| RAY a întrebat:

Intrebarea asta se adreseaza doar persoanelor atee,agnostice,deiste,panteiste

Daca scoatem partea fictiva din noul testament ma refer la nastere din virgina,minuni,inviere, ce parere aveti despre partea filozofica iubirea fata de aproapele tau? este o filozofie buna sau este nu realistica?

Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi"
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi; Căci cu judecată cu care judecaţi veţi fi judecaţi, şi cu măsură cu care măsuraţi vi se va măsura" (Matei 7, 1-2).
De* ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău?
* Luca 6:41; Luca 6:42;
4 Sau cum poţi zice fratelui tău: ‘Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău’ şi, când colo, tu ai o bârnă într-al tău?
5 Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
6 Să nu* daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi să se întoarcă să vă rupă

„Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri şi să vă rugaţi pentru cei care vă persecută". El spune şi de ce să facem aceasta: „Ca să vă dovediţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri, căci el face să răsară soarele său şi peste cei răi, şi peste cei buni" (Matei 5:44, 45).

Răspuns Câştigător
| Golyat18 a răspuns:

Iubindul pe aproapele tau ca pe tine insuti nu il vei putea pedepsii, fara pedeapsa in aceasta lume am fi ca animalele.
Deci nu sunt de acord cu aceasta afirmatie.

Daca crezi ca judecand cu o masura vei fi judecat cu acea masura inseamna ca crezi intr-o forta care face asta.
Deci aceasta afirmatie o cred doar daca o insusesc pentru mine, adica daca te judec pe tine de ceva, in secunda doi ma voi judeca pe mine de acel ceva. La fel e si cu masura.

Daca eu am niste greseli mai mari decat ale tale in viata dar nu sunt vizibile pentru tine. O sa iti pot arata mititelele tale greseli, fiindca imaginea mea nu e afectata asa incat sa nu ma poti asculta.
Dar pe de alta parte trebuie sa am grija si de mine sa-mi remediez greselile. Deci chestiunea aceasta mi se pare la alegerea individului si in functie de context.
E destul de relativa.

Intr-adevar nu trebuie sa imparti cu prostii cunostintele tale pe care ei nu le merita si nu le inteleg.
Asta e adevarata.

Deci dupa cum am spus nu trebuie sa iubim aproapele ca pe noi insine cu cat mai mult dusmanul.

20 răspunsuri:
| RAY explică:

Acelasi troll fara viata.

| SG1995 a răspuns:

Deah e buna, pana indeamna la umilinitasi auto-multilare psihica.

| Mclaren12 a răspuns:

Daca scoti partea fictiva nu mai ramai cu nimic. As zice ca biblia per ansamblu este o scriere proto-comunista. Trebuie sa fii comunist la randul tau sa apreciezi ca filozofia bibliei este buna, oricum este evident ca religia crestina reprezinta echivalentul religios al comunismului. Au foarte multe in comun ceea ce este si logic de vreme ce ambele sunt programe evreiesti. Nu te invata decat cum sa fii un sclav cat mai supus si slab si tu deja ai dat exemplu de verset care s-o dovedeasca.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai respuns neintrebat. Mai lipseste doar lpav#l.
Multumim de propaganda nazista!

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu exista "raspunzi neintrebat" pentru ca pe site-ul asta fiecare raspuns si fiecare intrebare este publica si fiecare individ care are cont poate raspunde.

"Multumim de propaganda nazista!"
Ce-i cu nazismul? De ce nu le reprosezi si crestinilor ca fac propaganda comunista? Spre deozebire de nazism, n-ai nevoie sa fii spalat pe creier de medie sa stii ca comunistii au omorat zeci de milioane de oameni.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Intrebarea era doar pentru atei deisti agnostici si panteisti. Tu nu faci parte din nici una din aceste categorii deci nu esti intrebat. Daca vine si lpave# o sa va certati de minune cum faceti peste tot.
Da stiu ca crestinii si comunistii au omorat multi oameni dar nu ai tu voie sa spui asta daca si tu sustii crima respectiv crima nazista.
O sa iti repet din nou pentru ca nu ai inteles. Si crestinismul si satanismul sustine crima, la fel si islamul eu fiind neutru tu nu poti sa-mi arati crestinii manjiti de sangele inchizitiei s-a.m.d. pentru ca acelasi lucru il fac si crestinii cu voi satanistii.

