| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre propaganda in mod direct a sectanctilor?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E o tara libera.

| RAY explică (pentru doctorandus):

TPU este un site unde ne ajutam nu un site de sectancti cu propaganda lor, exemplu eu cer o parere despre un doc = si ce crezi ca primesc propaganda sectancta fara nici o legatura cu intrebarea

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

A, credeam ca te referi in general, in societate...

| RAY explică (pentru doctorandus):

Eu vorbeam de TPU, de exemplu steregoi a dat ignor la toti atei acum face propaganda sau mircea, e corect, asta e scopul acestui site nu cred

| RAY explică:

Man tu o eclipsa de luna nu ai vazut?

| RAY explică:

Nu mi-a placut ca ai scris ca atei cauta doar sa iti bata joc la categoria asta, pur simplu e libera exprimare

| AC4S4 a răspuns:

La aceasta categorie este ceva propaganda. Steregoi nu se pune ca "propaganda sectanta" din moment ce el nu face parte din vreo secta.
In schimb, propaganda anti-crestina exista la acelasi nivel precum propaganda lui Steregoi (care nu e propaganda de sectant). De fapt, Octavian199 face mai multa propaganda anti-crestina decat face Steregoi cumva pro-crestina.

Deci, parerea mea este ca aceasta propaganda nu prea exista decat in mintea ta.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg. E o "intrebare" la care ti-ai raspuns singur.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Nu vezi raspunsul ala?
Ceea ce stiinta demonstreaza este sa demonstreze ceea ce lucrurile lumesti pot face, pot fi, etc... cert este ca nici acum nu stim nimic despre totul, ceea ce duce la o stiinta ineczacta, o stiinta finita, fata de lucrurile pe care inca le descoperim, lucruri infinite (gen universul), ceea ce ne duce mai departe la concluzia ca degeaba se bate in piept stiinta ca nu exista Dumnezeu din moment ce inca avem o vasta cunoastere despre ceea ce ne inconjoara. Sa luam de exemplu universul: nu stim ce este el, nu stim daca se sfarseste, daca nu, nu stim nimic despre el, ci doar avem teorii, asta nu inseamna stiinta, ci doar presupuneri, asta inseamna ca in stiinta exista doar presupunerea ca nu exista Dumnezeu. In concluzie stiinta nu are cum sa demonstreze ca nu exista Dumnezeu, pentru ca poate inca stiinta nu L-a descoperit.
De cealalta parte, stiinta este studiul lucrurilor pamantesti, printr-o ratiune, a unor lucruri ce sunt perfect ordonate asa incat sa de-a o perfecta functionalitate a lumii. De exemplu omul a inventat masina cu o ordine a lucrurilor astfel incat sa iasa o masina pe 4 roti care sa ne usureze viata. Iar o masina nu stie mai mult de a fi o masina, ea nu poate fi o pasare. Asa si noi oamenii, noi oamenii nu putem fi mai mult decat niste oameni, daca ne referim la trupul nostru, si daca suntem doar oameni, nu ne putem extinde mai mult decat cochilia noastra, mai mult de lumea vazuta a noastra, pentru ca asta suntem. Dar, ca sa trecem si la lumea spirituala, noi avem si suflet in noi, ceea ce ne face mai mult decat a fi niste oameni, adica mai mult decat niste stiintifici. De exemplu noi oamenii stim doar ce e pe pamant si putin din spatiu la fel cum o pisica care sta non stop inchisa in casa, nu stie mai mult decat ce este in casa si ceea ce vede pe geam. In concluzie un om fara Dumnezeu, nu stie ca exista Dumnezeu pentru ca mintea ii e limitata la cele pamantesti. Iat un om care L-a cunoscut pe Dumnezeu, atunci cand L-a cunoscut, sigur nu mai vrea sa mai faca partea din acea lume finita, mintea lui trece la infinit...asa cum pisica de mai de sus gaseste o portita si scapa in lume si vede alte minunatii, pentru ea, infinite, iar lumea finita ti se pare prea mica. Asa ca totul este Dumnezeu.
Daca tu nu crezi in Dumnezeu, si vrei sa afli adevarul, ce ar fi ca pentru 1-2-3 luni sa fii crestin, sa faci ceea ce face un crestin. sa te duci la biserica, dar sa ai si gandul la biserica si sa te intereseze sa vezi daca exista Dumnezeu. Sa cercetezi, sa te inchini, sa te rogi, dar fara sa ai ganduri de repulsie..cu pur si simplu sa le accepti si sa vezi daca chiar exista. Si ai sa vezi cum mintea ta ti se va lumina. Nu o sa pierzi nimic daca vei face asta cateva luni, doar incearca, si daca nu te vei convinge, atunci sa ramai la stadiul tau de om trecator pe acest pamant.
Răspuns la 27 Februarie 2019 0:02 pentru întrebarea:
As vreasa va propun niste documentare despre religie.

as vrea sa va recomand aceste dezbateri https://www.youtube.com/playlist?list=PLOcfzUX6j1Gm2grLBes252BNbzGKHUfKa

sunt in limba romana, dupa? (mai mult)

| RAY explică (pentru AC4S4):

. Steregoi nu se pune ca "propaganda sectanta" din moment ce el nu face parte din vreo secta.

steregoi este martor lucru confirmat de el

| LupusDei1993 a răspuns:

Steregoi mi-a dat block fara macar sa-i raspund la o intrebare rolling on the floor

| LupusDei1993 a răspuns:

Mane ce parere sa am, nu una buna asta e clar, ii vezi peste tot pe internet mai ales pe Youtube in care inventeaza teorii ale conspiratiei, sfarsitul lumii etc. oricum aceste secte neocrestine au aparut din secolele 19-20, sunt extrem de recente.

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

De fapt, ca teologie majoritatea sectelor neoprotestante nu difera mult de catolici si ortodocsi, dar difera ca practica (liturghie, impartasanie, cultul sfintilor, icoane, etc.). Cu foarte putine exceptii, mai toate cultele crestine sunt crestinism niceic, cu teologia de la Niceea.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba sunt diferente extrem de mari, ei nu au liturghii, cult al sfintilor, icoane, statui etc. ei cred in biblie ad literam nu au treaba cu traditii ei cred ca-s de inchinare lui satanel

| doctorandus a răspuns (pentru LupusDei1993):

Dap, diferente de pratica (ritualuri) si certuri sectare, in rest aproape toate sunt versiuni minore de teologie niceniana. D-atunci nu s-a mai facut upgrade la crestinism.