fiind prea mic sa lupt cu o fiara atat de mare, precum e OMUL>

| vitbsk a răspuns:

Ce-i mai nasol, e că se doreşte o globalizare a religiilor prin ecumenism.

Şi mulţi duhovnici ne avertizează că nu scăpăm de umbrela ecumenismului.

Turnu' Babel îţi sună cunoscut?

| GRs a răspuns (pentru vitbsk):

Turnul Babel la fel ca si Arca lui Noe sunt false. Daca se termina turnul nu ajungeau in ceruri pentru ca raiul nu se afla in nori.Probabil nici nu exista.

| Allrc24Orthodox explică (pentru vitbsk):

Http://dyobodiu.files.wordpress.com/......ruegel.jpg

http://www.publicserviceeurope.com/......lding3.jpg

cam mare coincidenta... Totul pana la ortodoxie. Pregatiti-va de prigoana

| Mișika a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Wow, chiar interesant. Ma bucur sa vad asta (o observatie a adevarului), ascunde lucrurile la vedere... tine-le la lumina.

| vitbsk a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

"Totul pana la ortodoxie."
Aşa e dar, părintele Iustin de la Petru Vodă, părintele Amfilohie Brânză şi mulţi duhovnici, ne avertizează că nu scăpăm de ecumenism.
Părintele Făgeţeanu, Dumnezeu să-l ierte spunea să nu bravăm că vom ajunge ca Petru, care s-a lepădat de Hristos înainte să cânte cocoşul.

De aceea să încercăm să ne păstrăm paza minţii.

| vitbsk a răspuns (pentru GRs):

Turnul Babel poate fi la fel de bine un edificiu închinat răului, prin care oamenii încercau să se lepede de Dumnezeu, creeîndu-şi propriul sistem idolatru.
Babilonul îşi întindea tentaculele, în întreaga arie locuită la acea vreme şi încerca să uniformizeze oamenii spre o singură direcţie.

| Serenade a răspuns:

Da nene, imi convine, traditia tribului din care fac parte nu m-a interesat niciodata, putem sa fim uniti in diversitate. Un popor este o adunatura de oameni care vorbesc aceeasi limba, iar pana ne pierdem si limba va mai dura cateva sute de ani.
Suntem jefuiti de propii nostri conucatori, o sa ma descurc si cu corporatiile care totusi contribuie la economia tarii(asta daca sunt suficent de proaste sa vina in Romania).
Cat despre moneda nationala laughing asta a fost amuzant. Nu ma intereseaza cu ce cumpar atata timp cat am cu ce sa cumpar.

| Termopile a răspuns:

Ascultă melodia asta https://youtu.be/Z7jUTUSBTks e o melodie bună care merită să fie ascultată căci oferă informații reale despre acest subiect sensibil și simt că rezonez într-o oarecare măsură cu acest mesaj deși e posibil să exagereze puțin pe alocuri dar totuși ascult-o.

| capcana a răspuns:

