| RosaliaOriginala a întrebat:

Ce parere aveti despre religii? Eu sunt de parere ca ar trebui interzise.

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oamenii au primit de la Creator dreptul de a alege ce sa creadă, nimeni nu are dreptul de a- l lua. Și dacă se interzice ceva orice om crede oricum ce vrea în sufletul lui.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Ai prea mult timp liber

| Hammurabi a răspuns:

Interzise?
De ce? Cu ce te încurcă sau te deranjează?
Știi cum e? Ca și când ai spune, de exemplu, că ar trebui interzis patinajul artistic. laughing pentru că tu consideri că nu e ok.
Pe planeta asta, oamenii sunt liberi să creadă ce vor și să se manifeste cum vor, atât timp cât nu-i rănesc pe ceilalți. Nu?

| RosaliaOriginala explică (pentru Hammurabi):

Asta e problema domnu hamurabi, incearca sa-i manipuleze pe altii cu religia lor, 2 la mana, niste rude din religia asta penticostala si-au batut copiii cu brutalitate chiar de craciun pentru ca acestia au refuzat sa mearga la biserica, cum poti sa spui ca religia nu face rau?

| Hammurabi a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

1. Nu-ți bagă nimeni forțat religia pe gât. Care manipulare? Sunt oameni care n-au intrat în viața lor într-o biserică.
Cei care vor să creadă, e doar opțiunea lor.
2. Dacă rudele tale sunt smintite, fi convins că își snopesc copii în bătaie și pentru alte motive, nu au neapărat nevoie de motivul religie. Nu religia face rău, oamenii săriți de pe fix fac rău.

Eu nu mă simt manipulat. Tu te simți manipulat de religie?
Mai mult decât te manipulează orice reclamă de la TV sau de pe afișele, posterele, banerele pe care le întâlnești la tot pasul, peste tot? laughing

| RosaliaOriginala explică (pentru Hammurabi):

Nu ma uit la tv, doar in cazul in care urmaresc un film si atat, apropo poate imi explici ce inseamna propaganda ca am pus o intrebare mai devreme si nu a raspuns nimeni

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Aprob în tot. happy
Oamenii fac din religie ceva rău, cum de altfel pot să facă din orice. Mâncarea spre exemplu e bună și e o necesitate, dar noi alegem să ne îmbuibăm. La fel cu orice lucru, chestie din Univers.
Ehh, ăsta este un răspuns și pentru domnul Myersss. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Propaganda e atunci când cineva lansează ceva nefondat despre altcineva, doar ca cel care a fondat zvonul/bârfa/informația să câștige el.
E ca și când tu cu colegul tău de bancă o placeți, ambii, pe una, iar tu spui despre colegul tău, întregii clase, că e sucks ca tipa, în final să-l vadă și ea sucks și tu să ai șanse cu ea și pe tine să te vadă mai bine. Sau invers.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Aia sunt sectanti, ei nici macar nu urmeaza Biblia.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Iar ai uitat ca voi traditionalistii crestini ati fost destituiti de la martin luther incoace?))))

| CostinAlamariu a răspuns:

Religia face parte din ființa umană. Orice încercare de a o interzice este intrinsec tiranică. Data trecută când România a avut de aface cu un tiran l-am făcut schweizer și pe el și pe soția lui în ziua de Crăciun.

| CostinAlamariu a răspuns:

Totuși e interesant că ești împotriva religiei când tu însuți faci din flegma aia umană de Andrew Tate un zeu

| RosaliaOriginala explică (pentru CostinAlamariu):

Vrei block?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Că ce? E o întrebare validă. Cum poți să fii împotriva religiei cand tu ridici in slavi un om. Vreau sa inteleg. Si de asemenea cum se face ca iti place de el dar ti-ai pus poza aia cu care lumea si-a batut joc de el

| RosaliaOriginala explică (pentru CostinAlamariu):

Credeam ca esti destept

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Un om deștept judecă rațional orice informatie fie ca e de acord cu ea sau nu, și e deschis la orice informatie, fie că îi place sau nu. De asta nu sunt de acord cu tirania și cenzura happy

