| