| RAY a întrebat:

Daca chiar credeti in judecata de apoi de ce nu incercati sa fiti mai buni?

De ce este barfa sport national cand iisus spune
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. Căci cu ce judecată judecaţi veţi fi judecaţi; şi cu ce măsură măsuraţi vi se va măsura. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Sau, cum poţi zice fratelui tău: „Lasă-mă să scot paiul din ochiul tău", şi, când colo, tu ai o bârnă în al tău?… Făţarnicule, scoate întâi bârna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7:1-5)

De ce atata ura intre crestini cand iisus spune

Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti si pe Domnul Dumnezeul tau, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata inima ta". Si tot Mantuitorul Iisus Hristos spune in Sfanta Scriptura: "Iubiti-va unii pe altii asa cum v-am iubit Eu".

eu am impresia ca multi nu iau in serios biblia, mai sunt persoane care chiar se implica activ?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Chiar daca te-au suparat unii si te-au jignit, nu trebuie sa te consumi din asta.
Ei nu sunt crestini, sunt doar niste suporteri FC Biserica, pentru ei religia e doar o chestiune de orgoliu.

Poate unii isi mai pierd cumpatul pe moment, ma gandesc ca si mie mi-e greu cateodata sa ma stapanesc, dar cand vezi unii cat de departe pot sa ajunga, ca isi fac si conturi multiple ca sa te insulte, e dificil sa nu te enervezi.

E bine ca te revolta faptul ca invataturile de Biblie nu sunt respectate, cei care sunt impotriva crestinismului se bucura cand
vad astfel de lucruri pentru ca au ocazia sa-l atace.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu faci o greseala, sunt doua aspecte, judecata este cand acuzi un individ la care indici numele, adresa si il arati cu degetul si alta e cand indici PACATUL. Aici toti sunt anonimi deci nu poti arata pe cineva ci doar exemple de fapte PACATE mai bine spus. Dumnezeu spune, urasc PACATUL dar iubesc pe pacatos ATATA TIMP CAT ACESTA INCEARCA SA SCAPE DE PACAT luptand cu toate fortele lui. Dumnezeu spune sa ne iubim dar sa nu fim prosti (naivi) ci intelepti si sa nu cadem in capcana celor profitori (smecheri) care vor sa profite de bunatate, pentru astia Focul Ghenei.

| RAY explică (pentru danut):

Danut tu deja interpretezi cum vrei

| danut a răspuns (pentru RAY):

Tot ce spun este Biblic, este o suma de texte expuse intr-o fraza.

| RAY explică (pentru danut):

Este blasfemie sa interpretezi biblia sa stii, cateodata e asa greu sa fi bun, toti isi bat joc de tine e aiurea

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia uite la cele trei milioane de dereglati cu modificarea constitutiei...

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca ei se spovedesc si cred ca li se iarta iar apoi o iau de la inceput.

| Clorox a răspuns:

Daca tot ajung in iad de ce sa merg cu cateva pacate cand pot merge ca o legenda?

| Voidwithin a răspuns:

Iisus asta a fost ok dar tot pe ii prefer pe Thor si pe tacsu, Odin. Macar ei puteau sa se apere si inspirau curaj.

| catalynx a răspuns:

Tu personal ce parere ai avea despre aceste valori?, as vrea o parere sincera daca se poate?

Viata aceasta este o lupta, unii constientizeaza asta, altii nu. Dumnezeu nu cere nimanui sa fie perfect, pentru ca stie ca suntem oameni si stie ca avem neputinte si uneori mai gresim, dar cere pe cat de mult putem noi sa luptam cu ceea ce este rau pentru noi ca si societate si ca si oameni si sa avem incredere si sa acceptam ajutorul lui atunci cand avem o neputinta, nu ne cere sa luptam noi singuri cu pacatele, cu patimile noastre, ci cere doar sa-l lasam sa ne ajute si el ne poate ajuta in acest sens in asa fel incat lupta va fi mai usoara, este evident ca nu vom fi perfecti 100% dar nu vom mai ajunge sa fim robiti de patimi si de pacate. Dumnezeu tine cont de liberul arbitru si de asta e vorba aici de alegere.

Referitor la persoanele care se implica activ, nicio persoana care chiar se implica activ nu poate spune asta, trebui ca tu s-o recunosti dupa faptele sale.

Referitor la iubire, iubirea in sine trebuie sa fie Dumnezeiasca fata de orice om, chiar daca el poate are o alta convingere decat a noastra. Daca crezi ca un om nu e pe un drum gresit, nu il schimbi cu forta, nu il silesti, nu il judeci si nu il certi, il lasi pe el sa se shimbe de la sine, tu ofera-i iubire, ofera-i intelegere, comporta-te frumos cu el si daca crezi ca e pe un drum gresit si el nu constientizeaza asta atunci roaga-te lui Dumnezeu pentru el si Dumnezeu il va lumina si il va ajuta sa inteleaga si daca vrea el se va schimba.

„Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata. " (1 Corinteni 13:4-8a)

Nici fata de familia ta, de nevasta ta nu trebuie sa fie mai diferite lucrurile, pentru ca nucleul este unul si acelasi iar principiile iubirii sunt aceleasi si pentru familia ta, neamurile tale, prietenii tai si toti ceilalti oameni, singurul lucru in care difera iubirea este ca exista o iubire pentru parintii tai si o alta iubire pentru fratii tai, prietenii tai, doar ca principiile sunt aceleasi.

Un sihastru spunea ca e de ajuns doar sa iubesti, daca iubesti poti nu poti nici judeca, nici face rau, nici sa urasesti. nici sa fii egoist.etc

| RAY explică (pentru catalynx):

Fapte nu texte