| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti? Se contrazic autorii bibliei?

170 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru handicapatii mintali SIGUR sunt contradictii in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu jignesc, de aceia tu incerci sa ma corectezi, eu spun doar o realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ceva normal nu ai ca la "suparatii" mintali nu ma uit.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa este, cand nu citesti cu atentie, ti se pare contradictie, dar chiar nu este. Citeste si rasciteste pana iti dai seama, nu da copy-paste de pe siteuri de analfabeti functionali, ca nu rezolvi nimic asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Numai copil nu sunt eu. Nu verific, ca ma duce capul sa rezolv singur tainele bibliei si la fel ar fi bine sa faci si tu. Daca acolo scria ca 1+1=3, tu credeai asta, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Trebuie sa fii cam pr.ost sa nu intelegi din Geneza, sincer. Imi datorai o funda mie sau altui crestin la intrebarea ta, uitasem sa iti spun

https://www.tpu.ro/......noapte-nu/

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Octavian199, tu esti?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am scris tot acolo la acea intrebare. Concluzia ar fi sa dai o funda.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care dintre ei laughing?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Octavian199 - beta version.

| Cristian86 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și în limbajul nostru folosim interogația retorică...Un părinte își poate întreba copilul : "Spune-mi ce ai facut?", deși părintele cunoaște realitatea! Așa ca nu văd care ar fi problema în acest caz!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adica tu crezi evenimente doar din auzite.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact ceea ce faci tu acum, doar ca mai slabut.

| Cristian86 a răspuns (pentru danut):

Așa este!

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba le vad, dar nu la asta m-am referit laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La oameni.

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ma refeream la siteul de analfabeti functionali pe care il promovezi indirect.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Site cladit pe minciuni, nu particip la asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu acum ai aflat alta iluzie, iar eu de la inceput mi-am dat seama ca bagandu-te in seama la acest topic, voi intra intr-un tren nesfarsit de discutii ale unui iluzionist.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa-ti inzdraveneasca minte.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa-ti inzdraveneasca mintea ca sa intelegi ce incerci ce citesti.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa-ti inzdraveneasca mintea subrezita de lipsa intelegeri.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lui Dumnazeu SA-I fie mila de tine si sa-ti inzdraveneasca mintea subrezita de lipsa intelegeri.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia este Cuvantu lui Dumnezeu asa ca Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa-ti inzdraveneasca mintea subrezita de lipsa intelegeri.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu asa ca Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa-ti inzdraveneasca mintea.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu asa ca Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa-ti inzdraveneasca mintea ca sa intelegi ce scrie acolo.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai devenit credincios? Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu asa ca Dumnazeu sa aiba mila de tine si sa intelegi ce scrie in EA.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Domnului SA-I fie mila de tine, tu nu intelegi ce scrii tu si vrei sa explici ce au scris altii, Domul sa se indure de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Domnul sa aiba mila de mintea ta si sa-ti dea linistea de care duci lipsa.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Dacă numai handicapații cred că sunt contradicții în Biblie, atunci de ce sunt 2 genealogii total diferite pentru Iisus Hristos în evangheliile lui Matei și Luca?

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Simplu, pentru ca acelor indivizi sa le fie oferita o certitudine a DOI martori pentru intarirea unui adevar. Pentru o marturie reala sunt necesari doi martori.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Dar care e genealogia corectă pentru că se contrazic extrem de mult. Să nu mai vorbesc de toate celelalte contradicții din Biblie.
https://infidels.org/library/modern/donald_morgan/contradictions.html

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Amandoua sunt valabile, una din perspectiva tatalui si a cealalta a mamei. eu nu studiez ce spun toti neputinciosi acestei lumi.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Nu minți că scrie foarte clar că ambele sunt pentru Iosif.
Matei 1:16
"Iacov a născut pe Iosif, bărbatul Mariei, din care S-a născut Isus, care Se cheamă Hristos."
Luca 3:23
"Isus avea aproape* treizeci de ani când a început să înveţe pe norod; şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli"
"eu nu studiez ce spun toti neputinciosi acestei lumi."
În alte cuvinte, ești atat de indoctrinat că nici nu te vei obosi să îi asculți pe cei care nu sunt de acord cu tine și în schimb îi vei jigni pentru că nu ai argumente. Patetic.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

""Isus avea aproape* treizeci de ani când a început să înveţe pe norod; şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli""
Asta credeau toti si nu are legatura cu a cui era descendenta, asta vrei sa crezi tu, un individ care cauta motive sa nu creada in Isus, dreptul tau dar si RASPUNDEREA TA, dupa fapta si rasplata. Cum te numesti, ipocrit parca dar si masluitor.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci SIGUR ai fost TU.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biblia este o colecție de 47 de cărți. Este o compilație, a adunare.
Ei nu au scris-o împreună, ci în zone geografice și perioade istorice diferite, ca să se pună problema că și-au propus să dialogheze unii cu alții și să se contrazică, așa că întrebarea este pusă prost.

| anonimg a răspuns:

Biblia, pe langa faptul ca este o carte de istorie, este si foarte extrem de complexa.
Daca fiintele si lucrurile si fizice sunt atat de complexe -si chiar mai mult decat ne-am putea imagina-, cu cat mai mult sunt fiintele si lucrurile de natura spirituala.
Vezi tu, cu suntem noi fiinte fizice dar si spirituale, tot asa este si Dumnezeu.
Si daca exista aici pe pamant lucruri -sau orice altceva- pe care le-am vazut/trait si nu pot fi explicate in cuvinte -pentru ca nu s-au inventat cuvinte pentru aceste lucruri, cu cat mai mult nu se gasesc cuvinte care pot explica indeajuns natura si lucrurile care nu le putem vedea cu ochiul liber.

