| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere v-a lasat Noul Testament?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca scoatem afara cea s-a inventat apoi =partea divina, e o carte despre viata unui filozof care a cautat raspunsuri privind viata,idei filozofice ca budismul,dorintele =cauza suferintelor,regasim versetele clare care spun sa nu adunam averii pe pamant,sa nu facem griji pentru ziua de maine,sa ne iubim aproapele,un sistem de egalitate,crestini care sa respecte mesajul nu exista, practic toata viata este un test,o suferinta, o pregatire pentru lumea cea de dincolo, sunt si lucruri bune si lucruri negative, adaugari religioase, mesajul lui iisus nu stim exact, poate el a spus altceva, eu unu spun ca avem o singura viata si e bine sa nu pierdem speranta niciodata

| Teffan a răspuns:

Valorile promovate de Isus nu sunt rele,precum morala standard care implica evitarea vatamarii de orice fel a unei persoane.
Problema este ca ma trimite in iad daca vatamez pe cineva care mi-a gresit.
Problema e ca Noul Testament nu se opreste din discriminarile incepute de Vechiul testament iar notiunea de pacat este mult mai amplificata, ceea ce face omul sa fie inrobit de relgie, nu de pacat.

"Pacatul" elibereaza individul, pentru ca in cea mai mare parte, este reprezentat de natura omeneasca.

| xerxes1 a răspuns:

Un om Saul din Tars pe jumatate evreu si jumatate roman a inventat o noua religie punand impreuna elemente furate di alte religii.
Nasterea din virgina pe 25 decembtie, 12 apostoli, botezul prin scufundare, painea si vinul din Mithraism, rugaciunea egipteana Tatal Nostru etc.

| RAY a răspuns (pentru Teffan):

De acord

| danay72 a răspuns:

Imi place foarte mult pentru ca acolo se vorbește despre Isus și crestinismul timpuriu. De fapt, pentru un creștin, Noul Testament este foarte important, pentru ca intelege cum anume cere Dumnezeu sa ne închinăm lui.

| ania a răspuns:

Foarte bună, e cartea de căpătîi a vieții mele, pe care o recitesc mereu, cred că e cea mai importantă carte care există pe pământ.