| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre unele persoane care merg la biserica pentru a respecta traditia familei,obiceurile ei, dar recunosc ca nu cred in dumnezeu?

22 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Parerea este ca merg degeaba, mai rau fac, mai bine ar sta acasa.

| Scarbo a răspuns (pentru CristiB93):

Mai rau fac? Si ce-o sa zica parintii cand vor afla ca copilul lor nu crede in Dzeu? Pe mine m-au dus la psiholog si psihiatru cand au aflat, au chemat preotul acasa, o sa apara certuri inutile ...parintii nu o sa te mai trateze la fel ca inainte.

| CristiB93 a răspuns (pentru Scarbo):

E cam neobisnuit asta, parintii tai cred, dar tu nu, nu te-au crescut ei, tu de ce nu crezi?

| Scarbo a răspuns (pentru CristiB93):

Esti crestin? Nu cred pentru ca am reusit sa-mi deschid ochii mai larg si sa vad adevarul. Mai demult credeam dar incet incet am inceput sa vad mai clar lucrurile.

| CristiB93 a răspuns (pentru Scarbo):

Si cum ti s-au clarificat lucrurile?

| Scarbo a răspuns (pentru CristiB93):

Neajutorare, pierdere de speranta..."Nici-un fir de par nu cade fara voia lui Dzeu", greselile pe care le-am facut in viata nu au fost doar din cauza mea ci si din cauza lui Dzeu, cam asa gandeam pe atunci. Am ales cale de a nu mai crede in acea zeitate decat de a o uri.

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa fi sincer cu tine insuti si cu cei din jur. Oricum, nu e suficient sa respecti niste traditii ca sa fi un crestin in adevaratul sens al cuvantului.O relatie de prietenie cu Creatorul pretinde timp, efort, iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Este ca si cum ai merge la magazin dupa paine, si te-ai intoarce cu mana goala. Timp pierdut degeaba. inutil

| Lizzu a răspuns:

Le pasa prea mult de ce crede lumea din jur...
Parerea lumii e litera de lege pentru ei.

| ErrorFound a răspuns:

Ba, stii ceva?
Toti sunt niste Becali.

| Kalla a răspuns:

Alea sunt persoane care au sufletul gol si ca sa il umple folosesc credinta numai ca nu este de ajuns sa mergi la biserica ca sa-L simti pe Dumnezeu, trebuie sa si crezi cu adevarat. Dupa parerea mea alea sunt persoane care il cauta pe Dumnezeu.Pentru al gasi iti trebuie un pic de pace interioara.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu stiu ce vor de la viata, nu au discernamant, nu sunt stapani pe conduita lor, vor sa fie in pas cu lumea, dar nu stiu de ce, nu vor sa-si supere parintii si rudele pentru ca nu respecta traditiile si obiceiul, mai bine ca-l supara pe Dumnezeu caruia ii datoreaza viata. poate se vor trezi intr-o zi saracutii de ei ca-i fac bucurie lui Satan, prin atitudini si actiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Ipocriti... Genul asta de persoane merita batute crunt, poate asa se trezesc la realitate!

| Vi003 a răspuns:

Aceeasi ca despre cei care au lanturi de aur la gat, locuiesc in palate, danseaza cu burtile goale, dar n-au calcat mai mult de 2 ani pe la scoala pe motiv ca "ie prefesorii prosti".

| AwaZoh98 a răspuns:

Persoane ce au credinta doar de complezenta. In fata oamenilor din jur par niste crestini "adevarati"(sfinti), dar in realitate nu sunt deloc asa. big grin

| kira30 a răspuns:

Aceste persoane sunt restini formali sau doar cu numele...

| Polonic1 a răspuns:

Ipocriti

| IonutzWoW a răspuns:

Stii ce o sa fac eu cand voi avea copii? Le voi da o carte cu absolut toate religile lumii si ii voi pune sa o aleaga pe cea care li se pare cea mai corecta.

| BubbleWhitee a răspuns:

Păi simplu, persoane false.Degeaba merg, dacă nu cred.La fel cum degeaba zici că vei face ceva, dacă nu îți dorești cu adevărat să faci lucrul ăla. :3

| Actaar a răspuns:

Cum sa crezi in ceva care nu exista...
Godac exista, crezi in Godac.