| FaraNume1245 a întrebat:

Ce parere aveti despre mesajul transmis de versurile:

"Trebuie sa te temi de constiinta, nu de zeu,
Trebuie sa ai incredere in tine si credinta-n Dumnezeu"?

Adica, dupa voi, se poate sa si increde in tine, ceva gen 'satanisti'/'atei' sau cum vreti sa ii numiti, dar in acelasi timp sa fii credincios?

Răspuns Câştigător
| PasDeNom a răspuns:

E asa gresit...
Nu trebuie sa te temi de absolut nimic. Dumnezeu e pur si simplu trei lucrui: bucurie, iubire, adevar. E energie. Si punct. Sunt doua sentimente fundamentale: frica si dragostea. Orice alegem, orice facem se bazeaza pe una din ele. Trebuie sa ai incredere in tine si atat. Practic esti particula din Dumnezeu laughing si cu vointa si incredere de sine, daca constientizezi, poti face orice, absolut orice. E probabil ceva prea complex. Sa ai credinta inseamna sa crezi si nimic altceva. Nu inseamna ca daca nu mergi duminica la biserica ajungi in iad. Daca nu te rogi la masa esti necredincios, adica automat ateu (pentru ca asa e in societatea noastra indoctrinata). Bullshit. E total ok sa fi ateu, sa fi baptist, sa nu fi botezat. Absolut totul e permis, caci totul e perfect in univers si se achita, e un echilibru. Nici nu inteleg intrebarea, ce legatura are incredere de sine a unui ateu cu credita in dumnezeu. E logic ca un ateu nu va crede in dumnezeu.
Citatul ala se refera la expoloatarea propriilor forte prin credinta in Dumnezeu. Mi se pare un paradox complet tampit.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te temi in primul rand de Ziditorul lumii adica Dumnezeu si n-ai cum sa nu crezi si sa crezi in acelasi timp.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce?
Ateii sunt foarte satanisti rolling on the floor))
Trebuiesc dusi la inchizitie...
Pai daca nu ai incredere in tine, cum mai traiesti tu, ca doar nu o sa iti trimita SMS Dumnezo' cu ce trebuie sa faci in viata.