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Eu zic ca tu ai trebui interzisa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu religia il face pe om, ci credința și faptele lui. Religiile se pot interzice, credincioșii nu ar trebui sa fie afectați atât timp cât sunt lăsați sa facă ce vor

| 120bulevard a răspuns:

Comunismul promova ateismul si ce s-a ales de oameni in comunism? Praful. Te facea sa pari un cal de munca nesemnificativ si fara scop in viata asta, care seara manca o paine si maine se trezea sa-si continue munca pana la moarte.
Si de ce sa fie interzise religiile daca nu au un impact negativ asupra omenirii? Poate mai sunt unii teroristi tolomaci dar aia intra in categoria criminalilor, care n-au inteles cu adevarat sensul Coranului.
Fiecare dintre noi avem dreptul la credinta, iar daca acest drept ar fi interzis ar izbucni cel mai mare razboi din istoria omenirii.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Interzise? nici nu trebuiau sa fie infiintate, dar intr-o lume unde saracia, manipularea si prostia maselor e la putere tot se gasea un alt prost care sa inventeze un mod cu scop moral dar mai mult imoral pentru a isi umple buzunarele. religia s-a nascut din lipsa de inteligenta si pe invidia bazata pe averea altuia. e primul tip de escrocherie. aia care au inventat religia si care au scris biblia nu erau oameni inteligenti ci hoti - cu scopul de a manipula si prostii masele. Nu o sa le interzica nimeni niciodata atata timp cat noi le permitem ca ele sa se desfasoare in mod liber. Existenta religiei si credintei e posibila datorita ignorantei si tolerantei noastre. S-a incercat in trecut cu mari eforturi sa se desfiinteze credinta asta falsa prin pedepse aspre si chiar si prin decimare (omoruri) dar degeaba. Pe viitor religia nu va disparea niciodata tata timp cat e posibila saracia si prostie in lumea asta. nu-i de mirare pentru ca prostia e netratabila si ereditara intr-o continua perpetuare. Sa speram ca pe viitor doar se va diminua cu avansarea tehnologiei astaiea si dezvoltarea stiintei. Tu trebuia sa pui altfel intrebarea cum am mai intrebat eu pe aici: Cum crezi ca ar fi lumea asta fara sa se inventeze religiile.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Creștinismul și Budismul de ce-ar trebui interzise? Ce este greșit în princiile și îndrumãrile acestor religii?!

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Iar eu sunt de parere, ca e mare pacat ca ai drept de vot.

| DEVdani a răspuns:

Pentru ce anume sa INTERZICEM, o anumita RELIGIE?
Pentru ce anume sa INTERZICEM religiile?

Pentru ca ai tu o FRUSTRARE la adresa RELIGIEI?

Fiecare om decide ce vrea sa faca cu viata lui,
fiecare om alege ce CREDE, ca este bun pentru el si viata lui!

Tu de fapt faci o mare confuzie intre RELIGIE si CULT!

Tu de fapt AI IN INIMA TA, o mare frustrarea la adresa PENTICOSTALILOR!

Asta pentru bagajul tau de cunostinte,
CULTUL nu are nici o LEGATURA cu RELIGIA, este o diferenta intre ele!

Te faci de rusine cu astfel de intrebari, nici Biblia nu o citesti,
dar nici mare lucru nu ai invatat/asimilat la scoala!

Nici macar nu iti FOLOSESTI CREIERUL,
dar in schimb JUDECI, fara sa stii ceva!

Daca tu nu vrei sa te POCAIESTI,
este problema vietii tale, este alegerea ta!

Dar nu te lua de anumite persoane, ca sa gasesti ceva NEGATIV LA ELE
si sa folosesti MOTIVUL acesta, ca sa nu te POCAIESTI!

In cultul penticostal se citeste Biblia si se implinest EXACT
ce scrie in Biblie.

Sunt si in cultul penticostal, oameni puturosi si lenesi CA TINE,
care nu citesc Biblia si nu au o relatie personala cu Dumnezeu!

DAR, care in loc sa citeasca, sa se documenteze si sa invete,
arunca cu PIATRA si JUDECATA, fara ca sa cunoasca cu ADEVARAT,
situatia si problema RESPECTIVA!