| dius a întrebat:

Ce perere aveti despre magia neagra sau despre hermetism

49 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ce treaba are hermetismul cu magia neagra?

| dius explică (pentru Angel0):

Nau nici o treaba eu am intrebat ce parere aveti despre ele

| Kramerwalt a răspuns (pentru dius):

Ce parere sa am despre ele? Nu ai citit ce am scris nu ti-ai dat seama ce parere am eu despre ele?

| SaveTheNature a răspuns:

Eu as avea curaj sa ma duc intre cele mai puternice 10 vrajitoare ale planetei, si fac pariu ca nu patesc nimicwinking

| Kramerwalt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Bravo,bine spus!

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pe moment nu patesti nimic, dar in timp da

| SaveTheNature a răspuns (pentru Gabriel_Remus_1996):

De asta a pierdut Oana Zavoranu atatea sute de mii de euro la vrajitoare.Ca a pus botu!

| kamykaze88 a răspuns:

Cele mai frumoase si periculoase stiinte.

| mihaibrasov a răspuns (pentru kamykaze88):

Sunt periculoase daca te bagi in practici fara sa stii ce faci... Altfel, cel putin hermetismul e ok. Ma indoiesc insa ca stiu oamenii ce inseamna magie neagra in sensul profund al cuvantului si ce practici sunt pentru magie neagra... Chiar ma indoiesc.

| dius explică (pentru kamykaze88):

Frumoase si periculoase...insa se stie prea bine ca nu sunt pentru oricine

| Kramerwalt a răspuns:

Da ce parere ai de zana maseluta, ceva de genul e cu astea! Satana isi bate joc de mintile unor oameni!

| dius explică (pentru Kramerwalt):

"Da ce parere ai de zana maseluta, ceva de genul e cu astea! Satana isi bate joc de mintile unor oameni!" tu compari magia neagra cu zana maseluta-care nu exista si apoi spui ca satan isi bate joc de oameni...deci el exista...e ca si cum ai spune nu este reala dar e adevarata

| Kramerwalt a răspuns (pentru dius):

Exista dar nu ne poate face rau, asta am vrut sa spun!

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Tu esti un ratat spalat pe cap de mass-media, ia zi ma, daca ploua, ploua ca vrea Dumnezeu? nu, ploua fiindca e firesc

| Kramerwalt a răspuns:

Wow,frumos vocabular prietene da m-am trezit daca sunt pocait nu inseamna ca trebuie sa cred in vrajeli din astea!

| SmexyBoy a răspuns (pentru Kramerwalt):

Cand ai spus:

Wow, frumos vocabular prietene da m-am trezit daca sunt pocait nu inseamna ca trebuie sa cred in vrajeli din astea!

Te-ai referit la mine?

| Kramerwalt a răspuns (pentru SmexyBoy):

Nu inteleg ce vrei sa spui! Nu ti-am citit raspunsurile tale la aceasta intrebare!

| SmexyBoy a răspuns (pentru Kramerwalt):

Pardon, ma scuzatitongue

| dius explică (pentru SmexyBoy):

M-a ajutat aducatorul de lumina sa gasesc acest sait....glumeam! si cei care folosesc magia neagra nu se tem de crestinism sau orice alceva tine de crestinism, ci il urasc! si in legatura cu bivolaru... uite el o duce bine mersi prin alta tara

| SmexyBoy a răspuns (pentru dius):

Sa o duca, pentru ca noi in Romania o ducem binisor(^_^).

| dius explică (pentru SmexyBoy):

Binisor? ...esti foarte optimist

| Kramerwalt a răspuns:

De ce te bagi in seama nu stiu! Crezi ca esti mai smecher cu ceva daca faci asta? Ma duc la studiatul Bibliei decat sa-mi irosesc viata fara rost! Si daca sunt afon ce? Poate Dumnezeu mi-a daruit altceva!

| Kramerwalt a răspuns:

Nu tin gura inchisa ca vrei tu, stiu bine ce vorbesc! Poate ca tu esti ala care ar trebui sa mai deschizi Biblia! Vad ca vocabularul tau este foarte dezvoltat!

| Kramerwalt a răspuns:

Eu o am de la bunica! Dar ce este scris in Biblie vine de la Dumnezeu!

| Kramerwalt a răspuns:

Diferenta e facuta de Duhul Sfant! Dadeam un citat de la Einstein dar se supara 3 sferturi din siteul asta! Ortodocsi stiu Biblia unii dar nu o respecta pentru ca nu o si inteleg! Alta este sa stii si alta este sa cunosti!

