| CrimeNNN a întrebat:

Ce parere aveti despre religie, in special despre pocaiti? Respect toate parerile dau funda pentru ceva bine argumentat

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| ania a răspuns (pentru halogen001):

Ernest Hemingway
La cat de des isi schimba nevestele si ce caracter imoral avea, avea nevoie cronica ca sa fie prost oricine credea intr- un Creator cu principii morale care considera oamenii responsabili fata de El.

| halogen001 a răspuns (pentru ania):

Credința e ceruta de omul mincinos omului naiv și neștiutor pentru a-l putea înșela. Omul doar atunci crede cu adevărat în zeul x când zeul x comunica cu el în mod direct. Pana atunci credința în zeul x e doar credința în oamenii care vorbesc despre zeul x și cum omul e mincinos din fire, nu merita nici un fel de credință. Deci toată credința în zeul x e o prostie, fiind doar credința în omul mincinos. Realitatea arata ce fel de creator avem și nu e cel din poveste. Cel din poveste și anume zeul x e invizibil, orb și surdomut, ceea ce e firesc pentru un personaj de poveste. Daca am presupune ca exista un asemenea zeu x, atunci vedem ca puterea și iubirea lui înseamnă ca nu e în stare sa comunice cu omul, mai înseamnă ca a făcut purici, păduchi, viermi, ploșnițe, căpușe și țânțari, mai înseamnă ca în loc sa ajute omul se ocupa cu minuni și lasă omul în întunericul neștiinței și primitivismului sa moara de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie. Deci avem un zeu x atotputernic și neputincios, iubitor și indiferent la problemele omului, drept și nedrept, invizibil, orb și surdomut, atotștiutor și neștiutor, capabil și incapabil, un adevărat simbol al neputinței, al neștiinței, al minciunii, al nedreptății, al absurdului și al primitivismului. E un raționament strâmb sa creadă cineva ca un zeu atotputernic și nemuritor ar avea nevoie sa facă oameni, ar avea nevoie de credință de la oameni, ar avea nevoie de ritualuri primitive de la oameni, ar face minuni și scamatorii pentru oameni, ar fi interesat de ce citește, ce mănâncă ce canta, cum se înmulțește, cum se stropește cu apa un om sau ca ar ajuta, ar pedepsi sau răsplăti un om care pentru el ar însemna nimic. In poveste merge orice și omul naiv crede orice fantezie ii spune omul mincinos care cere credință naivului în numele zeului x.
In realitate creatorul e natura. E vizibila, nu se ascunde, nu are voință sau interese legate de om sau de altceva. Selecția naturala are loc indiferent de voința cuiva și înseamnă simplul fapt ca viețuitoarele care nu se adaptează mediului și nu se înmulțesc dispar, iar cele care reușesc sa se înmulțească și sa trăiască exista atâta timp cat mediul le permite. De asta avem purici, păduchi, viermi, șobolani, căpușe și țânțari, pentru ca viata e rezultatul selecției naturale, condițiilor prielnice și trecerii timpului. Daca viata era rodul creației unui zeu x atotputernic, atotștiutor, inteligent și iubitor, aveam numai zâne ai feti frumoși, fără purici, păduchi, viermi, căpușe, ploșnițe și țânțari. Selecția naturala selectează codul genetic care asigura viata și în felul asta natura "scrie" codul genetic, fără a avea nevoie de iubire, de inteligenta, de rațiune. In poveștile primitive, omul primitiv și neștiutor scrie ce vrea ca sa-i înșele pe semenii lui, dar asta nu e adevăr. E fantezie absurda și rupta de realitate. Suntem niște robotei creați de natura, în timp prin selecție naturala și executam programul din codul genetic. Nimic mai mult, nimic mai puțin. Când condițiile de viata vor dispărea ca urmare a evoluției materiei în timp, viata asa cum o cunoaștem astăzi va dispărea fără urma de pe Pământ. In alte locuri unde exista condiții asemănătoare, viata apare la fel și ia aceleași forme, pentru ca materia are peste tot aceleași proprietăți și în mod firesc se ajunge la aceleași rezultate.
E bine sa creadă omul în povesti și sa fie rupt de realitate? De ce nu? Fiecare crede ce vrea, trăiește cum poate și la urma rezultatul va fi același: nimic. Asta va rămâne dupa ce condițiile nu vor mai fi prielnice vieții pe Pământ. E normal ca oamenii sa se însele unul pe altul, pentru ca asa e codul genetic rezultat prin selecție naturala. Individul mai smecher e avantajat în obținerea de resurse și înmulțire, iar minciuna și înșelăciunea = șmecherie inclusa in zestrea genetica pe care o avem de la mama natura. E complicat? Nu. Ce e credința? E dovada neștiinței și a naivității. Cere zeul x asa ceva?
Daca zeul x e atotputernic ce nevoie are el de om și de credința lui? Atunci cine are nevoie de credință? Omul mincinos are nevoie de credința naivului și o cere în numele zeului x invizibil, "atotputernic" și "iubitor."

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere al educatiei morale, este foarte bine ce fac ei.