Natura spiritualitatii este greu de explicat, deoarece oamenii prea putin au fost preocupati de aceste lucruri, si educati in privinta aceasta. Mai concret, prea putin si-au dorit sa aiba de-a face cu Dumnezeu; si in cel mai bun caz sa aiba o "relatie" cu El undeva mai pe departe. De aceea astazi nu este de mirare ca Biblia si Dumnezeu sunt ceva strain pentru noi. Acest lucru se poate intampla in orice domeniu al vietii, daca in acel domeniu nu exista o educatie.

Contradictiile pe care le vedem in Biblie nu sunt chiar contradictii. Nu stiu cum sa le numesc, deoarece vocabularul meu este foarte sarac in exprimarea cuvintelor (ajungem deci la lipsa de educatie).
Sau daca o luam pe alta parte, crezi ca acei oameni care s-au adunat sa vada care dintre cartile Bibliei sunt canonice (inspirate de Dumnezeu) si cele necanonice (inspirate din gandirea oamenilor), crezi ca nu ar fi vazut acele "contraziceri"? Sigur ca le-au vazut. Dar puteau ei ca sa indeparteze anumite carti canonice din Biblie pentru ca in ele altii ar putea deascoperi aceste contradictii?
Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu Se contrazice. Numai cei care L-au cunoscut pot spune lucrul acesta despre El.

M-am uitat peste printr-screen-urile tale si le-am cercetat.
In primele doua este vorba de acelasi lucru, si nu este contradictie. Ca este ciuma sau ca este ingerul lui Dumnezeu cu sabia scoasa din teaca, este acelasi lucru vazut din doua "unghiuri" diferite: unul din punct de vedere fizic (ciuma), si altul din punct de vedere spiritual (ingerul cu sabia scoasa din teaca).
Sunt de acord ca sunt greu de inteles lucrurile spirituale, pentru ca nu am fost educati in privinta intelegerii acestora. Totusi, n-ar trebui sa fie greu de inteles ca atunci cand Dumnezeu S-a maniat pe poporul Sau Israel, Satana a atatat pe David (imparatul lui Israel) sa faca numaratoarea poporului. Concret, daca nu ascultam de Dumnezeu, El ne lasa in mainile celui rau. Departam de la noi ocrotirea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au fost mai multe motive pentru care postarea mea nu a răspuns la toate întrebările tale:
-ora târzie și eram obosit;
-ar fi ieșit un răspuns prea lung, și asta însemna oboseală pentru cititori;
-raspunsurile sunt complexe și necesită un studiu aprofundat
-prea multe întrebări (contradicții) care așteptau un răspuns.
Sper să îți mai pot răspunde astăzi la câteva dintre ele.

"Satana s-a sculat impotriva lui Israel, si in altul Dumnezeu. Cum se numeste asta?"
Când un părinte vrea să-și pedepsească fiul neascultător, nu trebuie să facă nimic altceva decât să-l lase să-și continue umblarea lui în neascultare.
Satana este pornit să nimicească natura umană trup și suflet.
"Satana s-a sculat impotriva lui Israel". El este pornit tot timpul împotriva poporului lui Dumnezeu. Dumnezeu Se folosește de cel rău atunci când vrea să pedepsească un popor sau un om.
"Satana s-a sculat impotriva lui Israel, si in altul Dumnezeu" este vorba de un singur lucru: retragerea ocrotirii divine și asaltul vrăjmașului asupra creației lui Dumnezeu. Pentru că păcatele oamenilor nu fac altceva decât să îl îndepărteze pe Dumnezeu, și în același timp să atace vrajmasul.
Noi credem că dacă suntem sănătoși și nu bolnavi de ciumă ca în trecut sau de coronavirus ca în prezent, se datorează eforturilor noastre omenești. Este adevărat că avem datoria să ne facem și noi partea noastră; dar dacă Dumnezeu S-ar retrage cu totul, într-o clipă ar pieri orice suflare de viață de pe pământ.
Acesta a și fost păcatul lui David de a-și număra poporul. Dumnezeu dăduse biruință lui David, dar David s-a încrezut în popor și s-a lăudat cu el prin acea numărătoare. Este ca și cum un soț și o soție s-ar lăuda fiecare în parte cu familia sa, punând partenerul de viață pe locul al doilea. Este un lucru dezgustător, inuman o astfel de faptă. Din contră, fiecare dintre ei trebuie să îl laude pe celălalt.
Poate că mulți s-ar întreba ce vină au avut oamenii din popor care au murit de ciumă, din pricina unui conducător lipsit de înțelepciune. Îmi este greu să ofer un răspuns aici. Aș fi tentat să spun că acei oameni s-au făcut vinovați în inima lor de același păcat ca și al lui David, mândrind-use cu capacitățile lor, și nu cu ajutorul lui Dumnezeu.
Că ne încredem sau nu în Dumnezeu, tot ce avem și tot ce suntem se datorează milei pline de dragoste a lui Dumnezeu.
"Orice ni se dă bun şi orice dar desăvârşit este de sus, coborându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare." (Iacov.1:17)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Sau altundeva zice de un magar, si altundeva de un magar si o magarita."
Posibil sa fie vorba despre intrarea triumfala in Ierusalim a Mantuitorului redata de unii evanghelisti.
Matei: https://mybible.ro/cauta?search=magar&versiune=vdc&carte=40
"„Duceţi-vă în satul dinaintea voastră: în el veţi găsi îndată o măgăriţă legată şi un măgăruş împreună cu ea; dezlegaţi-i şi aduceţi-i la Mine." (Matei.21:2)
"Au adus măgăriţa şi măgăruşul, şi-au pus hainele peste ei, şi El a şezut deasupra." (Matei.21:7)
In alta parte spune ca I-a fost adus doar magarusul. Este logic ca nimeni nu putea sa stea in acelasi timp pe doua animale de calarie. Este vorba de felul cum au vazut lucrurile si cum s-au exprimat. Poate ca ceilalti evanghelisti nu au mentionat si magarita pentru ca nu au considerat ca fiind parte importanta a relatarii evenimentului.
De asemeni poti compara si cu celelalte evanghelii tot in link-ul de mai sus.
Niciodata doi oameni care au vazut un lucru sau un eveniment nu il vor descrie cu aceleasi cuvinte. Pentru unii detaliile considera ca sunt importante, pentru altii nu sunt considerate importante.
De exemplu apostolul Ioan descrie cel mai simpu acest eveniment:
"Isus a găsit un măgăruş şi-a încălecat pe el". (Ioan.12:14)
Asta nu inseamna ca Domnul Isus a gasit un magar pe drum si a incalecat pe el; nici ca l-a furat. Ioan nu a considerat importanta provenientei animalului, ci doar aparitia acestuia. Mai ales ca acela care mai tarziu a devenit apostolul Ioan, era cel mai apropiat de Mantuitorul. El in schimb vorbeste foarte mult despre dragoste.
Daca nu ar fi fost nevoie, Dumnezeu nu ne-ar fi lasat astazi Evanghelia scrisa de 4 autori diferiti, si fiecare in versiunea sa asa cum au stiut sa o explice in cuvintele lor.
Scriitorii Bibliei au fost inspirati de Dumnezeu, dar au folosit cuvintele lor; in afara de cazurile expres in care Dumnezeu le facuse cunoscut ca sa foloseasca aceleasi cuvinte. Imi place expresia: "Comoara cerului a fost pusa in vase de lut."

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exista si astfel de "posiblitati" in Biblie, chiar daca ne este greu de crezut. Posibil a fost ca si cel mai mare dintre ingeri sa devina diavol impreuna cu multi alti ingeri sfinti.
Posibil si ca Adam sa cada in neascultare, chiar daca el a fost creat sfant. Posibil si ca biserica catolica sa ucida prin mutilare pe toti aceia care asculta de adevar si nu de aceasta institutie.
Dar astfel de posibilitati nu vor altera niciodata adevarul lui Dumnezeu.

"Apropo. Cum a incercat Adam animalele ca sa isi gaseasca ajutor? Si apoi a gasit la Eva."
Dumnezeu a fost Acela care a facut aimalele, si tot El le-a si gasit perechea. Adam doar s-a simtit trist pentru ca toate animalele aveau un partener de viata, iar el era singur.
"După crearea lui Adam, fiecare ființă creată a fost adusă înaintea lui ca să-și primească numele; el a văzut că fiecăreia îi fusese dat un tovarăș, dar printre ele "nu și-a găsit nici un ajutor care să i se potrivească". (Geneza 2, 20. ) Printre toate creaturile pe care Dumnezeu le-a făcut pe pământ, nu era nici una care să fie deopotrivă cu omul. Și Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el". (Geneza 2, 18. ) Omul n-a fost făcut să trăiască în singurătate; el trebuia să fie o ființă sociabilă. Fără un tovarăș, frumusețea peisajului și desfătarea activității din Eden nu putea să ofere adevărata fericire. Chiar comuniunea cu îngerii nu putea satisface dorința, nevoia de simpatie și tovărășie. Nu era nimeni de aceeași natură cu el, care să iubească și să fie iubit.
Dumnezeu personal i-a dat lui Adam un tovarăș. El i-a făcut ajutorul "potrivit pentru el", un ajutor care să-i corespundă, unul care era potrivit să fie tovarășul său și care putea fi una cu el în iubire și simpatie. Eva a fost creată dintr-o coastă luată de la Adam, aceasta însemnând că ea nu trebuia să-l controleze, să-l stăpânească pe el, care era capul, dar nici să fie călcată în picioare ca fiind inferioară, ci să stea lângă el ca fiind egali, să fie iubită și ocrotită de el. O parte din om, oase din oasele lui și carne din carnea lui, ea era cel de-al doilea eu al său, înfățișând strânsa unire și atașamentul plin de afecțiune ce trebuie să existe în această legătură. "Căci nimeni nu și-a urât vreodată trupul lui, ci îl hrănește și îl îngrijește". (Efeseni 5, 29. ) "De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa, și se va lipi de nevasta sa, și se vor face un singur trup". (Geneza 2, 24. )"

