| Alex a întrebat:

De ce evreii, crestinii si musulmanii sunt dusmani din punct de vedere religios?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu cred ca sunt dusmani.Adevaratii crestini trebuie sa iubeasca chiar si pe dusmanii lor. Daca ar crede ca celelalte religii sunt adevarate, acest lucru ar fi contra Bibliei.Crestinii cred ca Biblia este Cuvantul imutabil al lui Dumnezeu.

| Woodenpints91 a răspuns:

Prea multă pace în lume devine enervantă.

| harciog a răspuns:

Pentru ca religia si-a atins scopul in toate cazurile; A dus toate natiile la un fanatism iremediabil.

| OOOLEOOO a răspuns:

Un crestin care se dusmaneste cu alt om, religie, oras...acela nu este crestin!

Pace tie big grin

| seagate a răspuns:

Degeaba.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca nu aplica Biblia.adevaratii crestini manifesta o iubire dezinteresata fata de toti oamenii.Ioan13:34,35

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Ce usor e sa afisam lozinci!

| danay72 a răspuns (pentru sabin89):

Nu e o lozinca e purul adevar.Si eu ma refer si la cei care se considera crestini, dar care faptele lor demonstreaza altceva.Adevaratii crestini indiferent unde sunt pe glob, arata o iubire sincera, inclusiv prin faptul ca nu se implica in armata. Daca ar fi un razboi, adevaratii crestini nu pun mana pe arma pentru a omora un alt crestin din alta tara, sau orice om de orice religie.Isaia2:2-4,acest lucru a fost prezis in Biblie ca se va intampla in ultimele zile

| sabin89 a răspuns (pentru danay72):

Sunt lozinci. Ia spune (dar sincer) care e rata divorturilor la voi la biserica (sau adunare, cum s-o numi)? Degeaba "iubesti" pe crestinul din alte tari si n-o iubesti pe nevasta de langa tine, sau femeia nu-l iubeste pe barbatul de langa ea. Sunt si eu destul de informat, sa stii, sa nu crezi ca vorbesc in mod gratuit.

| alexmircescu13 a răspuns (pentru danay72):

Cati 'crestini adevarati' cunosti? Sa fim bine intelesi, ai dreptate in ceea ce spui, dar sa nu uitam realitatea! Cruciadele nu le-au pornit musulmanii, iar un om mai iubitor fata de semenii sai decat Dalai-Lama e greu de gasit. Si ca sa vezi, nu e crestin! Vezi in DEX definitia lozincii si compara cu citatul din Biblie pe care l-ai expus. Dilema?

| danay72 a răspuns (pentru alexmircescu13):

Peste 7 milioane de crestini adevarati, iar biserica de pe timpul cruciadelor nu avea si nu are nici acum treaba cu adevarul Bibliei.Cat despre Dalai-Lama da, a fost un om bun, dar a respectat Biblia? A fost un om care s-a straduit sa faca ce credea el mai bine, dar Isus a spus,, ca stanga sa nu stie ce face dreapta''. Asta face un adevarat crestin. Nu vrea sa fie vazut de altul cand manifesta iubire fata de altii.

| alexmircescu13 a răspuns (pentru danay72):

Multumesc frumos pentru raspuns! Doar cateva mici corectii as vrea sa-ti supun atentiei, si anume:
1. din cei 7 milioane de crestini adevarati, cati respecta Decalogul?
2. In momentul cand au avut loc cruciadele, era alta dogma, alta biserica, alta religie?
3. Daca ' Stanga nu stie ce face dreapta', fde ce crestinii combat musulmanii?
Musai sa mentionez ca sunt crestin ortodox, botezat dar nu habotnic. Merg la biserica pentru ca imi place, dar nu ma imbat cu vrajeli. Iar despre Dalai-Lama nu trebuie sa vorbesti la trecut, e un titlu la fel ca titlul de Papa sau Mitropolit. Noi respectam cartea lui de reguli? Inca o data respect faptul ca esti dispusa sa discuti, e mare lucru. O zi buna sa ai!

| danay72 a răspuns (pentru sabin89):

