| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti? Se contrazic autorii bibliei?

170 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Uite. Si eu pot sa scriu o carte si sa zic ca e insuflata de Dumnezeu."
Vezi tu, chiar in Biblia ortodoxa mai exista si alte carti necanocice (adica neinspirate de Dumnezeu). Conducerea bisericii ortodoxe recunoaste ca aceste carti sunt necanonice, dar tot le tine acolo impreuna cu cele canonice.
Sunt niste criterii dupa care cartile Bibliei sunt considerate canonice.
Uite-le aici: https://www.youtube.com/watch?v=2TMXOnb8i9s

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar nu ți-o publica nici o editura. Si chiar daca ți-o publica nu o citește nimeni. Daca nu era Cuvântul lui Dumnezeu, Biblia avea aceiași soarta. Dar fiind, iată ca se împlinește profeția, va ajunge pana la marginile pământului.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Împlinirea profețiilor demonstrează ca este intr-adevar Cuvântul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citește Biblia si le vei afla. Pe urma citește cărți care interpretează profețiile. Si vei afla astfel si împlinirea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am văzut si prin asta împlinești următoarea proorocie: "Înainte de toate, sa știți ca in zilele din urma vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trai după poftele lor".
Dar Dumnezeu va promite ca aveți o șansă :
"Dumnezeu nu întârzie in împlinirea fagaduintelor Lui, cum cred unui, ci are o îndelungă răbdare pentru voi, si dorește ca niciunul sa nu piară ci toți sa vina la pocăință". 2 Petru 3/3, 9

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Dacă numai handicapații cred că sunt contradicții în Biblie, atunci de ce sunt 2 genealogii total diferite pentru Iisus Hristos în evangheliile lui Matei și Luca?

| chuckmanson a răspuns (pentru anonimg):

Conceptul de spiritualitate s-a născut în vremuri antice când oamenii nu aveau explicații pentru fenomenele naturii și le era frică de moarte. Conceptul de suflet nu are niciun fel de bază în realitate, nu există niciun fel de dovezi sau evidențe că ceva de natură spirituală ar putea exista, nici măcar nu i s-a oferit o definiție conceptului de spiritualitate, iar supranaturalul este imposibil prin definiție.
Cat despre oamenii care au diferențiat cărțile "canonice" de cele "non canonice", mi se pare ridicol să spui că o zeitate omnipotentă ar avea nevoie de editori umani pentru a scrie o carte. Cat despre contradicții, cel mai probabil le-au văzut dar nu le-a păsat. Vorbim de vremuri când peste 90% din populație era complet analfabetă, crezi că ar fi fost cineva care să verifice?

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Simplu, pentru ca acelor indivizi sa le fie oferita o certitudine a DOI martori pentru intarirea unui adevar. Pentru o marturie reala sunt necesari doi martori.

| chuckmanson a răspuns (pentru anonimg):

„Satana este pornit să nimicească natura umană trup și suflet."
Nu prietene. Nicio parte din povestea lui Satan nu s-a întâmplat vreodată. Nu a existat niciodată vreun diavol și nici demoni. Sunt pur și simplu mituri create de oameni. Multe provin din alte mitologii din aceea perioadă. Spre exemplu, cand Isaia vorbea de un înger căzut, nu se referea la diavolul vostru imaginar, ci la astrologie babyloniană, dintr-un mit în care planeta Venus, de asemenea cunoscută ca steaua dimineții sau aducătorul de lumină ("Lucifer"), era prezentată drept zeul Helel Ben Shahar, fiul rebel al zeului Shahar, zeul răsăritului, fratele geamăn al zeului Shalim, apusul. Acești gemeni erau copiii zeului El, care devenise mai tarziu un nume alternativ pentru zeul YHWH. Deci în acest caz, Lucifer ar trebui sa fie nepotul lui Dumnezeu, aka soarele. Dar în această perioadă zeul biblic nu exista pentru că nu fusese inventat. În legenda originală, Ben Shahar, cea mai strălucitoare și glorioasă "stea" de pe cer(despre care acum știm că e de fapt planetă) a încercat să se revolte împotriva tatălui său, răsăritul, dar a eșuat iar soarele în continuare răsărea în est în timp ce Venus, steaua dimineții dispare în vest, de aicea și sensul versetelor Isaia 14:12-15
Această poveste nu a fost niciodată o poveste istorică sau un adevăr, este doar o fabulă primitivă care încerca să explice ceva ce se explică mult mai bine dacă studiezi puțină astronomie. Nu a fost niciodată pentru interpretare literară pană cand evreii și creștinii au inceput să interpreteze aceste fabule în mod literar și s-a ajuns la ceea ce azi numim povestea lui Satan/Lucifer.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Dar care e genealogia corectă pentru că se contrazic extrem de mult. Să nu mai vorbesc de toate celelalte contradicții din Biblie.
https://infidels.org/library/modern/donald_morgan/contradictions.html

| anonimg a răspuns (pentru chuckmanson):