Mai multe detalii gasesti in cartea "Patriarhi si profeti" de unde am extras si citatul de mai sus:
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu era Dumnezeu atotstiutor? La fel si cu testarea lui Iov de catre Satana, la acceptul lui Dumnezeu. Nu stia ce o sa faca Iov? Atotstiutor = cunostea totul, chiar si viitorul."
Sigur ca stia. Dar vrajmasul nu stia; nici ingerii sfinti din ceruri care au ramas de partea lui Dumnezeu.
"Si Satana a raspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu? (Iov.1:9)
"Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui si tot ce este al lui? Ai binecuvantat lucrul mainilor lui, si turmele lui acopera tara.
Dar ia intinde-Ti mana si atinge-Te de tot ce are, si sunt incredintat ca Te va blestema in fata."(v.11, 12)
Imi imaginez ingerii sfinti care au ramas de partea lui Dumnezeu -cum ar reactiona ei la acest tablou? Cred ca se se intrebau: "Ce va face Dumnezeu acum"? Pentru ca daca Dumnezeu l-ar fi alungat atunci pe Satana, inseamna ca vrajmasul are dreptate cand spune ca omul slujeste lui Dumnezeu doar din interes.
Chiar daca nu vedem lucrul acesta, in dreptul tuturor celor credinciosi exista un asemenea razboi de natura cosmica. Unii oameni rezista ca si Iov, iar altii cad.
Tot cam la fel s-au petrecut lucrruile si cu pomul cunostintei binelui si raului din gradina Eden. Si asa va fi pana la sfarsit. Pentru ca raul trebuie sa aiba un sfarsit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce cauta Satana alaturi de fii lui Dumnezeu, asta il face fiu al lui Dumnezeu."
Nicidecum. Satana a venit inaintea lui Dumnezeu alaturi de reprezentantii celorlalte planete necazute in pacat.
Pentru ca Satana a reusit sa insele pe Adam, s-a autodeclarat ca stapanitorul lumii acesteia.
"Diavolul L-a dus (pe Domnul Isus) apoi pe un munte foarte inalt, I-a aratat toate imparatiile lumii si stralucirea lor si I-a zis:
""Toate aceste lucruri Ti le voi da Tie, daca Te vei arunca cu fata la pamant si Te vei inchina mie."" (Matei.4:8,9)
Deci diavolul se declara stapanul acestui pamant; pana la jertfa de la Golgota a Domnului Hristos, vrajmasul a fost reprezentantul pamantului.

"Fii lui Dumnezeu". Nu-ti magina ca toti oamenii de parte barbateasca de pe pamant au fost inaintea lui Dumnezeu. Este vorba deci de reprezentantii tuturor planetelor. Stim de existenta acestora, si ei stiu de existenta noastra. Dar nu avem acces inca la aceste planete necazute in pacat. Pentru ca odata cu noi ar avea acces si diavolul. Si ei au fost ispititi ca si Adam si Eva. Si pentru nu au cedat, diavolului i-a fost interzis accesul la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noi pământenii suntem prea mici să înțelegem vasta creație a lui Dumnezeu.
A ajuns cineva la capătul universului? Sau poate să spună cineva ce este dincolo de univers? Biblia ne dă de înțeles că există și alte planete la care pământenii nu au acces. Dar lucrurile spirituale le pricepem doar prin credință. Noi ne-am învățat să vedem lucrurile doar din punct de vedere științific. Dacă nu vom deveni spirituali, atunci vom muri ca orice om.

"Dar ei nu vor să ştie de nimic, nu pricep nimic, ci umblă în întuneric; de aceea se clatină toate temeliile pământului.
Eu am zis: „Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt."
Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare." (Psalm 82:5-7)
Iată niște cuvinte grele de înțeles. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu. Ca să fie înțeleasă, trebuie văzută în lumina ei; văzută din punct de vedere științific, nu doar că nu ne ajută, ci ne face mai mult rău.
Cuvintele ei luate mot-a-mot ne vor face mai mult rău dacă le privim cu alți ochi și la o altă lumină (înțelegere).

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Uite. Si eu pot sa scriu o carte si sa zic ca e insuflata de Dumnezeu."
Vezi tu, chiar in Biblia ortodoxa mai exista si alte carti necanocice (adica neinspirate de Dumnezeu). Conducerea bisericii ortodoxe recunoaste ca aceste carti sunt necanonice, dar tot le tine acolo impreuna cu cele canonice.
Sunt niste criterii dupa care cartile Bibliei sunt considerate canonice.
Uite-le aici: https://www.youtube.com/watch?v=2TMXOnb8i9s

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns (pentru anonimg):

Conceptul de spiritualitate s-a născut în vremuri antice când oamenii nu aveau explicații pentru fenomenele naturii și le era frică de moarte. Conceptul de suflet nu are niciun fel de bază în realitate, nu există niciun fel de dovezi sau evidențe că ceva de natură spirituală ar putea exista, nici măcar nu i s-a oferit o definiție conceptului de spiritualitate, iar supranaturalul este imposibil prin definiție.
Cat despre oamenii care au diferențiat cărțile "canonice" de cele "non canonice", mi se pare ridicol să spui că o zeitate omnipotentă ar avea nevoie de editori umani pentru a scrie o carte. Cat despre contradicții, cel mai probabil le-au văzut dar nu le-a păsat. Vorbim de vremuri când peste 90% din populație era complet analfabetă, crezi că ar fi fost cineva care să verifice?

| chuckmanson a răspuns (pentru anonimg):