Deci uite un exemplu:
-Crestinii au fost in fruntea inchizitiei si au omorat multi oameni= nazisti prin miscarile lor de asemenea au omorat multi oameni

Concluzie: in mintea mea sunteti la fel

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Concluzia este ca mass-media isi face treaba cu tine asa cum o face si cu alte miliarde de spalati pe creier. Cica crime naziste laughing
Ti-as putea arata cat de spalat pe creier esti cu crimele tale dar na, este ilegal ca doar de aia este asa de incontestabil.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da e ilegal daca postezi ceva pro-nazism va veni FBI ul cu elicopterul sa te duca in Alcatraz pe tine care ai 12 ani. :-() :-) :-)

Deja prin ce ai spus esti pro-nazism ori ce dovada mi-ai putea aduce e luata de pe net sau din carti care sunt permise DE CATRE LEGE oricarui curios.
Deci ce ar fi asa ilegal sa ne spui si noua ca ai jurnalul secret al lui Hitler?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Daca tu vrei sa te joci cu focul n-ai decat. Oricum cred ca legea aia pe jumatate este o frauda, o sa-i condame doar pe cei care neaga, ca doar de asta a fost creat articolul respectiv, nu si pe cei care aproba, ca daca era asa nu se mai preda in scoli despre holocaust.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu ai inteles legea spune ca poti vorbi despre nazism in scop stintific si educational.etc. Dar nu sa il lauzi de bun, oricum daca tu lauzi nazismul dar nu in original adica nu sustii crimele comise de nazisti, nu vad ce e impotriva legii practic tu doar ii dai o alta forma.
Pacat ca nu se combina acea forma cu realitatea. sad

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

De unde stii tu ca sustinerea nazismului "original" inseamna si sustinerea "crimelor naziste"? Ce crima ai justificat tu pana acum ca sa-ti dovedesti punctul de vedere? Chiar de as fi curios sa-ti aud bazaconiile, te sfatuiesc mai bine sa n-o faci, cel putin nu aici.

Si care-i faza cu scopul educational? Daca tu crezi ca institutia de invatamant il preda in scop educational inseamna ca te pacalesti singur.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ti-am dat link-ul cu ziarele, tu esti chiar pe langa lume daca crezi ca nazisti au fost use de biserica. Ce dovezi vrei ma? Nu -s destule documentare, ziare, stiri si oameni care spun ca nazismul a fost criminal?

Atunci ce a fost nazismul? spune-ne tu, daca ne spui lucruri bune despre el nu ai ce sa patesti rau.
Numai ca din pacate nu ne poti spune decat de crime.
Da te inteleg saracutul de tine.

Dar in ce scop se predau informatile despre nazism?
In scop de exemplu demn de urmat sau in scop educativ adica sa se stie istoria?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Si daca mi-ai dat link-uri cu ziare ce? Pot sa-ti dau si eu link-uri cu ziare care sa ma confirme si care au mult mai multa credibilitate decat bazaconiile tale. Dar n-avem voie sa facem asta. happy
Asta este. Deci tu tot n-ai adus nicio dovada, ce tot astepti? Oricum eu n-o sa-ti aduc aici nimic. Legea aia a fost conceputa tocmai pentru cei care mine care vor sa se afirme si "legea" aia "dreapta" le rapeste dreptul la exprimare publica. In caz ca nu stiai, pana si muzica nazista este interzisa in unele tari, cu toate ca n-are nicio legatura cu bazaconiile cu care va spala media pe creier.

"Dar in ce scop se predau informatile despre nazism?"
Tu de ce crezi? Ca sa manipuleze tineretul, istetule. In scoala se preda o istorie rescrisa a secolului trecut. Adevarata istorie n-are nicio legatura cu ce-ti baga tie scoala in cap.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu am o filmare cu nazisti cum omoara oameni, daca asta vrei.
Daca imi dai link-uri cu ziare de ale tale nu ar fi o problema, esti doar un baiat care mi-ai recomandat niste articole. Daca ar fi cineva tras la raspundere ar fi cei care au scris ziarele.
Deci nu ai dovezi.

Si nazisti asta au fost criminali. Daca imi spui de egipteni ca au fost nu stiu cum acum 5000 de ani si mi-ai da dovezi m-as intreba daca nu e asa. Dar daca tu imi spui de nazisti ca au fost use de biserica si nu au ucis pe nimeni, cand eu nu am auzit nimic de asa ceva asta nu o pot crede.
Nazisti au aparut chiar in vremea razboiului deci sigur au facut crime in razboi.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Stiu eu o filmare cu "nazisti" doar ca-i falsa. Nu ti-o pot da pentru ca este ilegal happy
Nici dovezile pe care am nu ti le pot da public pentru ca este la fel de ilegal happy
Daca esti destept da-i drumu' la tastatura si arata-mi in privat ce dovezi ai, ca sa evitam orice problema. As fi mai mult decat bucuros daca am fi putut dezbate public sa vada si restul site-ului, dar na, legislatie anti-constitutionala.

