| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti? Se contrazic autorii bibliei?

170 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul in sinea lui e creatia lui Dumnezeu, deci prin urmare vom ajunge sa ne distrugem intre noi exact cum scrie in Biblie si sa stii ca e adevarat ce spune acolo. Uita-te ce se intampla acum in lume, in SUA si celalalte tari din Occident. Se doreste un singur lucru sa fi PROST cei de sus vor asta au interesele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aaaaa! o carte de povesti spui. Cain la ucis pe fratele sau Abel din gelozie si dorinta de razbunare asta se aplica si acum in zilele noastre. Iti dau un exemplu doi frati din Bistrita au mers la un bar sa bea si ei ceva si pahar dupa pahar pana cand alcoolul le-a luat mintiile si au inceput replici peste replici, jigniri peste jigniri si uite asa fratele mai mic il ucide pe cel mare. Iar tu spui ca Biblia e o carte de povesti, sa nu uitam ca acolo spune totul despre nasteri si despre Sodoma si Gomora prietene cine are ochi sa vada vede.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei care comit crime o fac din trei motive: razbunare, prostie, gelozie.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite ce eu am impresia ca tu urmaresti ceva avand in vedere ca ai adus Biblia in discutie si ca tot lungesti vorba. Daca vrei sa stii chiar se intampla, nu pe bune acum fara misto se duce de rapa tot de asta pleaca oamenii, copii nu prea se mai nasc asa de multi, incalzirea globala creste de la an la an, educatia si sistemul medical sunt la pamant etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sistemul capitalist e facut ca sa produca si sa consume in prostie in continu la nesfarsit. Ce se intampla acum in Occident e pe final si acolo aia sunt jumate din ei handicapati si la noi o sa fie asa dar mai incolo peste generatiile urmatoare. Faza e ca la noi nu e democratie e un fel de mare rahat cu cartofi prajiti si friptura. Ideea e ca intr-o tara de hoti, c+urve si tigani nu va fi niciodata democratie ca in vest pentru ca noi nici macar autostrazi nu avem nici macar medici ca aia au plecat deja.
In anul 2100 I.Hr. in Romania (daca o sa mai existe Romania) nu o sa mai fie nimic aici decat tigani, mizerie, covoare de seminte pe jos, prostie, c+urve si taxe si impozite ca la Londra.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ai observat un lucru foarte ciudat in satele din Romania il vezi pe popa pe ulita cu cartea in mana si crucia la el mergand in casele oameniilor si facandusi treaba, ei iar la oras nu il vezi pe popa pe strada, bine il vezi dar voarte rar si pe autobuz dar foarte rar. Ce inseamna asta? ca la oras oamenii sunt mai altfel fata de cei de la sat.
Nu de mult era un preot la TV care spunea ca in momentul in care biserica o sa cada iar biseriicile vor fi inchise si vandute la fier vechi n-o sa mai ramana nimic din noi. Sunt oameni care au pierdut totul in viata dar au supravietuit pentru ca nu si-au pierdut nici macar o clipa credinta in Iisus Hristos.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sfarsitul lumii va veni atunci cand vom deveni prosti cu totii. S-au apropiat vremuriile acelea de final.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Biblia a fost si va fi ceva ambiguu.
Oamenii vor sa ii dea ce inteles vor ei sa ii dea.E plin de parabole si invataturi interesante, dar oamenii iau totul mot-a-mot.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Depinde cum interpretezi, sunt si care asa interpreteaza si ajung sa comita asemenea atrocitati.

| Ionel1112 a răspuns (pentru Celcestietot):

Numele celui rau trebuie scris cu litera mica. Daca il scrii cu litera mare, scrii cum ai scrie numele tau. Ingadui sa te compari cu spurcaciunea aia.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Am incercat,iar,ieri,sa o inteleg.
Sunt plin de confuzi,il urasc si il iubesc pe Dumnezeu.
NU pot sa trec peste primele pagini,nu pot sa o inteleg,am incercat biblia mica cand eram copil,acum incerc biblia grea,am parinti crestini,toti din familia mea crestini, dar nu-l inteleg pe D-zeu, de ce ne chinuie atat si nu vine?
E doar poezie si metafore? Atunci ma sincuid si uit de tot, unde e dragostea despre care vorbeste mereu? Eu ma confrunt doar cu Satan. Unde esti doamne cand oamenii se nasc cu cancer sau boli grele? Unde esti doamne, cand plang cu zilele? Unde esti doamne cand ma rog ca prostu si ma duc in biserici si vad oameni in genunchi care-si urasc soarta? Unde **** mea esti? iisuse?

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Biblia este o colecție de 47 de cărți. Este o compilație, a adunare.
Ei nu au scris-o împreună, ci în zone geografice și perioade istorice diferite, ca să se pună problema că și-au propus să dialogheze unii cu alții și să se contrazică, așa că întrebarea este pusă prost.

| TheGentleman a răspuns:

Nu se contrazic. Fiecare se adresează unui anumit grup de oameni

Pavel, om erudit s-a adresat grecilor efesenilor etc., oameni cu o cultură solidă și filosofie înaltă;

Ioan, la fel, acelorași categorii de oameni: educați, culți

Ceilalți s-au adresat celorlalte categorii de oameni.

Evanghelia lui Ioan conține multe simboluri și metafore.

Ceilalți relatează evenimentele într-un limbaj simplu