| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti? Se contrazic autorii bibliei?

170 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Sau altundeva zice de un magar, si altundeva de un magar si o magarita."
Posibil sa fie vorba despre intrarea triumfala in Ierusalim a Mantuitorului redata de unii evanghelisti.
Matei: https://mybible.ro/cauta?search=magar&versiune=vdc&carte=40
"„Duceţi-vă în satul dinaintea voastră: în el veţi găsi îndată o măgăriţă legată şi un măgăruş împreună cu ea; dezlegaţi-i şi aduceţi-i la Mine." (Matei.21:2)
"Au adus măgăriţa şi măgăruşul, şi-au pus hainele peste ei, şi El a şezut deasupra." (Matei.21:7)
In alta parte spune ca I-a fost adus doar magarusul. Este logic ca nimeni nu putea sa stea in acelasi timp pe doua animale de calarie. Este vorba de felul cum au vazut lucrurile si cum s-au exprimat. Poate ca ceilalti evanghelisti nu au mentionat si magarita pentru ca nu au considerat ca fiind parte importanta a relatarii evenimentului.
De asemeni poti compara si cu celelalte evanghelii tot in link-ul de mai sus.
Niciodata doi oameni care au vazut un lucru sau un eveniment nu il vor descrie cu aceleasi cuvinte. Pentru unii detaliile considera ca sunt importante, pentru altii nu sunt considerate importante.
De exemplu apostolul Ioan descrie cel mai simpu acest eveniment:
"Isus a găsit un măgăruş şi-a încălecat pe el". (Ioan.12:14)
Asta nu inseamna ca Domnul Isus a gasit un magar pe drum si a incalecat pe el; nici ca l-a furat. Ioan nu a considerat importanta provenientei animalului, ci doar aparitia acestuia. Mai ales ca acela care mai tarziu a devenit apostolul Ioan, era cel mai apropiat de Mantuitorul. El in schimb vorbeste foarte mult despre dragoste.
Daca nu ar fi fost nevoie, Dumnezeu nu ne-ar fi lasat astazi Evanghelia scrisa de 4 autori diferiti, si fiecare in versiunea sa asa cum au stiut sa o explice in cuvintele lor.
Scriitorii Bibliei au fost inspirati de Dumnezeu, dar au folosit cuvintele lor; in afara de cazurile expres in care Dumnezeu le facuse cunoscut ca sa foloseasca aceleasi cuvinte. Imi place expresia: "Comoara cerului a fost pusa in vase de lut."

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Inca o contrazicere, in care arata ca Adam a avut mai multe sotii."
Evenimentele biblice nu sunt relatate in ordine perfect cronologica -fie ca este vorba de trecut, prezent sau viitor.
M-am gandit la un exemplu care nu trebuie luat mot-a-mot; este ca si cu un film care mai intai "incepe cu sfarsitul", si apoi filmul continua explicand evenimentele care au dus la acel sfarsit.

"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut." Chiar si asa, prima data a fost facut Adam. A fost lasat un timp singur, si numai dupa aceea a fost facuta Eva. Pentru ca Eva a fost facuta din una din costele lui Adam. Deci a trebuit ca Adam sa existe mai inaintea Evei. La urma intelegem ca atat Adam cat si Eva purtau chipul lui Dumnezeu. Cunoscand doar binele, caracterul lor moral era ca al lui Dumnezeu; in felul acesta purtau chipul lui Dumnezeu. Dumnezeu este dragoste, si asa erau si Adam si Eva. Dupa pacatuire, atunci caracterul lor s-a degradat; urmasii lor poarta si ei un astfel de caracter. Dar voia lui Dumnezeu -si dorinta Lui- este ca sa refaca in noi chipul Sau moral. Cat de inalta este aceasta moralitate, depaseste imaginatia umana. Dar chiar si asa, putem sa ajungem la standardele ei. Deci trebuie sa fim mult mai sensibili si s ajunge la acea moralitate ceruta de Dumnezeu. Ea nu va fi niciodata coborata -chiar daca oamenii incearca asta, ci noi trebuie sa ne ridicam la cerintele ei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

"Ahazia avea douazeci si doi de ani cand a ajuns imparat si a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri, imparatul lui Israel." (1Imparati.8:26)
"Ahazia avea patruzeci si doi de ani, cand a ajuns imparat, si a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri." (2Cronici.22:2)

