| Monique_3125 a întrebat:

Ce parere aveti? Gradinile zoologice si circurile ar trebui sa fie interzise? Eu cred ca da...happy

Răspuns Câştigător
| ViVi a răspuns:

Da eu as scoate nu imi place detest animale chinuite doar pentru niste spectacole
LIBERTATE pentru animale love strucklove strucklove struck

12 răspunsuri:
| Gabry a răspuns:

Nu as vrea sa fie interzise! Doar sa nu mai chinuie animalele, sa incerce sa le ofere un mediu cat mai asemanator cu habitatul lor!
Consider ca avem nevoie de gradini zoologice, acolo putem vedeam si noi un leopard, un elefant fara sa dam o gramada de bani sa mergem in strainatate! De asemenea, poti invata despre ele, spre de exemplu voi merge cu profesoara de biologie la gradina zoologica, acolo nu vom sta doar sa observam animalele! Ne va explica despre ele, cum se deplaseaza etc. Adica o lectie care sa nu se tina in sala de clasa.

| ViVi a răspuns:

Scz am uitat detest sa vad animale chinuitewinking

| fabiola a răspuns:

De ce ar trebui? Inca, parca un spectacol de circ de acum25 de ani nu se mai compara cu cel de astazi.Si nici gradinile nu mai sunt atat de ingrijite.Aici intr-adevar se poate face ceva!

| Ξ ╚»◘ мєℓ²y ◘«╗ Ξ a răspuns:

Pey dc sa fie interzise?raised eyebrows

animalele d la gradinile zoologice stau in custi...si se simt bine acolo pentru ca este amenajat special pentru mediul in care traieschappy

iar circul? dc sa fie inchis? nu inteleg big grin

| Monique_3125 explică:

Pai da, dar animalele la circ sunt chinuite, iar la zoo, animalele sunt izolate de lumea lor, asa e, ingrijitorii fac in asa fel incat sa le fie cat mai bine dar...happy

| alinutzacodruta a răspuns:

Ar fi bine...chinuie saracele animale...mai ales la zoo, stau ca in puscarie... e spatiu putin, conditiile sunt de tot rahatul...saddoar trai in Romania...

| ProAlecks a răspuns:

De ce? Nu trebuie sa fie interzise deoarece sunt copii si adulti care vor sa se amuze la un spectacol de circ sau sa afle mai multe despre animale la gradinile zoologice. Asa ca... As vrea sa primesc acest lucru * steluta! O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De ce să fie închise?
Nu oricine are posibilitatea să meargă în junglă și să vadă animalele sălbatice!
Nu sunt chinuite în grădinile zoologice, ba au parte chiar de afectivitate din partea îngrijitorilor, iar cele de la circ sunt premiate pentru inteligența lor.
De ce ești contra?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru ca sunt periculoase? pana si trecerea de pietoni daca nu o respecti poate fi periculoasa, sa interzicem trecerile de pietoni? O mai mare grija pentru protectia vizitatorilor ar trebui de luat in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie inchise...ci ar trebui sa fie ingrijite in primul rand intr-un mod corespunzator si sa aiba spatiu destul in care sa se desfasoare. nu o cusca acolo cat o cutie si gata...vai ce gradina zoologica misto. Circurile... a fost in statiunea Mamaia un circ din Italia daca nu ma insel si au facut parade pe strazi pe aici...si vreau sa zic ca saracele animale aveau rani de li se vedea carnea pe ele! decat un circ asa mai bine fara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa inchidem oameni in custi si sa-i ducem in jungla.sa admire si animalele pe regele lor.animalul suprem. el ganditorul.majestatea sa omul.

| Plesa_Alexandru_1998 a răspuns:

In primul rand,,, argumentul" tau cu,, cred ca da " este mai mult decat mediocru.
animalele din salbaticie nu sunt tinute in captivitate de ieri de astazi, lucrul asta se intampla de sute de ani, si nu doar pentru amuzamentul nostru si si pentru binele lor, ma refer la faptul ca din salbaticie nu este adus cel mai fioros tigru si cea mai inalta girafa ci animale care poate ca nu au reusit sa se adapteze mediului de viata si ar fi cel mai indicat sa fie tinute la adapost in gradini zoologice.Pe de alta aprte din salbaticie, potfi aduse nu doar animale perfect sanatoase ci si animale cu diferite dizabilitati fizice care le imiedica sa traiasca normal, aici intervin gradinile zoo care ingrijesc animalele si dupa ce se insanatosesc, nu doar ca duc o viata inzecit de buna fata dea cea din salbaticie dar se pot reproduce dand nastere unor pui perfect sanatosi care nu pot fi, bineinteles, lasati pe cont propriu in salbaticie si traiesc alaturi de parintii lor in zoo. ceea ce am rut sa punctez este faptul ca nu se aduc animale salbatice in gradinile zoo pe banda rulanta, ele se inmultesc intr-un mediu primitor alaturi de asistenta si harana asigurata, astfel creeandu-se "rase" sau animale "domesticite".
prin urmare gradiniile zoologice u ar trebui interzisa caci astfel nu am avea un loc unde sa tinem animalele in siguranta si sa avem grija de ele, mai apoi sa ne putem bucura de ele.