In masura in care se refera la stiinta, povestile lor vanatoresti nu trebuie crezute, iar aici includ propagarea pseudostiintei sexuale (pseudosexologia si pseudopsihiatria).

| mentholinks a răspuns:

Oameni slabi, profitori care nu iubesc Dreptatea si Legea lui Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns (pentru mentholinks):

Legea lui Dumnezeu, Dumnezeu trebuie sa o dea fiecăruia în parte, ca doar e atotputernic și daca a făcut tot ce exista, trebuie sa fie în stare sa informeze omul pe care-l iubește și de la care dorește ceva. Daca nu o face, s-a terminat cu atotputernicia și iubirea și rămân doar oamenii sa se însele unii pe alții cu asa zisul "cuvânt al zeului x".

| halogen001 a răspuns:

Credința e dovada neștiinței. Prin știință se ajunge la adevăr, iar prin credință se ajunge la minciuna.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Citeste ''Crezul'' sau invata-l daca este posibil. Pe cel corect, desigur.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Oricum, tot la Dumnezeu se va ajunge, sa crezi in El, cand vei avea anumite boli, ca sa te vindeci, dar pe urma El nu va uita ce-ai facut, si anume ca nu ai crezut in Domnul. Poti sa te rogi pana la infinit pe urma, degeaba te mai rogi daca ai facut un pacat neiertabil de Dumnezeu. Lasand minciuna de o parte. Cine crede ca mincuna este adevar si adevarul minciuna, sau pur si simplu minte in legatura cu ceva anume, sigur va ajunge in iad. Pana si in biserici este afacere, de fapt cam peste tot este la fel, cu gandul la bani. Multa lume iti vrea raul, foarte multa lume este rea. Cum ar fi daca ne-am schimba, asa, nu pentru tine, ci pentru viitorul nostru, pentru copii, nepoti etc. Trebuie sa constientizezi ca exista rau si bine, diavol si Dumnezu, cand vei realiza chestia asta, atunci va fi un bun inceput pentru tine. Poate ca toti oamenii care cred in Dumnezeu sunt primitivi, poate ca nu toti, cine stie, dar sa nu uitam ca El ne-a creat. Cum ar fi daca toti oamenii si-ar crea o religie a lor? Probabil ar fi haos, cam asta ar fi raspunsul sigur. Adica Dumnezeu a creat totul, si religia asta exista de foarte multi ani. Asa si eu pot crea o religie a mea. Sigur de ce nu as face asta? Pentru ca nu este bine. Domnul a dat niste legi, daca le cauti pe cele bune, e de bine, daca le cauti pe cele rele, treaba ta. Eu cred ca ar trebui sa fi crestin ortodox si oricine ar trebui sa fie asa pentru viitorul nostru, al Romaniei, al omenilor care locuiesc pe Pamant, si poate daca vor coloniza si alte planete tot ar trebui sa creada in Dumnezeu. Parerea mea.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Daca nu ai teologia absolut corecta, fara nicio urma de erezie, ajungi singur in iad. Iar sansa de a nimeri teologia corecta este mai mica decat a castiga un milion de Euro la loterie.

Vrei sa zici ca intentia conteaza? Ce erezie abjecta!

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru doctorandus):

Sau in rai, ori mergi la sigur, ori nu mai mergi.happy
Daca este ceva ce nu stii, ei bine in cazul asta nu te mai arunci. Dar daca esti mai mult ca sigur de ceva, atunci ar fi cazul sa vina milionul de Euro la mine, sau la tine, dupa cum ai scris tu, mai pe intelesul tau.happy
Conteaza sa ai incredere in tine cel putin, sau in cienva care iti vrea binele, ori in Dumnezeu. Nu da cu piciorul celui care iti vrea binele, asta daca nu vrei ca pe viitor sa-ti dea si altcineva cu piciorul tie, cand ii vei vrea binele. Nu stiu daca am scris corect, dar cred ca ai inteles ideea. Cel putin, ajuta si vei fi ajutat, iubeste si vei fi iubit, si poate ca pe viitor usor usor te vei schimba. Iti vei da seama la un moment dat, daca te vei gandi mai mult timp, la ce ti-am scris, ca eu incerc doar sa te ajut sa inteltegi ceva, si nu doar pe tine ci si pe altcineva. Lasand minciuna si rautatea deoparte.
Probabil acolo undeva in inima ta mai mai exista bine si stiu ca vei intelege.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

De ce as minti prin asta? Ceea ce spui tu este erezie in multe culte crestine. Nu e la misto, este un adevar.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru doctorandus):

Poate cineva sa scrie si Letopisetul Romaniei, tot nu este de ajuns pentru mine. Trebuie sa demonstrezi ceva prin fapte, nu cuvinte.

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Serios? Pozitia oficiala a BOR este ca nu exista mantuire in afara BOR. Si doar daca nu cazi prada unor erezii, desi te consideri in continuare ortodox.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca cineva minte in legatura cu ceva, ii crezi minciuna? Fiecare face cum crede el, cum l-a lasat Dumnezeu. De asemenea mai exista si un aghiuta pe ici pe colo care sa il mai impinga pe la spate cu furculita.happy

| doctorandus a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Pai aproape toate bisericile traditionale cred asta, in afara de protestantii liberali. Plus ca toti neoprotestantii cred ca ei sunt singurii care vor ajunge-n rai (adica secta lor).