| miruna12345678 a întrebat:

Ce parere aveti? Un individ a vrut sa ucida o prostituata cu pietre iar Iisus a intervenit :dar tu fatarnicule vezi paiul din ochiul fratelui tau dar nu vezi barna din ochii tai! Sa arunce cu piatra cel fara de pacat! Si nimeni nu a aruncat! Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Cuvintele din Biblie nu trebuie folosite ca să își dea lumea cu părerea. Nu există "opinie personală" când vine vorba de cuvântul lui Dumnezeu.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu era prostituată. Nimeni nu a aruncat fiindcă toți erau păcătoși din acest punct de vedere. Toți, cam vreo 50 care formau acea gloată acuzatoare, bărbați.

| KovacsB a răspuns (pentru sadrian46):

Erau pe naiba, pericope adulterae este un fals inserat de un copist prin secIV.

| sadrian46 a răspuns (pentru KovacsB):

Pe naiba, ce sursă de informație naiba ai?

| KovacsB a răspuns (pentru sadrian46):

Se dezbate de multe sute de ani treaba asta si s-a clarificat deja.Toata informatia este la o distanta de un click.
Sau intrebati preotul di sat.Am crezut ca stiati macar atat.Pe ce naiba de lume traiti?

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Nu stau sa explic lucruri ce tin de cultura generala obligatorie.
Ati locuit cumva in padure pana acum?
Google" pericope adulterae "enter.
Daca tot este greu fac si un desen ca pentru scolarii cu probleme din anii 50.

| carevaescu a răspuns:

Eu zic că povestea s-ar putea să fie incompletă și modificată.

De fapt multe povești despre Iisus și creștinism sunt ori modificate ori fabricații. Dar hai să nu facem hermeneutică aici

A trage concluzii din premise false este ilogic. Cel puțin atât ar trebui să fie clar.

Pe de altă parte a trage concluzii doar dintr o singură poveste fără a lua în considerare tot contextul ideologic al creștinismului este o eroare logică.

Hai să ți dau o interpretare viabilă - nu neapărat corectă, dar te prinzi tu. În iudaism și ulterior creștinism și islam, pedeapsa severă a adulterului era pentru oamenii căsătoriți, nu pentru cei necăsătoriti. Din punct de vedere logic, dacă acea femeie din poveste nu era căsătorită, nu i se aplica acea pedeapsă.

| KovacsB a răspuns:

Povestea este putin diferita.
Nu era orice fel de desfranata, era prietena lui.
Apoi cand a zis cine este fara de pacat sa arunce, o piatra a tasnit din miljocul multimii a lovit fatuca aia si i-a spart capul.
Iisus atunci s-a enervat si a strigat:
Mama du-te acasa ca ma faci de rusine!