Partea spirituala a omului exista, chiar daca nu se vede asa cum vedem cu ochii fizici.
Capacitatea de gandire, judecata si ratiune; emotiile, dragostea si ura -tote acestea nu se vad, dar existenta acestora nu poate fi contestata. Omul nu poate exista fara viata, fara duh in el. Trupul se duce in pamant dupa moarte, dar viata unde se duce? Unde se duce duhul omului? Omul este un intreg -cu tot ce este el: atat cu aceste capacitati, cat si fizic.
Deci noi nu suntem fiinte doar fizice, ci si spirituale. Noi intram in legatura unii cu altii atat fizic cat si spiritual: uram, iubim, ne imbratisam, etc. Deci exista conexiune pe ambele laturi.
Iar aici lucrurile se ramnifica: una este dragostea pentru parinti, alta este pentru copii, alta este pentru frati, alta este pentru sot/sotie, alta este pentru Dumnezeu -care este si cea mai inalta. Credinta, increderea exista in toate acestea.
Este adevarat ca nu putem sa iubim pe "Cineva" care nu exista in viata noastra. Dar daca Dumnezeu nu este cunoscut de noi, asta nu inseamna ca El nu exista. Unii Il cunosc, altii nu.
Aceasta relatie spirituala cu Dumnezeu este diferita de orice relatie pe care am avut-o vreodata cu vreun om. Este ceva mai inalt decat poate omul sa isi imagineze.
Dragostea dintre un barbat si o femeie ii schimba in bine; cu cat mai mult vom fi schimbati noi atunci cand vom cunoaste Dragostea. Pentru ca Dumnezeu este dragoste. Iar dragostea lui Dumnezeu pentru noi, si dragostea noastra pentru Dumnezeu este rationala, educativa, si mai presus de toate, creativa: de aceea exista astazi pamantul, si noi oamenii facuti dupa chipul si asemanarea Lui. Pentru ca chiar daca stia ca noi vom cadea in neascultare, El tot ne-a creat si ne-a oferit speranta. Chiar daca noi nu Il iubim, Dumnezeu tot ne iubeste. El depaseste capacitatea noastra de intelegere. Dragostea Lui este atat de mare, ca celor mantuiti nu le vor ajunge veacurile nesfarsite ale vesniciei sa studieze caracterul Sau, si dragostea Lui nu se va epuiza niciodata.
Si lucrul acesta trebuie sa inceapa aici pe pamant. Si trebuie sa inceapa cu toti. Acesta este scopul nostru, al oricarui om nascut pe pamant: viata vesnica alaturi de Dumnezeu. Nu trebuie sa avem o tinta mai mica decat aceasta. Noi trebuie deci sa cautam sa cunoastem pe Dumnezeu inca de pe acum; acum cat capacitatile nostre sunt inca in putere, si nu la batranete cand nu vom mai avea putere sa cercetam lucrurile.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Amandoua sunt valabile, una din perspectiva tatalui si a cealalta a mamei. eu nu studiez ce spun toti neputinciosi acestei lumi.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Nu minți că scrie foarte clar că ambele sunt pentru Iosif.
Matei 1:16
"Iacov a născut pe Iosif, bărbatul Mariei, din care S-a născut Isus, care Se cheamă Hristos."
Luca 3:23
"Isus avea aproape* treizeci de ani când a început să înveţe pe norod; şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli"
"eu nu studiez ce spun toti neputinciosi acestei lumi."
În alte cuvinte, ești atat de indoctrinat că nici nu te vei obosi să îi asculți pe cei care nu sunt de acord cu tine și în schimb îi vei jigni pentru că nu ai argumente. Patetic.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

""Isus avea aproape* treizeci de ani când a început să înveţe pe norod; şi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli""
Asta credeau toti si nu are legatura cu a cui era descendenta, asta vrei sa crezi tu, un individ care cauta motive sa nu creada in Isus, dreptul tau dar si RASPUNDEREA TA, dupa fapta si rasplata. Cum te numesti, ipocrit parca dar si masluitor.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

"Nu prietene. Nicio parte din povestea lui Satan nu s-a întâmplat vreodată"
Ei, na, te-ai privit bine in oglinda? Noi cand citim ce scrii avem dovada exiastentei Satanei. Esti o dovada de baza si nu astronomia trebuie cercetata ca sa descoperi pe tatal minciuni ci doar sa citim mesajele tale si a celor asemanatori tie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci SIGUR ai fost TU.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Îmi pare rău să îți zic asta frate, dar din mesajul ăsta dai dovadă că ești paranoic. Așa că nu voi mai continua.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

De unde sti ca nu esti TU paranoic?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De fapt putem spune ca vremuriile acelea de final tocmai au venit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfarstiul o sa fie exact cum scrie la carte si e cat se poate de adevarat absolut tot ce scrie acolo.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citeste asta Oswald Spengler The Decline of the West.

Răspuns utilizator avertizat