Da, este vorba intr-adevar de o singura persoana in ambele cazuri.
De asemenea acesta este un caz care n-ai cum sa iti dai seama de eroare decat daca din punct de vedere istoric au existat niste cercetatori. Nu toate versetele Bibliei si-au gasit explicatia. Acesta ar fi fost unul dintre ele in dreptul meu daca nu as fi gasit explicatia chiar si a altor cercetatori.
"Patruzeci şi doi. În Regi 8, 26 în loc de 42 este dată cifra 22. Ahazia nu ar fi putut să fie de 42 de ani când a luat tronul, deoarece tatăl lui a murit la vârsta de 40 de ani (2 Cronici 21, 5.20). S-au oferit două explicaţii pentru acest detaliu. Una ar fi că o eroare de transcriere poartă răspunderea pentru cuvântul "patruzeci" în loc de "douăzeci". Alta ar fi că expresia ebraică "un fiu de 42 de ani" se referă nu la vârsta lui Ahazia când a luat tronul, ci la numărul de ani de la întemeierea dinastiei lui Omri, întrucât Ahazia era un "fiu" al acelei dinastii prin "Atalia, fata lui [Ahab, fiul lui] Omri". Faptul că Ahazia era sub tutela acestei case regale reiese din v. 3-5 şi din 2 Regi 8, 27, unde este numit "ginerele casei lui Ahab". Nu ar trebui să ne surprindă să găsim o referinţă incompletă despre
o epocă legată de Omri, întrucât Omri a fost un conducător atât de important încât alte naţiuni au continuat multă vreme după el să numească ţara lui Israel ţara lui Omri, iar pe regii lui Israel, fii ai lui Omri (vezi la 2 Regi 8, 26). De la începutul domniei lui Omri până la urcarea pe tron a lui Ahazia trecuseră aproape 42 de ani."
Ea se gaseste in link-ul de mai jos, daca dai clic pe semnul "?" de la sfarsitul versetului 2:
https://mybible.ro/vdc/2-cronici/22

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista si astfel de "posiblitati" in Biblie, chiar daca ne este greu de crezut. Posibil a fost ca si cel mai mare dintre ingeri sa devina diavol impreuna cu multi alti ingeri sfinti.
Posibil si ca Adam sa cada in neascultare, chiar daca el a fost creat sfant. Posibil si ca biserica catolica sa ucida prin mutilare pe toti aceia care asculta de adevar si nu de aceasta institutie.
Dar astfel de posibilitati nu vor altera niciodata adevarul lui Dumnezeu.

"Apropo. Cum a incercat Adam animalele ca sa isi gaseasca ajutor? Si apoi a gasit la Eva."
Dumnezeu a fost Acela care a facut aimalele, si tot El le-a si gasit perechea. Adam doar s-a simtit trist pentru ca toate animalele aveau un partener de viata, iar el era singur.
"După crearea lui Adam, fiecare ființă creată a fost adusă înaintea lui ca să-și primească numele; el a văzut că fiecăreia îi fusese dat un tovarăș, dar printre ele "nu și-a găsit nici un ajutor care să i se potrivească". (Geneza 2, 20. ) Printre toate creaturile pe care Dumnezeu le-a făcut pe pământ, nu era nici una care să fie deopotrivă cu omul. Și Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el". (Geneza 2, 18. ) Omul n-a fost făcut să trăiască în singurătate; el trebuia să fie o ființă sociabilă. Fără un tovarăș, frumusețea peisajului și desfătarea activității din Eden nu putea să ofere adevărata fericire. Chiar comuniunea cu îngerii nu putea satisface dorința, nevoia de simpatie și tovărășie. Nu era nimeni de aceeași natură cu el, care să iubească și să fie iubit.
Dumnezeu personal i-a dat lui Adam un tovarăș. El i-a făcut ajutorul "potrivit pentru el", un ajutor care să-i corespundă, unul care era potrivit să fie tovarășul său și care putea fi una cu el în iubire și simpatie. Eva a fost creată dintr-o coastă luată de la Adam, aceasta însemnând că ea nu trebuia să-l controleze, să-l stăpânească pe el, care era capul, dar nici să fie călcată în picioare ca fiind inferioară, ci să stea lângă el ca fiind egali, să fie iubită și ocrotită de el. O parte din om, oase din oasele lui și carne din carnea lui, ea era cel de-al doilea eu al său, înfățișând strânsa unire și atașamentul plin de afecțiune ce trebuie să existe în această legătură. "Căci nimeni nu și-a urât vreodată trupul lui, ci îl hrănește și îl îngrijește". (Efeseni 5, 29. ) "De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa, și se va lipi de nevasta sa, și se vor face un singur trup". (Geneza 2, 24. )"