"Nazisti au aparut chiar in vremea razboiului deci sigur au facut crime in razboi."
Alta bazaconie cum numai tu puteai scoate laughing
Partidul la care a aderat si Hitler ulterior s-a format in 1919, plus ca a mai existat un fel de partid national socialist si in Cehia in secolul 19. Partidul nazist al lui Hitler s-a stabilit la putere in 1933, ce razboi ai vazut tu ca era atunci? In anul ala le-a declarat si evreilea internationala boicot si razboi economic, nu era atunci niciun razboi concret sau oficial.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da no totusi or stat 14 ani cuminti dar asta ii o nimic toata deci tot pe vremea razboiului a aparut nazismul.
Bine o tot dai pe aia inainte cu vai i-au amenintat evreii pe nazisti bine ma uitate si tu cat se inteapa SUA cu Rusia si tot nu ii razboi.
Daca evreii ar fi atacat primii Germania nu ar fi avut nevoie de toata alinta care a facut-o ca sa ii distruga pe evrei.
Asadar Hitler putea sa ii distruga complet pe evrei si pe buna dreptate fara sa intervina SUA sau Rusia.
Dar el a fost lacom si a dorit tota planeta, de asta a luptat cu toti inclusiv cu noicare eram capitalisti si o tara linistita si saraca. Cu noi ce o mai avut?
Sa stii ca nu am dovezi concrete scrise sau filmari dar ma iau dupa cum am spus dupa batrani pentru ca s-a intamplat doar ieri.
Deci susti ca nazisti nu au omorat pe nimeni?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Si daca se inteapa Rusia cu SUA ce? Amandoua is conduse de evrei. Putin este evreu iar Trump (am auzit ca este var al lui Hillary Clibton) este si el evreu dar cred ca ambii se supun vointei sionistilor pentru ca ei detin avere si control.

"Da no totusi or stat 14 ani cuminti"
Ce cuminti ma? laughing
Hitler voia sa transforme Germania intr-o tara pagana prospera, si a facut asta vreo 10 ani. A luat-o din pragul saraciei si ar infometarii si a transformat-o in cea mai bogata tara din Europa. Nu cred ca a scris el in Mein Kampf ca promoveaza exterminarea evreilor, de fapt nici n-a existat vreodata un ordin scris pentru asta. El in Mein Kampf a scris ca evreii sunt manipulativi si mincinosi si ca trebuie inlaturati de la putere. Planuia sa-i expulzeze intr-un oras din Palestina daca nu gresesc si cred ca acel oras era Levant, de aici si imaginile cu trenurile pline de evrei care plecau spre Paleatina (nu exista Israel atunci). Initial evreimea a cautat distrugerea Germaniei, nu a cautat Hitler razboi. Din ce am citit, conditiile impuse Germaniei prin tratatul de la Versailles din 1919 (parca) a facut ca razboiul sa vina inevitabil, probabil pentru ca i-a fost imposibil lui Hitler sa respecte conditiile impuse. Cand au intrat trupele naziste in Polonia imediat Anglia si Franta au sarit ca arse sa declare razboi dar cand trupele comuniste au patruns si ele in Polonia n-a zis nimeni nimic, nici macar stunci cand au ucis 22.000 de polonezi in padurea Katin. Au mai dat si vina pe nazisti initial.

"Cu noi ce o mai avut?"
N-am idee sincer, din cate stiu Romania intrase initial in razboi de partea Germaniei dar apoi ceva s-a intamplat, probabil jîdanii au preluat puterea asupra tarii, si apoi s-a intors impotriva Germaniei.

"Deci susti ca nazisti nu au omorat pe nimeni?"
Nu, nu sustin asta. Am dovezi bunicele ca au murit oameni in campurile germane de munca dar am dovezi si mai bune ca n-au murit din initiativa nazista. N-am voie sa distribui dovezile alea pentru ca asa libertate de exprimare avem. Si mai zice lumea ca democratia nu este comunism cu 2 fete.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Intoarcele cu fundul in sus fara tine nu am stii noi nici o tara de istorie.
Nu te cred minti doar din pasiunile tale
Tu ai spus ca nu sustii faptul ca nazistii nu au omorat pe nimeni.
Deci ne intoarcem la Idee "Hitler s-a luptat ca sa distruga comunismul" stop! Taci! Atat am vrut sa aud deci daca s-a luptat inseamna ca natisti au omorat chiar daca nu nazisti care conduc ci subordonatii lor dar au omorat.
Ok deci am ajuns iar de unde am plecat atuncu sa nu te mau aus cu chestii de genul: "zeul ala deabolic care a omorat milioane de oameni" atat am vrut! Daca tie iti place sa te dai cu capul de pereti nu ai decat sa o faci.
Succes!

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

"Nu te cred minti doar din pasiunile tale"
Bossulica eu n-am pretentia sa ma creada nimeni. Eu sper sa fac oamenii sa gandeasca si sa cerceteze. Nu ti-am zis sa crezi ce zic, dar ar trebui sa-ti pui niste intrebari avand in vedere circumstantele.

"Hitler s-a luptat ca sa distruga comunismul"
Bossulica, comunismul este o doctrina evreiasca, un pagan adevarat nu este de acord cu existenta unei asemenea doctrine materialiste si sclavagiste. Hitler deja s-a dovedit a fi un om patriot si nationaoist, evident ca a luptat cu ce a putut impotriva comunismului si a evreilor care vor sa instaureze un stat global comunist. Ce ti se pare anormal in asta. N-ai fi facut la fel in locul lui Hitler? I-ai fi lasat pe evrei sa inghita toata lumea?

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Copii gata cu de astea, intrebarea mea era ala