| SaveTheNature a întrebat:

De ce nu sunt preotii mai umili? De ce nu traiesc ca saracii? De ce multi isi iau masini scumpe? De ce majoritatea cer bani pentru inmormantari, botezuri si etc?

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că se găsesc proști care chiar să le dea bani, oamenii sunt deștepți și profită de proști... Păcat că femeile nu se pot face preoți că-mi găsisem meseria sad

| sandra2012 a răspuns:

Pentru ca religia in ziua de azi a devenit mai mult o afacere, un mod de a face cat mai multi bani. Asta e lumea in care traim.

| aliceinchains a răspuns:

Păi nu trebuie să trăiască/fure și ei de undeva?

| monstrulet a răspuns:

Pentru ca pot. Si pentru ca lumea e atat de fraiera incat sa le dea. Si uite asa a devenit ceva normal, in randul lumii.

| mgtow a răspuns:

Eu cred ca atunci cand fac slujbe si se uita in cos vad putine monede puse in el si nu le ajung ca sa aiba ce manca, de aceea cer bani in plus (pe langa intretinerea bisericii si alte taxe).

| Catalinnna a răspuns:

Pentru ca fiecare are libertatea de alege, fiecare este ispitit de diavol, iar pentru asta va fi judecat. In fiecare domeniu exista si uscaciuni

regis
| regis a răspuns:

Pentru ca sunt oameni. Dar inainte de a-i judeca pe ceilalti, tu de ce nu esti mai umil, de ce nu traiestii in saracie, de ai sau iti doresti o masina scumpa, de ce ceri bani pentru munca ta? Oare Legea este una pentru preoti si alta pentru ceilalti? Nu, Legea este aceeasi pentru toti, dar e mai greu sa observi barna din ochiul tau decat paiul din ochiul celuilalt.

| Mindreader13 a răspuns:

Am scăpat de nu-ştiu-cum-porno şi te.ai gândit să apari tu?

| SaveTheNature explică (pentru Mindreader13):

Am si eu intrebari,si vreau sa aud pareri.Dar nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu, sau in Biblie. Cred in Dumnezeu, dar nu inteleg roslul religiilor si a diferentelor dintre ele.Trebuie sa ajung si eu la o concluzie.Eu cercetez.

| Mindreader13 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Macar te rog încearcă să nu mai faci spam cu întrebările tale. După cum probabil observi, mare parte din întrebările. de pe pima pagină sunt postate de tine.

| SaveTheNature explică (pentru Mindreader13):

Am foarte multe intrebari.Sunt foarte curios.Te rog sa nu mai raspunzi la intrebari daca te deranjeaza.Nu am sa ma supar pe tine.Promithee hee)

| Aesir a răspuns:

Pentru ca biserica este o mare afacere, nu are ca scop decat controlarea oamenilor, colectarea de bani de la ei. Nu a fost menita niciodata sa ajute oamenii. Deci religiile in sine nu sunt altceva decat instrumente foarte stralucite de manipulare a maselor. Ca mai sunt cativa preoti putini de ii numeri pe degetele de la o mana, care nu iti cer bani si sunt umili si piosi asta e partea a doua, este meritul lor lor personal nu al vreunei religii sau unei biserici. Daca tu crezi ca te mint, te sfatuiesc sa faci niste investigatii, sa vezi cati bani invarte bor. Atunci o sa intelegi raspunsul la intrebarea ta. Aa era sa uit, botezul, inmormantarea, cununia sunt gratuite in mod normal, pentru ca preotii au deja salariu de la stat.

| MariaO a răspuns:

Hmmm, sa fie oare pentru ca "Dumnezeu te hraneste spiritual" dar nah, in stomac tot trebuie sa bagi ceva? Sau sa fie pentru ca in spatele acestei institutii se invart sume imense de bani si afaceri personale? Am si o poza in spiritul intrebarii : http://www.google.ro/......tp?/imgres

| alter4ego a răspuns:

Pentru ca biserica este o afacere foarte mare, si omul de rand care a ramas cu conceptiile de acu 100 de ani isi da si ultmia pensie/salar pentru biserica nu mai zic de saracii oameni de la tara, normal toate ritualurile astea ar trebui sa fie gratis nu cu tarife fixe, si fiecare om sa dea cat poate si cat are si daca vrea, nu sa faci imprumut in banca pentru o inmormantare, in fine, cat despre preoti umili foarte putini mai sunt care sunt cu adevarat preoti in rest betivi, curvari, afemeiati si mai nou poponari sau gay!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii lor poarta cruci de 2 kg la gat, poleite cu aur, masini, in fiecare zi la magazin cu berea in mina, deci... In cazul inmormintarilor, cer de "pomana" pentru "serviciile" aduse.
Nu mai sunt astfel de preoti deoarece au ajuns sa fure si sa nu mai creada in sfintele reguli. chiar si cel mai umil tigan isi permite sa i-a macar un telefon, atunci popa de ce sa nu isi i-a si el angajamentul de mare bogatas?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba? truditule? emigrantii in america de ce isi faceau biserici cand ajungeau acolo? erau saraci vai de mama lor.cum si le faceau? din ce? aici se fac cum se fac fiindca este de unde.si un bun crestin daca da ceva poate spune; primeste doamne ale tale, dintru ale tale.acolo atat era atat faceau.o cruce o cabana din lemn prin care batea vantul prin toate gaurile si gata.dar era o biserica din oameni si o casa de rugaciune din lemn.si la noi pana se construieste biserica e doar crucea.parintii tai primesc bani pentru munca lor? tot asa si preotii primesc bani pentru slujba lor.de ce isi iau masini? fiindca nu pot umbla calare,si ca sa vina sa aduca biserica la tine in casa fiindca tu de lene sau din prostie nu te duci la ea,si neputand veni cu bicicleta findca nu are timpul necesar si e si foarte obositor,isi iau masini buna la fel ca oficialii, sa nu-i lase in pana, sa nu impinga la ele.te pomenesti ca tu din cuviosie multa te urci pe drujba si pleci?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Erau pure intrebari si nu era nevoie sa ma jingesti.Multumesc pentru intelegere.

| Lionell a răspuns:

Sa stii ca nu toti isi iau masini, isi fac vile.etc. vreau sa va spun ca in zona unde locuiesc este o biserica(3 preoti) la care niciun preot nu si-a luat salariul, iar daca deschide gura este zburat.
Cat despre asa zisele taxe.nu conteaza de unde stiu, dar aceasta biserica a platit numai caldura sa zic pe luna decembrie an trecut suma de 4.500.lei(numai luna decembrie), cine credeti ca le da lor acesti bani? + multe altele, trebuie sa stiti ca nu toti sunt asa.