| Kramerwalt a răspuns:

Nu cred ca mai are rost sa mai vorbesc cu tine! Eu macar am vorbit frumos vad ca tu nu nici macar bun simt nu ai! Eu raman cu prostiile mele de 2 bani si tu ramai cu injuraturile tale! In fata calculatorului toti sunt smecheri si ii insulta pe alti!

| Kramerwalt a răspuns:

Ma da tu stii sa vorbesti frumos? Tu nu esti smecher! Aia e problema! Am gresit eu, scuze ai dreptate am generalizat gresit, sunt si smecheri in fata calculatorului dar nu te numeri printre ei!

| Kramerwalt a răspuns:

Bunul simţ este o colecţie de prejudecăţi dobândite până la vârsta de 18 ani.

| thealchemist a răspuns:

In primul rind nu se pot pune in aceeasi categorie. traditia magiei europene crestine este traditia hermetica pe cind magia neagra poate fi orice, varianta egoista a magiei hermetice sau a oricarei alte traditii.

| dius explică (pentru thealchemist):

Aceasta intrebare e pusa la categoria "religie", nu crestinism si desi multi spun ca hermetismul nu este o religie.aceasta categorie era cea mai adecvata pentru aceasta intrebare

| thealchemist a răspuns (pentru dius):

Nu am spus nimic legat de categoria potrivita. doar ca magia neagra nu are nimic de a face cu traditia hermetica.

| dius explică (pentru thealchemist):

Dar eu nu am zis ca au ceva in comun

| thealchemist a răspuns (pentru dius):

Nu, dar intrebarea ta le punea pe amindoua in aceeasi oala. si, repet, e ca si cind pui alaturi merele si perele. hermetismul este o traditie de sine statatoare iar magia neagra e varianta egoista a oricarei traditii oculte, pervertirea acelei traditii.

| zăGhost a răspuns:

Nu exista magie neagra, exista magie, e treaba fiecaruia cum/ daca o foloseste... iar legile Kybalionului mi se par adevaruri. ^^

| dius explică:

Se vede ca magia neagra a intrigat mereu oamenii... unii dintre cei care au citit intrebarea cand au vazut cuvintele"magie neagra"doar despre asta au discutat...insa despre hermetism nu au zis nimic

| dius explică:

Va rog frumos sa nu il mai amestecati pe DUMNEZEU, in primil rand DUMNEZEU spune ca magia neagra e a lui lucifer, si daca voi tot spuneti ca magia neagra nu exista, iar apoi aruncati o porcarie de genu "DUMNEZEU NU PERMITE CA MAGIA NEAGRA SA EXISRE" va contraziceti singuri...sau habar nu aveti ce este crestinismul si ce ideologii are

| dragos9234 a răspuns:

Porcarii,daca ceva nu poate fi explicat pare magie, dar nu e.

| Kramerwalt a răspuns (pentru dragos9234):

Da in legatura cu ce spui tu stii ca se si spune ca noi "Cercetam doar cea ce vedem"! Restu stie doar Dumnezeu, ce zic oamenii de magie si asta, multi au vazut-o si au si cercetat si au ajuns la o concluzie:LASATI MINCIUNA! Magia e exact ca religia ortodoxa!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Religia spune ca exista magia neagra si puterea celor care o practica este data de diavol, insa multi vrajitori sunt niste sarlatani.

| SmexyBoy a răspuns:

Parerea mea nu este una buna, si nu vreau sa o impartasesc, totusi persoanele care folosesc magia neagra platesc un pret.

Asta nu inseamna ca toti cei care pretin ca o folosesc, spun adevarul.

| dius explică (pentru SmexyBoy):

Ok nu vrei sa iti impartesesti parerea ta cu ceilalti...insa spune ce preturi pletesc cei care folosesc magia neagra

| SmexyBoy a răspuns (pentru dius):

Asa, toti cei care au incercat magia neagra, si cand ma refer la magie neagra, ma refer la diavol sau lucifer, satana, toti cei care au incercat, nu stiu daca au capatat ceva, totusi stiu ce au patit: Nebunie, extaz, frica de tot ce inseamna religie, crestinism respectiv frica de oameni.

Luam exemplu in Romania... Gregoria Bivolaru si MISA, poate ca nu toti dar o parte din ei, a devenit niste... mai bine sa nu zic, pentru ca as provoca isterie.

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns:

Tu ai pus intrebarea ca sa stii daca te apuci sau nu? sau doar asa, din curiozitate?

| dius explică (pentru Gabriel_Remus_1996):

Prima varianta...defapt ambele variante