| Crestin1 a întrebat:

Ce poate insemna vresetul:,, Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască?"

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Credinta poate fi dovedita doar prin fapte, DAR faptele NU te mantuiesc ci MANTUIREA este un DAR al lui Dumnezeu pentru cei ce au o credinta dupa placerea SA.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Faptele arata cine e cu adevarat cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Deci am putea trage concluzia ca aceasta credinta, sau lipsa ei, nu e atat de importanta, ci faptele conteaza cu adevarat. Asta inseamna ca un ateu care face fapte bune e vazut bine de d-zeu, si poate il va primi si-n rai.

| iurii75 a răspuns:

lor.) Iac. 2:14, 26, BC: „Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască [salveze, NW]? După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă". (Salvarea nu se câştigă prin fapte. Totuşi, cel ce are cu adevărat credinţă are şi fapte în armonie cu ea: el ascultă de poruncile lui Dumnezeu şi ale lui Cristos şi îşi demonstrează credinţa şi iubirea prin fapte. Altfel, credinţa lui este moartă.)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Biblia ne invata ca, trebuie sa avem fapte si credinta. Asa deci cum spune credinta fara fapte este moarta. Mantuirea vine in urma infaptuirii vointei lui Dumnezeu. Asa ne putem verifica daca suntem in credinta in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba crezi daca tu faci total invers.
Bafta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un exemplu:sa zica un om ca este bun si sa sa nu ajute pe nimeni.

| Gabrielle16 a răspuns:

Credinta trebuie sa lucreze prin fapte.

| tsal24 a răspuns:

Nu, nu poate.