Buna intrebare am studiat foarte mult acest subiect.Majoritatea ''Romanilor,, nu cred in teoria conspiratiei,insa ea exista si nu ve-ti fi niciodata ''liberi,,, aveti iluzia ca traiti in ''Democratie,, da sunteti controlati si sunteti doar un numar de invetar pentru acesti oamenii care conduc lumea din ''umbra,,.A venit timpul ca oamenii sa deschida ochii si sa vada mecanisuml acestui ''Sistem,, care va tine in lanturi.
-Corporatiile
Oamenii nu au nici un drept, au drept obligatie 8 ore de munca zilnica si oamenii numesc acest lucru ''Rutina,,.Nu ii nici o rutina ii o forma de sclavie.Mecanismul dupa care functioneaza aceste ''Corporatii,, este foarte bine gandit.Suntem indoctrinatii de mici de acest ''Sistem,,.''Sistemul,, functioneaza in felul urmator.Muncesti pentru mine in birou in interprinderi etc.Eu te platesc pentru orele muncite nu pentru ''rezultate,, abilitatii, idei s-au productivitate, vreau sa-ti dau cat mai putin si sa-ti iau cat mai mult pentru munca ta. Apoi, cu banii putini ce ti i-am dat vreau sa te duci sa cumperi tot felul de lucruri care te-am facut sa crezi ca sunt indispensabile.Alea le voi cumpara tot de la acesti oamenii. ''Oamenii,,. Corporatiile,, au front comun cu ''Guvernele,,.''Corporatiile,, au colonizat tot ne-au inchis intr-o clepsidra si ne detin si viata.Ei nu va ofera un loc de munca, va ofera o ''puscarie,, in aer liber.Nu v-ati saturat sa fiti sclavii acestor oamenii pentru o bucata de paine?(Suntem sclavii care avem nevoie sa ne cumparam iluzia de libertate).Noi dam putere acestor ''Corporatii,, fiind consumatori.
-Mass-Media
Cea mai puternica forma de control si manipulare al oamenilor.Controleaza absolut tot prin informatie, pornind de la limitele inflatiei pana la nevoia si forta de munca a populatiei.Televizorul,nu o sa va zica niciodata adevarul, numai ii ascultatii pe toti oamenii de la televizor. Ziare, reviste, programe radio si emisiuni TV de scandal reusesc sa ne distraga atentia zi de zi de la lucruri mult mai importante.Ei o sa zica ca Bin Laden a distrus ''Turnurile Gemene,, ca Sadam Husssein ii de vina, pentru ca nu trebuie sa vedeti adevarul care se ascund in spatele acestor lucruri.Controleaza fluxul informational dupa bunul plac.Mass-media ii controlata in totalitate si apartin acestor oamenii si industria de film Hollywood-ul este controlat in totalitate.Ei iti injecteaza droguri tari in timpan si retina.
-Razboaie(nu naste eroi,naste profit la bursa), nimeni nu ar trebui sa intre si sa mearga la razboi pentru ca nu lupta pentru nici o cauza nobila, lupta pentru acesti oamenii care ii conduc din umbra si ii controleaza
Razboaiele au un ''Sistem,, foarte bine gandit si pus la punct.El functioneaza in felul urmator:
- creează conflicte şi chiar războaie (războiul de secesiune din America, primul război mondial, al doilea război mondial, războiul din Vietnam, războiul din Golful Persic, războiul din Iugoslavia etc.) luptă unii contra altora, generând suferinţă, foamete, sărăcie, mizerie, boli, moarte, haos.
-nu apar la vedere ca autori ai conflictului respectiv
-băncile lor susţin cu bani toate părţile pentru ca apoi să ceară dobânzi imense celor care au fost împrumutaţi, îmbogăţindu-i astfel pe membrii lor
-apar apoi ca o instanţă împăciuitoare, care doreşte terminarea conflictului
- în urma haosului astfel format de ei din umbră, impun condiţii statelor care au participat la respectivul conflict, emit pretenţii asupra unor teritorii ale statelor respective.
-Crizele financiare(oamenii cred in crize financiare si nu stiu scopul acestor crize financiare)Aceasta elita financiara s-a observat ca este capabila sa provoace crize si sa le si gestioneze venind cu "solutia" gata pregatita, solutie care nu are alt scop decit preluarea controlului de catre aceasta elita. Pentru ca Bancile is tot ale lor:Fmi, Rezerva Federala etc.
Cine zice ca ii o teorie paranoida a conspiratiei sa-mi zica.Cum un singur om pe numele lui Rothschild, care este o familie care a influentat toata istoria in ultimele secole poate avea o avere de 500 de trilioane de dolari.Cu averea acestei ''familii,, poate sa hraneasca si sa imbrace intregul goblul.In testamentul lui ''Mayer Amschel Rothschild,,. Amschel a scris în testament: "Niciodată să nu fie făcut un inventariu public, de către tribunale sau oricine altcineva, a averii mele. Interzic publicarea oricărei evaluări a moştenirii mele".
Si nimeni nu le face un inventar public ca ar stii, nimeni nu indrazneste sa se impotriveasca acestor oamenii pentru ca ar disparea.Istoria ''Dinastiei Rothschild,, este o istorie interzisa oamenilor:au sponzorizat pe ducele de Wellington in batalia de la Waterloo, cand la invins pe Napoleon, au sponzorizat ascensiunea nazista in al doilea ''Razboi Mondial,, pentru a putea justifica aparitia statului Israel etc. Familia Rothschild controlează şi astăzi finanţele mondiale prin Federal Reserve, Bank of England sau FMI.Ei nu apar in nici un top al celor mai bogatii oameni din lume pentru ca nu vor, ei sunt cei mai bogati si influenti oamenii din lume si stau in umbra.Sa-mi spuna cineva daca ii o teorie paranoida de ce 4 oamenii detin 85% din toata averea globului?
