| Inferno a întrebat:

Ce religie aberanta este cea care ofera raspunsuri la intrebari ce tin de lumea materiala,cand in realitatea ea ar trebui sa raspunda la cu totul alt soi de intrebari?
De ce se baga religia cu o o pseudoexplicatie nesimtita asupra lucrurilor ce au deja o explicatie si nu fac parte din aria ei de lucru.
De ce vine religia sa-mi spuna mie motivul pentru care afara ploua? Eu stiu asta deja, nu la asta ma astept sa primesc raspunsuri de la ceva ce s-ar presupune ca este de natura spirituala.
Ce religie aberanta este cea care amesteca lumea materiala cu "lumea spirituala", amesteca existentul cu inexistentul?
Religia crestina vorbeste (Desigur in mod eronat) despre subiecte ce tin de stiinta,vorbeste,despre aparitia Universului,dezvoltarea sa, formarea Pamantului, aparitia vietii,dezvoltarea sa. Ea ne spune de ce afara e furtuna,de ce fulgerul loveste omul sau incendiaza o casa, de ce exista cutremure,inundatii, uragane, boli, saracie. Ea vorbeste despre domenii ce nu au legatura cu religia, vorbeste despre subiecte ce tin de fizica,biologie,astronomie, politica, psihologie,etc. Despre asta bate campii religia. O da,numai despre asta.

Iar atunci cand vine vorba de adevaratul subiect asupra caruia are tot dreptul sa se pronunte,atunci cand vine vorba de spiritualitate, ce face? Ea pur si simplu face o afirmatie fara a mai incerca sa o sustina, ea doar spune big grinumnezeu exista.
Atat. Cand vine vorba de spiritualitate ea face doar o afirmatie nefondata ceea ce este echivalentul tacerii. Ea tace. Spune ca Dumnezeu exista si atat. Subiect inchis. Asta este discutia pe care o poarta religia crestina despre spiritualitate.
Considerati normal acest lucru?

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Oarecum.

Daca vrei sa mai dezvolti putin.

| usuk a răspuns:

Religia nu e nimic altceva decat un mit(sau serie de mituri)
*un fel de pseudostiinta care incearca sa le explice credulilor(asa, ca sa nu-i numesc altfel) lucruri prea complicate pentru ei ca sa inteleaga;
pentru ca e mai usor sa zici unui taran ca "cineva" atot-tot a creat lumea, decat sa-i explici evolutia si big-bangu'(big-bang folosit doar ca exemplu)*

| usuk a răspuns (pentru usuk):

Si nu, nu e normal; fiecare lucru trebuie sa apartina unei clase
nu putem sa le combinam noi cum avem chef; asa cum tot ce-i viu si procesele ce tin de organismele vii apartin biologiei tot asa si religiei ar trebui sa-i apartina DOAR spiritualitatea si chestiile asa-zise "sfinte".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vesnicia incepe de aici

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu neaparat normal, as zice mai degraba incert.
Religia are ca baza materia.
Spiritualitatea are ca baza credinta omului.
Chestia e ca oamenii asociaza in mod gresit conceptul de religie cu cel al spiritului.De asta au murit milioane de oameni in numele religiei (sau, cred ei, al spiritualitatii). Trist...

| Kalla a răspuns:

Un mare sfant care il urma pe Iisus Hristos, a fost intrebat de un mare politician roman de ce nu vrea sa vada politica in mod spiritual.Romanii vedeau regele ca o figura politica si religioasa.Iar acest om a spus ceva ce este de acord cu ce ai spus tu: Ce este a lui Cezar sa fie la Cezar si ce este a lui Dumnezeu sa fie la Dumnezeu. Dupa a fost omorat pentru ca nu vroia sa aduca ofranda zeilor romani.
Cea ce vreau sa spun e ca religis si anumite lucruri pamantesti ca politica sa nu se amestece si sunt de acord.

Dar nu stii ce inseamna cu adevarat sa crezi.Credinta in Dumnezeu este floarea luminii in campul intunericului, pestele de aur in lacul cu smoala.Ne face mai buni si aduce lumina in viata.

Nu pot sa demonstrez ca Dumnezeu exista, asta este treaba credintei.Nu suntem noi indoctrinatii sau orbii.Sunt cei ce nu cred pentru ca au fost orbiti de lumea materiala.Au fost orbiti de ceea ce vad si nu mai reusesc sa vada dupa.

| Delmoniko a răspuns (pentru Kalla):

Poate sa traiasca pestele de aur in lacul cu smoala? Indeplineste si trei dorinte, nu-i asa? Tot ratiunea e cea oarba, nu? Daca nu avem raspunsuri ii dam cu pilde. Astea sigur te fac sa "vezi". Stii parabola hindusa cu elefantul si orbul? Ma faci sa rad.

| Dandanache a răspuns (pentru Kalla):

Http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=22&id=55

Nu e niciun sfant, e chiar Iisus. Incultura si imaginatia asta de puber, ahh...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti de religie ca si cum ar fi o entitate. Religia nu vorbeste, religia este ce este. Altii spun asta, prin intermediul religiei.

| Delmoniko a răspuns:

E total anormal. Religia NU are la baza materia. Religia ar trebui sa fie (cel putin in prezent) raspunsul oamenilor (anumiti) la intrebari existentiale. Atunci cand ea (Religia) nu este in stare sa le ofere ea devine inutila, falsa si inepta. In momentul in care ti se spune ca viata adevarata e in Rai, ca trebuie sa intorci obrazul si alte aberatii, disputa e pierduta din start.