Mai multe detalii gasesti in cartea "Patriarhi si profeti" de unde am extras si citatul de mai sus:
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu a facut o alta pereche lui Adam. Eva a fost facuta singura pentru Adam, si ei au ramas impreuna pana la moarte. Toti ceilalti oameni au luat nastere prin Adam si Eva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Raul a existat dinainte de crearea pamantului, si deci dinainte de existensta lui Adam. Si pentru ca Adam si Eva au fost fiinte create cu libertatea de alegere -asa cum au avut-o si ingerii, de aceea a fost nevoie sa existe acel pom al cunostintei binelui si raului.
Diavolul este artist in ce priveste inselatoria. El a fost cel mai intelept dintre toti ingerii; de aceea nici ingerii nu banuiau intentiile malitioase ale acestui inger care inca locuia printre fiintele sfinte, ceresti. Prin inselaciune a reusit sa traga de partea lui o treime din ingeri. Si stia ca doar prin inselaciune ar putea sa traga de partea lui pe Adam si Eva.
Trebuie sa intelegem ca nu a fost planul lui Dumnezeu ca sa-i lase pe oameni sa fie ispititi de vrajmas. Ci acesta a fost planul celui rau. La fel a fost si dorinta vrajmasului de a folosi ca medium cea mai frumoasa creatura dintre toate pasarile si animalele existente pe pamant: sarpele. Pentru ca daca a existat un blestem ca sarpele sa se tarasca pe pamant, intelegem ca mai inainte nu facea lucrul acesta.
"Pentru a aduce la îndeplinire lucrarea sa fără să fie văzut, Satana a ales să folosească șarpele — ca medium — o travestire bine adaptată pentru scopul pe care-l urmărea, și anume înșelarea lor. Șarpele a fost una dintre cele mai înțelepte și mai frumoase creaturi de pe pământ. El avea aripi și, când zbura prin aer, oferea o priveliște de o strălucire scânteietoare, având culoarea și strălucirea aurului trecut prin foc. Odihnindu-se în ramurile bogat încărcate cu roade ale pomului oprit și ospătându-se cu delicioasele lui fructe, era un lucru ce atrăgea atenția și încânta ochiul celui ce-l privea. Astfel, în grădina păcii era ascuns nimicitorul, pândindu-și prada."

Adam si Eva au fost avertizati de natura vrajmasului, dar si de pomul cunostintei binelui si raului.
"Îngerii i-au avertizat să se păzească de înșelăciunile lui Satana, întrucât eforturile lui de a-i prinde în mrejele sale aveau să fie neobosite. Atâta vreme cât ei erau ascultători de Dumnezeu, cel rău nu le putea face nici un rău; căci, dacă era nevoie, toți îngerii cerului aveau să fie trimiși în ajutorul lor. Dacă ei respingeau cu tărie primele lui insinuări, atunci aveau să fie tot așa de în siguranță ca și solii cerești. Dar, dacă o dată cedau ispitei, natura lor avea să ajungă atât de stricată, încât să nu mai aibă nici o putere și nici voință în ei înșiși ca să reziste lui Satana."

Citate extrase din cartea "Patriarhi si profeti":
https://m.egwwritings.org/ro/book/2674.2#0

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Plus ca la potop parca voia sa stearga toate fiintele de pe fata pamantului si fiintele cerului, apoi s-a razgandit si l-a salvat pe Noe, dar culmea ca nu zice ca salveaza si animalele care au fost pe arca, trecand cu vederea contradictia cu cele 2 perechi din fiecare specie, apoi a zis sa ia cate 7 din cele curate si o pereche necurata."

