| 2420 a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii care se sinucid?

Adică indiferent cât de grea este viața trebuie să lupți în continuare și să nu te dai bătut orice s-ar întâmpla.

De ce acești oameni nu tratează depresia la psihiatru cu pastile și aleg din păcate să îți pună capăt zilelor?

De ce ei nu cer ajutorul familiei și aleg această cale?

De ce este depresia boala secolului și cum poate fi combătută?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"părere aveți despre oamenii care se sinucid?"

despre morți - numai de bine

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Fiecare stie ce e mai bine pentru el. Exista destule situatii care justifica actiunile de genul asta. Nu e vorba numai de depresii. Sunt situatii reale.

| StrongHeart a răspuns:

Sunt multe motive pentru care oamenii ajung acolo, dar in general, totul se rezuma la liberul arbitru.
Cel mai bine si cel mai intelept lucru pe care poti sa il faci daca ai problema asta este sa realizezi ca viata aceasta nu este a ta, nu tu ai creat-o, ai venit aici printr-un act sacru al divinitatii ca sa traiesti experienta de a fi om, sa inveti ceva si sa pleci dincolo.
Problema cea mai mare este mandria si egoismul omului, o spun din experienta.Am vrut sa o fac, am prieteni care au facut-o si pe care ii iubesc si ii compatimesc.
De exemplu am un prieten pe care am vrut sa il ajut sa depaseasca niste probleme. Am incercat sa ii explic din experienta mea cum sa se lase de niste substante care ii faceau rau, sa vorbesc cu el de multe ori, dar nu il interesa.El ramase blocat pe un film ca ai lui se certau in familie si se gandea doar la asta, la problemele de acasa si incerca sa le ascunda sau sa le vindece prin vicii nesanatoase.
De cate ori am vrut sa-l indrept, o tinea pe a lui si lua in ras ce ii spuneam sau credea ca e o gluma, o joaca.
Eu stiam ca nu e pentru ca am facut o supradoza si am realizat ca nu e o joaca deloc.El credea ca gasise secretul vietii, ca le stie pe toate, se insela pe sine si astea i-au adus un sfarsit tragic foarte devreme in viata.
Cateodata simti ca nimeni nu te intelege, dar daca acorzi multa atentie in jurul tau, gasesti ceva. EXISTA SOLUTII!
Asta nu realizam cand cadem in starile alea, ca e o stare trecatoare si ca sunt solutii pentru problemele noastre.
E boala secolului, dar asta pentru ca s-au facut eforturi mari sa fie catalogata drept boala de oameni precum Sigmund Freud.
Eu cred ca totul tine de spirit, nu e vorba doar de materie.
Ok ai o problema, ameliorezi simptomele, dar cauza adevarata cine ti-o poate rezolva? Numai TU
Si cum? Tu singur? NU, ceri ajutor.Cui? Creatorului.Nu trebuie sa-ti spuna altii cum sa iti traiesti viata.Ai primit aceasta viata sa devii cea mai buna versiune a ta si ai la indemana foarte multe lucruri care sa te ajute sa ajungi orice iti doresti tu sa ajungi.
Dar daca refuzi ajutorul, e vina ta.Esti egoist.
S-a ajuns aici din multe motive, de obicei sunt chestii netratate din copilarie, traume la care omul e supus si ajung sa il afecteze mai tarziu in viata.Dar trebuie sa constientizezi ca nu exista om pe lumea asta sa nu fi experimentat durere sau suferinta.
Atunci trebuie sa iti pui intrebarea:
Cu ce sunt eu mai bun ca ceilalti?
Cu nimic.Toti simtim aceleasi lucruri, mai intens sau mai putin intens. Toti avem aceeasi resursa universala si anume timpul pe care trebuie sa il folosim in scopul de a realiza lucruri frumoase in viata, lucruri care ne reprezinta.
De multe ori, analizezi viata si o intorci pe toate partile si uiti cat de frumos poti sa traiesti si ca totul se rezuma la experienta.
Viata e o calatorie. Oricat de grea ar fi, daca tu decizi sa pui capat calatoriei, este strict problema ta.
Oricata presiune ar fi asupra ta, nu trebuie sa cedezi.
Asta e problema, ca din frica si necredinta in Dumnezeu, oamenii ajung sa cedeze.
Adevarul se afla in Sfanta Scriptura, restul sunt doar povesti care ne alimenteaza egoismul.Ne alinta urechile sau ochii pe moment, dar sunt minciuni si iluzii pe care si le-au spus oamenii ca sa nu rezolve adevaratele lor probleme, care vin din interior si nu tin de partea materiala ci de fiinta noastra spirituala.
Viata e foarte valoroasa, dar in acelasi timp este si fragila. Cand ai stari de depresie totul se poate rezolva cu o rugaciune scurta. Nu e bine sa dam prea multa atentie gandurilor rele ca ele nu sunt mereu ale noastre.
Un gand bun vine de la Dumnezeu si pe ala trebuie sa iti pui toata forta si atentia. Cand vin ganduri nesanatoase, trebuie alungate rapid, nu cumva sa prinda radacini in sufletul si mintea ta.

Ai aici un clip care spune cat un milion de cuvinte, daca ai rabdarea sa il urmaresti.
https://www.youtube.com/watch?v=j800SVeiS5I

| Meme10Meme a răspuns:

Daca omul vrea sa se sinucida, e alegerea lui.

| Teffan a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine de ce fac altii cu viata lor?

| h379m3973423 a răspuns:

Ei se sinucid pentru că din miliardele de oameni de pe Pământ nu se găsește unul care să le ofere dragoste, ajutor fără critică. Iar creștinii ăștia care i-ar putea ajuta, care ar putea preveni asta arătându-le dragostea de Dumnezeu și unde să o găsească nu prea se chinuie să se arate.

| SoareDaniel a răspuns:

CA nu merita daca nu are cine sa te ingroape cum trebuie, o inmormantare in ziua de astazi COSTA si COSTA bine, faci mai mult rau daca te lasi pe mana la vecini, vei fi dus la groapa ca un caine! FUNDA

| SoareDaniel a răspuns:

Nu te mai plange stie tot site-ul ce te doare de fapt, pricepe odata in *** pentru totdeauna ca numai ai nicio sansa sa iti gasesti o fata, eu stiu ce sa iti zic freacati-o pe videochat sa iti stapanesti poftele si ai sa dormi linistit, eu asa fac si functioneaza de fiecare data

| SoareDaniel a răspuns:

Nu trebuie sa ne ceri noua aprobare acum daca vrei sa iti iei viata sau nu, in lumea asta de **** e fiecare pentru el, nimanui nu ii pasa de tine si asa mai departe, in caz ca nu stiai lucrul asta laughing) de exemplu si eu odata i-am zis maicamii odata cand m-a intrebat daca mai traiesc si din pacate i-am zis ca DA si mi-a raspuns sec daca vrei sa iti iei viata e alegerea ta

| serenityxx a răspuns:

Încalcă statul.