-Guvernele is controlate si ele din umbra de acesti oamenii, is prea influentii si puternici.De credeti ca in ultimii 40 de ani Comisia Trilaterala si Grupul Bilderberg au ultimul cuvant in tot ce se intampla in lume? Toate Guvernele is niste pioni pe o tabla de sah mutati cum vor acesti oamenii. Oamenii cred ca Obama este cel mai puternic om din lume ca este ''Presedintele Americii,,. Obama si el este controlat si face jocurile acestor oamenii la fel ca Bill Clinton etc.Singuru care nu a facut jocul a fost Kennedy si a disaparut pentru ca s-a impotrivit.
-''Sistemul,, medical
Lumea este realmente bombardată, în mod legal, cu fiecare înghiţitură. Prin proliferarea restaurantelor de genul fast-food, a companiilor farmaceutice, a produselor alimentare contaminate cu substanţe otrăvitoare (sub forma aditivilor) – acest atac mascat produce mai multe victime şi suferinţă decât orice război armat care a existat vreodată. Pe măsură ce oamenii se îmbolnăvesc datorită otrăvurilor ingerate în necunoştinţă de cauză, sistemul medical alopat „sare în ajutorul" lor, otrăvindu-i în continuare cu medicamente de sinteză, cu vaccinuri care afectează grav organismul uman, cu radiaţii nocive care ucid omul înainte de a „ucide" cancerul, cu plombe pe bază de mercur, care intoxică fiinţa clipă de clipă – deşi se pretinde că, prin fluorurarea apei, dinţii nu ar trebui să se mai carieze –, cu metode convenţionale de tratament, care nu fac decât să accelereze paşii muribunzilor către Moarte, pe de o parte, şi să aducă un profit financiar enorm celor care concertează din umbră acest mecanism sinistru, pe de altă parte.Totul se face „legal". Este mai mult decât legal, este obligatoriu! Orice naţiune care refuză să se alinieze standardelor comerciale ale Organizaţiei Mondiale a Comerţului (World Trade Organization – WTO) este imediat sancţionată şi primeşte un embargo comercial, până când, neputând face faţă presiunilor, cedează. Chiar şi tentativa unei ţări de a interzice pe teritoriul ei folosirea unor aditivi toxici, cum ar fi: aspartamul, uleiurile hidrogenate sau nitratul de sodiu, poate fi considerată o gravă încălcare a înţelegerilor internaţionale, care primează în faţa legilor naţionale! Aceasta este „opera" comisiei care supervizează Codex Alimentarius şi care face legea! S-a demonstrat ca o gramada de virusuri biologicii au fost create in laboratoare.
-Vaccinuri
Toate vaccinurile au un continut demential din aceasta neurotoxina, sub forma de sare de mercur denumita stiintific timerosal. Sarea de mercur e de 50 de ori mai toxica decat mercurul insusi. Concentratia de mercur din apa potabila testata care depaseste 3 parti la bilion este interzisa consumului si etichetata ca deseu toxic periculos. Concentratia de timerosal din vaccinuri este de 1una parte la 10000, adica fix de 10000(zece mii) ori mai mare decat in apa contaminata etichetata deseu toxic. Aceasta dementiala concentratie de timerosal intra direct in fluxul sanguin al unui bebelus distrugandu-i conexiunile nervoase, fenomen denumit demineralizare efectul invers al mineralizarii care denumeste fenomenul neurologic de conectare a neuronilor (formarea retelelor neuronale n.e.).
Atentie mare si la gaselnita ''SIDA,,. E o excrocherie. In Africa sunt milioane de oameni diagnosticati cu hiv si traiesc bine mersi pana la adanci batraneti. Practic medicamentele prescrise distrug sistemul imunitar, nu asa numita boala. Nu exista virusi. Virusii sunt de fapt proteine. Sunt miliarde de tipuri, majoritatea covarsitoare inca nedescoperita.vaccinurile contin si formaldehida adica formol care odata injectat in fluxul sanguin al copilasilor creste enorm posibilitatea ca acestia sa faca leucemie, mai e HIDROXIDUL DE ALUMINIU care are un efect asemanator timerosalului, mai sunt si anticorpii care practic ataca si receptioneaza proteinele ca inamici.
Spune-ti nu vaccinurilor!
-Acta, vor sa numai aveti acces la internet si la informatie sa va lase spirtul perfect inchis in intelect pentru a va controla mai usor.
-Vaticanul este un cancer al societatii.Papa nu ii sfant, Vaticanul nu ii sfant.Vaticanul ii ''Masonic,,. Papa foloseste saluturi masonice cu diferitii oamenii care sunt ''Masoni,,. Papa pledeaza pentru ''O Noua Ordine Mondiala,,, un singur guvern care sa conduca intreaga lume si sa aiba autoritatea suprema.''Bisericle,, sunt tot finantate de acesti oamenii si au ca scop indoctrinarea si manipularea oamenilor.
Ma opresc aici ar mai fii multe de vorbit.Sa nu ma intrebatii despre ''Religie,, ca nu vreau sa discut pe aceasta tema.Eu is pentru libertatea omului.Scoateti-va praful din ochii si vedeti lucrurile cum se intampla cu adevarat.Totul este artificial si creat in lume de niste oamenii care stau in umbra si conduc lumea, oamenii is niste papusi cu sfori dirijatii de papusarii care stau dupa cortina.Asta ii o lume de papusi cu sforii.De ce sforai? Ridica-te din genunchi pana nu va fi prea tarziu.A venit timpul sa distrugem acest ''Sistem,, am deveniti robotii si l-am intretinut destul timp.

