| anonim_4396 a întrebat:

Ati citit Noul Testament sau Evangheliile? Ce impresie v-au lasat?

3 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Da l-am citit. Sincer sunt confuz deoarece ma consider crestin, dar multe chesti n-au sens din punct de vedere istoric.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Stai putin. Multe lucruri nu sunt conforme adevarului istoric? Foarte bine, asta infirma interpretarea literalista, infirma interpretarea evanghelicilor, a pocaitilor, a ortodocsilor habotnici. Dar pe crestinul liberal nu are de ce sa il deranjeze, de unde era sa stie autorul Genezei geologie, biologie, genetica, sau ce sens avea sa ii dezvaluie Dumnezeu geologie si astrofizica. El descrie lumea cum o vede, dar relatarea lui cuprinde adevaruri spirituale, pentru cei de orientarea lui de mai tarziu. Adica chiar de peste mii de ani.Iar pentru alte orientari filozofice, fireste, tocmai aceste elemente spirituale sunt prostiile mari. Iar in continuare, au interpretat istoria cum se vede prin prisma ideilor lor, dar nici nu aveau cum sa stie exact faptele istorice, caci acestea sunt foarte greu de determinat. Asa ca sa fie confuzi literalistii, care oricum sunt confuzi de la natura, nu voi, crestinii liberali.

| Teffan a răspuns:

Am citit Evangheliile de mai multe ori, cartea Apocalipsei si alte cateva pasaje.Mi-au lasat, de fiecare data, un desert psihologic care a ramas in minte pana m-am culcat si sculat a 2-a zi.
Noul Testament a fost scris pentru a manipula masele.Cu iudaismul nu se putea cuceri lumea,asa ca s-a creat o religie ca si un alt cult iudaic,pentru a slabi forta gentililor.A intrat cu frumosul pe la Constantin Cel Mare,si dupa s-a raspandit rapid cu toata cruzimea, catre toata Europa,omorand,distrugand.
Pe urma,schismele au omorat si au distrus.
Inchizitia,a omorat,a torturat.
Razboaiele protestanti-Catolici,au omorat,au distrus.

Paganismul ni l-au inghitit si si-au insusit toata morala lor,impreuna cu traditiile, ca fiind crestine, cand de fapt, NIMIC din ce este crestin acum, este CRESTIN in adevaratul sens al cuvantului.Pana si morala lor(respectati parintii,empatie etc.) este pagana.
Noul Testament vrea sa te transforme intr-un om slab,o oaie tampita, care urmeaza un evreu imaginar.
Vrea sa nu ridici o mana impotriva asupritorilor, pentru ca "se supara dumnezeu".dar ce nu se stie este ca insusi Isus, a spus ca "aduce sabia".Pai cum se poate? El aduce sabia, si ne spune noua sa "iubim pe vrajmasi"? Haha.