| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți, musulmanii venerează același zeu ca și creștinii și evreii? Sunt YHWH și Allah același zeu, versiuni diferite? Sau sunt zei complet diferiți? Vă rog frumos, răspunde-ți doar dacă aveți cunoștiințe pe acest subiect și dacă se poate lăsați-vă orientarea religioasă deoparte.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu am citit coranul sa iti raspund, dar islamul se vrea a fi o religie avramica si crestinismul, evrei resping si islamul, crestinismul pe buna dreptate, iahve trebuia naibi sa trimita pe mesia sa faca din poporul evreu stapan peste toate si sa convinga lumea prin dovezi ca iahve este nr1, iahve a devenit un rol secundar in crestinism iar in islam iahve asta este arab si cica considera ca doar mulsmani sunt preferati lui, aberati desigur, iahve a facut legamantul doar cu evrei

| AC4S4 a răspuns:

Versiuni de zei? Zei diferiti? Ce? Exista un singur Dumnezeu, este descris in Biblie.

| chuckmanson explică (pentru AC4S4):

Vroiam să spun zei din perspectivă mitologică, cum sunt toți zeii din absolut toate religiile. Așa că te rog frumos, dacă nu ai citit întrebarea sau nu poți oferi un răspuns relevant, nu răspunde.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru chuckmanson):

E vorba despre același Dumnezeu.
Și în islam și în creștinism și în iudaism.
Doar că creștinii au vechiul și noul testament.
Iudaismul are doar vechiul testament.
Nu consideră că Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu, ei așteaptă prima venire a Domnului Iisus Hristos creștinii așteptă a doua venire.
Islamul are Coranul, de asemenea și în islam Domnul Iisus Hristos este numit doar profet.
Dar in Coran capitolul 5 versetul 47 Alah spune:
Oamenii evangheliei să judece după ceea ce a revelat Alah in aceasta, cei care au judecă după ceea ce a revelat Alah in Evanghelie sunt ca cei ce se răzvrătesc.
Evanghelia este una singură scrisă de 4 oameni.
Matei, Marcu, Ioan, Luca.
Și Evanghelia îl reprezintă pe Domnul Iisus Hristos că fiind fiul lui Dumnezeu, și unicul Mântuitor.