„Satana este pornit să nimicească natura umană trup și suflet."
Nu prietene. Nicio parte din povestea lui Satan nu s-a întâmplat vreodată. Nu a existat niciodată vreun diavol și nici demoni. Sunt pur și simplu mituri create de oameni. Multe provin din alte mitologii din aceea perioadă. Spre exemplu, cand Isaia vorbea de un înger căzut, nu se referea la diavolul vostru imaginar, ci la astrologie babyloniană, dintr-un mit în care planeta Venus, de asemenea cunoscută ca steaua dimineții sau aducătorul de lumină ("Lucifer"), era prezentată drept zeul Helel Ben Shahar, fiul rebel al zeului Shahar, zeul răsăritului, fratele geamăn al zeului Shalim, apusul. Acești gemeni erau copiii zeului El, care devenise mai tarziu un nume alternativ pentru zeul YHWH. Deci în acest caz, Lucifer ar trebui sa fie nepotul lui Dumnezeu, aka soarele. Dar în această perioadă zeul biblic nu exista pentru că nu fusese inventat. În legenda originală, Ben Shahar, cea mai strălucitoare și glorioasă "stea" de pe cer(despre care acum știm că e de fapt planetă) a încercat să se revolte împotriva tatălui său, răsăritul, dar a eșuat iar soarele în continuare răsărea în est în timp ce Venus, steaua dimineții dispare în vest, de aicea și sensul versetelor Isaia 14:12-15
Această poveste nu a fost niciodată o poveste istorică sau un adevăr, este doar o fabulă primitivă care încerca să explice ceva ce se explică mult mai bine dacă studiezi puțină astronomie. Nu a fost niciodată pentru interpretare literară pană cand evreii și creștinii au inceput să interpreteze aceste fabule în mod literar și s-a ajuns la ceea ce azi numim povestea lui Satan/Lucifer.

| anonimg a răspuns (pentru chuckmanson):

Partea spirituala a omului exista, chiar daca nu se vede asa cum vedem cu ochii fizici.
Capacitatea de gandire, judecata si ratiune; emotiile, dragostea si ura -tote acestea nu se vad, dar existenta acestora nu poate fi contestata. Omul nu poate exista fara viata, fara duh in el. Trupul se duce in pamant dupa moarte, dar viata unde se duce? Unde se duce duhul omului? Omul este un intreg -cu tot ce este el: atat cu aceste capacitati, cat si fizic.
Deci noi nu suntem fiinte doar fizice, ci si spirituale. Noi intram in legatura unii cu altii atat fizic cat si spiritual: uram, iubim, ne imbratisam, etc. Deci exista conexiune pe ambele laturi.
Iar aici lucrurile se ramnifica: una este dragostea pentru parinti, alta este pentru copii, alta este pentru frati, alta este pentru sot/sotie, alta este pentru Dumnezeu -care este si cea mai inalta. Credinta, increderea exista in toate acestea.
Este adevarat ca nu putem sa iubim pe "Cineva" care nu exista in viata noastra. Dar daca Dumnezeu nu este cunoscut de noi, asta nu inseamna ca El nu exista. Unii Il cunosc, altii nu.
Aceasta relatie spirituala cu Dumnezeu este diferita de orice relatie pe care am avut-o vreodata cu vreun om. Este ceva mai inalt decat poate omul sa isi imagineze.
Dragostea dintre un barbat si o femeie ii schimba in bine; cu cat mai mult vom fi schimbati noi atunci cand vom cunoaste Dragostea. Pentru ca Dumnezeu este dragoste. Iar dragostea lui Dumnezeu pentru noi, si dragostea noastra pentru Dumnezeu este rationala, educativa, si mai presus de toate, creativa: de aceea exista astazi pamantul, si noi oamenii facuti dupa chipul si asemanarea Lui. Pentru ca chiar daca stia ca noi vom cadea in neascultare, El tot ne-a creat si ne-a oferit speranta. Chiar daca noi nu Il iubim, Dumnezeu tot ne iubeste. El depaseste capacitatea noastra de intelegere. Dragostea Lui este atat de mare, ca celor mantuiti nu le vor ajunge veacurile nesfarsite ale vesniciei sa studieze caracterul Sau, si dragostea Lui nu se va epuiza niciodata.
Si lucrul acesta trebuie sa inceapa aici pe pamant. Si trebuie sa inceapa cu toti. Acesta este scopul nostru, al oricarui om nascut pe pamant: viata vesnica alaturi de Dumnezeu. Nu trebuie sa avem o tinta mai mica decat aceasta. Noi trebuie deci sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu inca de pe acum; acum cat capacitatile nostre sunt inca in putere, si nu la batranete cand nu vom mai avea putere sa cercetam lucrurile.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

"Nu prietene. Nicio parte din povestea lui Satan nu s-a întâmplat vreodată"
Ei, na, te-ai privit bine in oglinda? Noi cand citim ce scrii avem dovada exiastentei Satanei. Esti o dovada de baza si nu astronomia trebuie cercetata ca sa descoperi pe tatal minciuni ci doar sa citim mesajele tale si a celor asemanatori tie.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Îmi pare rău să îți zic asta frate, dar din mesajul ăsta dai dovadă că ești paranoic. Așa că nu voi mai continua.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

De unde sti ca nu esti TU paranoic?

| anonimg a răspuns:

M-am uitat si peste screenshot-urile despre Ioram. Dar nu prea inteleg despre ce "contradictie" este vorba acolo.
In timpul acela, cele 12 triburi(semintii) care alcatuiau poporul Israel erau deja rupte in doua:
- 2 triburi (Iuda si Benianim) s-au despartit de poporul Israel; s-au unit si au format o singura natiune, sub numele de "Iuda";
-10 triburi au ramas in conducerea statului sub numele de "Israel".
(Vezi 2Cronici, cap 10 si 11: https://mybible.ro/vdc/2-cronici/10 )
De aceea in Biblie gasim mai multe expresii de felul acesta: "In al doisprezecelea an al lui Ioram, fiul lui Ahab, imparatul lui Israel, a inceput sa domneasca Ahazia, fiul lui Ioram, imparatul lui Iuda."
Ioram a fost unul dintre conducatorii lui Israel; si un alt Ioram a fost conducatorul lui Iuda.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Inca o contrazicere, in care arata ca Adam a avut mai multe sotii."
Evenimentele biblice nu sunt relatate in ordine perfect cronologica -fie ca este vorba de trecut, prezent sau viitor.
M-am gandit la un exemplu care nu trebuie luat mot-a-mot; este ca si cu un film care mai intai "incepe cu sfarsitul", si apoi filmul continua explicand evenimentele care au dus la acel sfarsit.

"Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut." Chiar si asa, prima data a fost facut Adam. A fost lasat un timp singur, si numai dupa aceea a fost facuta Eva. Pentru ca Eva a fost facuta din una din costele lui Adam. Deci a trebuit ca Adam sa existe mai inaintea Evei. La urma intelegem ca atat Adam cat si Eva purtau chipul lui Dumnezeu. Cunoscand doar binele, caracterul lor moral era ca al lui Dumnezeu; in felul acesta purtau chipul lui Dumnezeu. Dumnezeu este dragoste, si asa erau si Adam si Eva. Dupa pacatuire, atunci caracterul lor s-a degradat; urmasii lor poarta si ei un astfel de caracter. Dar voia lui Dumnezeu -si dorinta Lui- este ca sa refaca in noi chipul Sau moral. Cat de inalta este aceasta moralitate, depaseste imaginatia umana. Dar chiar si asa, putem sa ajungem la standardele ei. Deci trebuie sa fim mult mai sensibili si s ajunge la acea moralitate ceruta de Dumnezeu. Ea nu va fi niciodata coborata -chiar daca oamenii incearca asta, ci noi trebuie sa ne ridicam la cerintele ei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu a facut o alta pereche lui Adam. Eva a fost facuta singura pentru Adam, si ei au ramas impreuna pana la moarte. Toti ceilalti oameni au luat nastere prin Adam si Eva.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Plus ca la potop parca voia sa stearga toate fiintele de pe fata pamantului si fiintele cerului, apoi s-a razgandit si l-a salvat pe Noe, dar culmea ca nu zice ca salveaza si animalele care au fost pe arca, trecand cu vederea contradictia cu cele 2 perechi din fiecare specie, apoi a zis sa ia cate 7 din cele curate si o pereche necurata."

Iata motivul pentru care istoria vorbeste despre acest potop:
"Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau." (Geneza.6:5)
"Pamantul era stricat inaintea lui Dumnezeu, pamantul era plin de silnicie." (versetul11)
"Dumnezeu S-a uitat spre pamant si iata ca pamantul era stricat; caci orice faptura isi stricase calea pe pamant."(v.12)
Nu S-a razgandit in privinta lui Noe; ci lucrul acesta l-a spus chiar lui Noe: "Fa-ti o corabie"(v.14)

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Prima data a zis ''tot', apoi i s-a facut mila de Noe ca era ''de treaba'', dar nu zice nimic despre animale ca le iarta."
Este mult de comentat aici.
Iti recomand cartea "Patriarhi si profeti":
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
Este o carte excelenta pe care am citit-o.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"De ce nu Biblia?"
Bineinteles ca Biblia ar fi fost prima. Dar ma gandesc ca ai fi gasit mai usor intelegera Bibliei in cartea "Patriarhi si profeti".

| anonimg a răspuns:

"Ahazia avea douazeci si doi de ani cand a ajuns imparat si a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri, imparatul lui Israel." (1Imparati.8:26)
"Ahazia avea patruzeci si doi de ani, cand a ajuns imparat, si a domnit un an la Ierusalim. Mama sa se chema Atalia, fata lui Omri." (2Cronici.22:2)

Da, este vorba intr-adevar de o singura persoana in ambele cazuri.
De asemenea acesta este un caz care n-ai cum sa iti dai seama de eroare decat daca din punct de vedere istoric au existat niste cercetatori. Nu toate versetele Bibliei si-au gasit explicatia. Acesta ar fi fost unul dintre ele in dreptul meu daca nu as fi gasit explicatia chiar si a altor cercetatori.
"Patruzeci şi doi. În Regi 8, 26 în loc de 42 este dată cifra 22. Ahazia nu ar fi putut să fie de 42 de ani când a luat tronul, deoarece tatăl lui a murit la vârsta de 40 de ani (2 Cronici 21, 5.20). S-au oferit două explicaţii pentru acest detaliu. Una ar fi că o eroare de transcriere poartă răspunderea pentru cuvântul "patruzeci" în loc de "douăzeci". Alta ar fi că expresia ebraică "un fiu de 42 de ani" se referă nu la vârsta lui Ahazia când a luat tronul, ci la numărul de ani de la întemeierea dinastiei lui Omri, întrucât Ahazia era un "fiu" al acelei dinastii prin "Atalia, fata lui [Ahab, fiul lui] Omri". Faptul că Ahazia era sub tutela acestei case regale reiese din v. 3-5 şi din 2 Regi 8, 27, unde este numit "ginerele casei lui Ahab". Nu ar trebui să ne surprindă să găsim o referinţă incompletă despre
o epocă legată de Omri, întrucât Omri a fost un conducător atât de important încât alte naţiuni au continuat multă vreme după el să numească ţara lui Israel ţara lui Omri, iar pe regii lui Israel, fii ai lui Omri (vezi la 2 Regi 8, 26). De la începutul domniei lui Omri până la urcarea pe tron a lui Ahazia trecuseră aproape 42 de ani."
Ea se gaseste in link-ul de mai jos, daca dai clic pe semnul "?" de la sfarsitul versetului 2:
https://mybible.ro/vdc/2-cronici/22