| RAY a răspuns (pentru capcana):

Sti de ce majoritatea dintre noi nu vedem nimic? ca suntem plini de datori si saracie

| capcana a răspuns (pentru RAY):

Toata viata noastra, este o mare minciuna inventata.Traim intr-un vis numit libertate.Omul devine un robot care se duce la servici, vine acasa obosit, mananca, sta intr-o stare pasiva si receptiva la televizor, unde este sugestionat dupa cum vor aceste persoane.Ii o viata de caine, is stupefiat sa vad cat poate sa accepte lumea lesa.Nimeni nu se va atinge vreodata de "'Statul Israel,, ca vor disparea. Absolut toate datele noastre personale, urmeaza sa fie transferate pentru "pastrarea în siguranta deplina", statului Israel.Are cineva idee daca romanii au fost pusi la curent cu faptul ca, pe 31 ianuarie CE a aprobat transferul datelor personale ale cetatenilor tarilor membre, catre Israel? Decizia adoptata pe 31 ianuarie 2011 prin care se prevede transferul datelor personale ale cetatenilor CE catre Israel explica faptul ca acest Stat raspunde directivei 95/46 privind protectia datelor. Date personale inseamna numerele de telefoane,conturile bancare,datele de sanatate, familia, deplasarile. toate datele pe care guvernele statelor membre le colecteaza despre noi.''Stergem datele, coordonatele, iti rescriem altele, iti luam actele iti terfelim identitatea ca fratele are puterea sa te tina sub radical,,. Stii cati copii au fost infecatatii in orfelinate cu virusul ''Hiv,, in Romania? In Romania a avut loc o contaminare intentionata a copiilor cu virusul ''Sida,,.Si acest lucru a fost dovedit si probat, insa nimeni nu vorbeste despre asta.Si acesti oamenii nu is trasi la raspundere, tot tu vei fii tras pentru ca furi sa pui o paine pe masa sa aiba ce sa manance copii si familia ta.Toata viata ''Romanul,, o sa ramana sarac si plin de datorii.Si se uita ca prostul la televizor si crede fiecare minciuna spusa de mass-media.Nu stiu cat mai poate prostul sa accepte sa ii fie infectat copilul intentionat si sa nu riposteze.Platim fiecare taxa si ne rugam sa ne lase banii de paine si sa avem o viata.Eu am o situatie financiara ok, peste media normala nu pot sa ma plang insa s-a ajuns deja prea departe.Tot mai multi oamenii sufera de o forma de prostie rara.Traim intr-un sclavagism modern.