Iata motivul pentru care istoria vorbeste despre acest potop:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza.6:5)
"Pamantul era stricat inaintea lui Dumnezeu, pamantul era plin de silnicie." (versetul11)
"Dumnezeu S-a uitat spre pamant si iata ca pamantul era stricat; caci orice faptura isi stricase calea pe pamant."(v.12)
Nu S-a razgandit in privinta lui Noe; ci lucrul acesta l-a spus chiar lui Noe: "Fa-ti o corabie"(v.14)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu era Dumnezeu atotstiutor? La fel si cu testarea lui Iov de catre Satana, la acceptul lui Dumnezeu. Nu stia ce o sa faca Iov? Atotstiutor = cunostea totul, chiar si viitorul."
Sigur ca stia. Dar vrajmasul nu stia; nici ingerii sfinti din ceruri care au ramas de partea lui Dumnezeu.
"Si Satana a raspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu? (Iov.1:9)
"Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui si tot ce este al lui? Ai binecuvantat lucrul mainilor lui, si turmele lui acopera tara.
Dar ia intinde-Ti mana si atinge-Te de tot ce are, si sunt incredintat ca Te va blestema in fata."(v.11, 12)
Imi imaginez ingerii sfinti care au ramas de partea lui Dumnezeu -cum ar reactiona ei la acest tablou? Cred ca se se intrebau: "Ce va face Dumnezeu acum"? Pentru ca daca Dumnezeu l-ar fi alungat atunci pe Satana, inseamna ca vrajmasul are dreptate cand spune ca omul slujeste lui Dumnezeu doar din interes.
Chiar daca nu vedem lucrul acesta, in dreptul tuturor celor credinciosi exista un asemenea razboi de natura cosmica. Unii oameni rezista ca si Iov, iar altii cad.
Tot cam la fel s-au petrecut lucrruile si cu pomul cunostintei binelui si raului din gradina Eden. Si asa va fi pana la sfarsit. Pentru ca raul trebuie sa aiba un sfarsit.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Prima data a zis ''tot', apoi i s-a facut mila de Noe ca era ''de treaba'', dar nu zice nimic despre animale ca le iarta."
Este mult de comentat aici.
Iti recomand cartea "Patriarhi si profeti":
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
Este o carte excelenta pe care am citit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce cauta Satana alaturi de fii lui Dumnezeu, asta il face fiu al lui Dumnezeu."
Nicidecum. Satana a venit inaintea lui Dumnezeu alaturi de reprezentantii celorlalte planete necazute in pacat.
Pentru ca Satana a reusit sa insele pe Adam, s-a autodeclarat ca stapanitorul lumii acesteia.
"Diavolul L-a dus (pe Domnul Isus) apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si stralucirea lor si I-a zis:
""Toate aceste lucruri Ti le voi da Tie, daca Te vei arunca cu fata la pamant si Te vei inchina mie."" (Matei.4:8,9)
Deci diavolul se declara stapanul acestui pamant; pana la jertfa de la Golgota a Domnului Hristos, vrajmasul a fost reprezentantul pamantului.

"Fii lui Dumnezeu". Nu-ti magina ca toti oamenii de parte barbateasca de pe pamant au fost inaintea lui Dumnezeu. Este vorba deci de reprezentantii tuturor planetelor. Stim de existenta acestora, si ei stiu de existenta noastra. Dar nu avem acces inca la aceste planete necazute in pacat. Pentru ca odata cu noi ar avea acces si diavolul. Si ei au fost ispititi ca si Adam si Eva. Si pentru nu au cedat, diavolului i-a fost interzis accesul la ele.

| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"De ce nu Biblia?"
Bineinteles ca Biblia ar fi fost prima. Dar ma gandesc ca ai fi gasit mai usor intelegera Bibliei in cartea "Patriarhi si profeti".

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noi pământenii suntem prea mici să înțelegem vasta creație a lui Dumnezeu.
A ajuns cineva la capătul universului? Sau poate să spună cineva ce este dincolo de univers? Biblia ne dă de înțeles că există și alte planete la care pământenii nu au acces. Dar lucrurile spirituale le pricepem doar prin credință. Noi ne-am învățat să vedem lucrurile doar din punct de vedere științific. Dacă nu vom deveni spirituali, atunci vom muri ca orice om.

"Dar ei nu vor să ştie de nimic, nu pricep nimic, ci umblă în întuneric; de aceea se clatină toate temeliile pământului.
Eu am zis: „Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt."
Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare." (Psalm 82:5-7)
Iată niște cuvinte grele de înțeles. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu. Ca să fie înțeleasă, trebuie văzută în lumina ei; văzută din punct de vedere științific, nu doar că nu ne ajută, ci ne face mai mult rău.
Cuvintele ei luate mot-a-mot ne vor face mai mult rău dacă le privim cu alți ochi și la o altă lumină (înțelegere).

Răspuns utilizator avertizat