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Raul a existat dinainte de crearea pamantului, si deci dinainte de existensta lui Adam. Si pentru ca Adam si Eva au fost fiinte create cu libertatea de alegere -asa cum au avut-o si ingerii, de aceea a fost nevoie sa existe acel pom al cunostintei binelui si raului.
Diavolul este artist in ce priveste inselatoria. El a fost cel mai intelept dintre toti ingerii; de aceea nici ingerii nu banuiau intentiile malitioase ale acestui inger care inca locuia printre fiintele sfinte, ceresti. Prin inselaciune a reusit sa traga de partea lui o treime din ingeri. Si stia ca doar prin inselaciune ar putea sa traga de partea lui pe Adam si Eva.
Trebuie sa intelegem ca nu a fost planul lui Dumnezeu ca sa-i lase pe oameni sa fie ispititi de vrajmas. Ci acesta a fost planul celui rau. La fel a fost si dorinta vrajmasului de a folosi ca medium cea mai frumoasa creatura dintre toate pasarile si animalele existente pe pamant: sarpele. Pentru ca daca a existat un blestem ca sarpele sa se tarasca pe pamant, intelegem ca mai inainte nu facea lucrul acesta.
"Pentru a aduce la îndeplinire lucrarea sa fără să fie văzut, Satana a ales să folosească șarpele — ca medium — o travestire bine adaptată pentru scopul pe care-l urmărea, și anume înșelarea lor. Șarpele a fost una dintre cele mai înțelepte și mai frumoase creaturi de pe pământ. El avea aripi și, când zbura prin aer, oferea o priveliște de o strălucire scânteietoare, având culoarea și strălucirea aurului trecut prin foc. Odihnindu-se în ramurile bogat încărcate cu roade ale pomului oprit și ospătându-se cu delicioasele lui fructe, era un lucru ce atrăgea atenția și încânta ochiul celui ce-l privea. Astfel, în grădina păcii era ascuns nimicitorul, pândindu-și prada."

Adam si Eva au fost avertizati de natura vrajmasului, dar si de pomul cunostintei binelui si raului.
"Îngerii i-au avertizat să se păzească de înșelăciunile lui Satana, întrucât eforturile lui de a-i prinde în mrejele sale aveau să fie neobosite. Atâta vreme cât ei erau ascultători de Dumnezeu, cel rău nu le putea face nici un rău; căci, dacă era nevoie, toți îngerii cerului aveau să fie trimiși în ajutorul lor. Dacă ei respingeau cu tărie primele lui insinuări, atunci aveau să fie tot așa de în siguranță ca și solii cerești. Dar, dacă o dată cedau ispitei, natura lor avea să ajungă atât de stricată, încât să nu mai aibă nici o putere și nici voință în ei înșiși ca să reziste lui Satana."

Citate extrase din cartea "Patriarhi si profeti":
https://m.egwwritings.org/ro/book/2674.2#0

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles ca in cazul unei categorii de oameni si anume a analfabetiilor functionali, cei care vor avea tot timpul de comentat ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

M-am uitat de dragul tau la 10 minute din videoclip, iar apoi nu am mai rezistat. Material facut sa atraga analfabetii functionali la un loc. Citeste TOATA Biblia ca sa iti dai seama ce se intampla cu adevarat. Acea femeie, slujitorul lui Satana, arunca cu vorbe care sunt desprinse dintr-o sursa, nu din mai multe + ca nu are imaginatie nici 1% ca sa formeze adevarata lume a lui Dumnezeu. Eu sunt cel care a aflat adevarul, unul dintre cei care o pot contrazice pe acea satana si atata timp cat eu si cei asemenea mie putem face asta, cuvantul ei este egal cu 0 sau cu 1 pentru pros...

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu il face nimeni pe Dumnezeu, unde scrie asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu zic ceea ce scrie in Biblie.

| Ionel1112 a răspuns (pentru Celcestietot):