In cadrul organizatiei religioase,, Martorii lui Iehova rata divorturilor este chiar sub 1% si asta o spun cu modestie, pentru ca noi punem mare accent pe unitatea familiei pentru ca pentru a-i fi placut lui Dumnezeu trebuie, asa cum spui tu ca din familie sa porneasca iubirea. Dar din nefericire unii oameni ne baga pe toti in aceeasi oala, crezand ca si noi suntem ca celelalte religii. Poate pare absurd ce am spus dar ca sa te convingi, poti sa mergi in orice loc in care se intrunesc Martorii lui iehova si vei vedea ca asa e. Chiar si in strainatate, oriunde pe glob, Martorii sunt la fel si se straduiesc sa aplice Biblia. Sunt convinsa ca daca n-ai prejudecati fata de ei, te vei convinge singur.

| danay72 a răspuns (pentru alexmircescu13):

Toti, stiu ca poate nu crezi dar cei care sunt crestini adevarati respecta tot ce spune Biblia nu numai o parte a ei. Ti-am spus numarul cu aproximatie pentru ca stiu ca asa este.
2. Din nefericire dogma nu s-a schimbat, as putea spune ca chiar s-a inrautatit, dar religia de atunci ca si cea de acum nu prea are legatura cu respectarea principiilor biblice ci mai degraba cu traditia si obiceiurile.
3Adevaratii crestini nu-i combat pe musulmani, ci chiar le predica despre ce spune Biblia, si aceasta chiar cu riscul vietii lor.
Si eu am fost botezata ca si ortodoxa, dar am observat ca nu prea are treaba cu Biblia si ca nu se pot numii preotii oameni corecti si de aceea am fost complet dezamagita de toti care se considerau crestini, mai ales ca am avut prieteni de familie dintre ei si n-au treaba decat cu banii. Ce m-a ajutat a fost ca am studiat Biblia cu Martorii lui Iehova si am inteles int-adevar ce cere Dumnezeu din partea noastra si am vazut ca exista adevarati crestini care chiar sunt sinceri si au o motivatie corecta de a face bine. Daca nu a-i prejudecati fata de ei sunt convinsa ca a-i cunoaste cu adevarat pe cei care sunt crestini practicanti ai Bibliei.Si tu sa ai o zi frumoasa.

| alexmircescu13 a răspuns (pentru danay72):

Tot respectul si sincera admiratie pentru un practicant convins al unui cult, eu raman la nedumerirea legata de faptul ca fiecare cult sustine ca este cel ADEVARAT. Divinitatea este unica, noi o percepem sub mii de forme, asta nu e prea misto! Eu personal habar nu am daca Martorii lui Iehova (despre care stiu cate ceva pentru ca am prieteni practicanti) detin adevarul sau doar o parte din adevar. Tot ce stiu este ca adevarul este undeva deasupra iar noi vedem franturi din el, dupa cum ne permit intelectul si educatia. Nu as condamna niciodata un om pentru credinta diferita fata de-a mea, in schimb condamn fara echivoc pe cei care comit abuzuri pentru a impune o credinta in detrimentul alteia. Cam asta e conceptia mea, si e reconfortant sa gasesc pe cineva cu care sa pot discuta pe aceasta tema. Multumesc!

| danay72 a răspuns (pentru alexmircescu13):

E usor sa afli adevarul biblic, daca studiezi Biblia si orice idee pe care o analizezi se bazeaza pe parerea Bibliei, nu a oamenilor.Noi asta ii indemnam pe oameni sa faca. Legat de faptul de a abuza pentru a impune o credinta in detrimentul alteia, sunt de acord, mai ales ca Dumnezeu nu obliga, daca cineva vrea este decizia lui personala. Oricum sunt convinsa ca daca ai prieten martori multe lucruri despre adevarul biblic le vei putea afla de la ei.

| yasana a răspuns:

`++

| freebiker a răspuns:

Dupa cum poti sa observi din celelalte comentarii, fiecare isi considera religia lui ca fiind cea suprema. Cum fiecare mama isi considera copilui ei cel mai frumos, automat ceilalti copii sunt mai urati. o alta mama se cearta pe aceast tema cu prima mama si asa apar conflictele, care sunt irelevante