Numele celui rau trebuie scris cu litera mica. Daca il scrii cu litera mare, scrii cum ai scrie numele tau. Ingadui sa te compari cu spurcaciunea aia.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De fapt putem spune ca vremuriile acelea de final tocmai au venit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfarstiul o sa fie exact cum scrie la carte si e cat se poate de adevarat absolut tot ce scrie acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul in sinea lui e creatia lui Dumnezeu, deci prin urmare vom ajunge sa ne distrugem intre noi exact cum scrie in Biblie si sa stii ca e adevarat ce spune acolo. Uita-te ce se intampla acum in lume, in SUA si celalalte tari din Occident. Se doreste un singur lucru sa fi PROST cei de sus vor asta au interesele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aaaaa! o carte de povesti spui. Cain la ucis pe fratele sau Abel din gelozie si dorinta de razbunare asta se aplica si acum in zilele noastre. Iti dau un exemplu doi frati din Bistrita au mers la un bar sa bea si ei ceva si pahar dupa pahar pana cand alcoolul le-a luat mintiile si au inceput replici peste replici, jigniri peste jigniri si uite asa fratele mai mic il ucide pe cel mare. Iar tu spui ca Biblia e o carte de povesti, sa nu uitam ca acolo spune totul despre nasteri si despre Sodoma si Gomora prietene cine are ochi sa vada vede.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei care comit crime o fac din trei motive: razbunare, prostie, gelozie.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite ce eu am impresia ca tu urmaresti ceva avand in vedere ca ai adus Biblia in discutie si ca tot lungesti vorba. Daca vrei sa stii chiar se intampla, nu pe bune acum fara misto se duce de rapa tot de asta pleaca oamenii, copii nu prea se mai nasc asa de multi, incalzirea globala creste de la an la an, educatia si sistemul medical sunt la pamant etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sistemul capitalist e facut ca sa produca si sa consume in prostie in continu la nesfarsit. Ce se intampla acum in Occident e pe final si acolo aia sunt jumate din ei handicapati si la noi o sa fie asa dar mai incolo peste generatiile urmatoare. Faza e ca la noi nu e democratie e un fel de mare rahat cu cartofi prajiti si friptura. Ideea e ca intr-o tara de hoti, c+urve si tigani nu va fi niciodata democratie ca in vest pentru ca noi nici macar autostrazi nu avem nici macar medici ca aia au plecat deja.
In anul 2100 I.Hr. in Romania (daca o sa mai existe Romania) nu o sa mai fie nimic aici decat tigani, mizerie, covoare de seminte pe jos, prostie, c+urve si taxe si impozite ca la Londra.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ai observat un lucru foarte ciudat in satele din Romania il vezi pe popa pe ulita cu cartea in mana si crucia la el mergand in casele oameniilor si facandusi treaba, ei iar la oras nu il vezi pe popa pe strada, bine il vezi dar voarte rar si pe autobuz dar foarte rar. Ce inseamna asta? ca la oras oamenii sunt mai altfel fata de cei de la sat.
Nu de mult era un preot la TV care spunea ca in momentul in care biserica o sa cada iar biseriicile vor fi inchise si vandute la fier vechi n-o sa mai ramana nimic din noi. Sunt oameni care au pierdut totul in viata dar au supravietuit pentru ca nu si-au pierdut nici macar o clipa credinta in Iisus Hristos.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citeste asta Oswald Spengler The Decline of the West.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfarsitul lumii va veni atunci cand vom deveni prosti cu totii. S-au apropiat vremuriile acelea de final.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Biblia a fost si va fi ceva ambiguu.
Oamenii vor sa ii dea ce inteles vor ei sa ii dea.E plin de parabole si invataturi interesante, dar oamenii iau totul mot-a-mot.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Depinde cum interpretezi, sunt si care asa interpreteaza si ajung sa comita asemenea atrocitati.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Am incercat,iar,ieri,sa o inteleg.
Sunt plin de confuzi,il urasc si il iubesc pe Dumnezeu.
NU pot sa trec peste primele pagini,nu pot sa o inteleg,am incercat biblia mica cand eram copil,acum incerc biblia grea,am parinti crestini,toti din familia mea crestini, dar nu-l inteleg pe D-zeu, de ce ne chinuie atat si nu vine?
E doar poezie si metafore? Atunci ma sincuid si uit de tot, unde e dragostea despre care vorbeste mereu? Eu ma confrunt doar cu Satan. Unde esti doamne cand oamenii se nasc cu cancer sau boli grele? Unde esti doamne, cand plang cu zilele? Unde esti doamne cand ma rog ca prostu si ma duc in biserici si vad oameni in genunchi care-si urasc soarta? Unde **** mea esti? iisuse?

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar nu ți-o publica nici o editura. Si chiar daca ți-o publica nu o citește nimeni. Daca nu era Cuvântul lui Dumnezeu, Biblia avea aceiași soarta. Dar fiind, iată ca se împlinește profeția, va ajunge pana la marginile pământului.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Împlinirea profețiilor demonstrează ca este intr-adevar Cuvântul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citește Biblia si le vei afla. Pe urma citește cărți care interpretează profețiile. Si vei afla astfel si împlinirea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am văzut si prin asta împlinești următoarea proorocie: "Înainte de toate, sa știți ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai după poftele lor".
Dar Dumnezeu va promite ca aveți o șansă :
"Dumnezeu nu întârzie in împlinirea fagaduintelor Lui, cum cred unui, ci are o îndelungă răbdare pentru voi, si dorește ca niciunul sa nu piară ci toți sa vina la pocăință". 2 Petru 3/3, 9

| Meme10Memu a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Aceasta carte cu povesti e scrisa cu o logica stramba. E o fantezie fara sens menita sa induca in eroare pe cei care o citesc si sa le dea impresia ca e reala si corecta. Se dau explicatii fanteziste fara logica si legatura cu realitatea. Se face apel mai mult la emotii decat la ratiune, se fac analogii, generalizari si rationamente false. Sunt alte carti de povesti scrise pentru copii care au o logica mult peste cartea cu povesti scrisa pentru oamenii mari.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect. Unde au avut de unde scrie au aplicat copy - paste, iar unde nu au gasit date au mai adaugat de la ei. Apoi mai sunt si imbunatatirile care se aduc in timp, pentru a avea o fantezie cat mai credibila pentru cei care citesc si care fac cu greutate distinctie intre realitate si fictiune.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici chiar dai dovada de analfabet functional. Eu ma refeream la site, scoti din context, drace...

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Nu se contrazic. Fiecare se adresează unui anumit grup de oameni

Pavel, om erudit s-a adresat grecilor efesenilor etc., oameni cu o cultură solidă și filosofie înaltă;

Ioan, la fel, acelorași categorii de oameni: educați, culți

Ceilalți s-au adresat celorlalte categorii de oameni.

Evanghelia lui Ioan conține multe simboluri și metafore.

Ceilalți relatează evenimentele într-un limbaj simplu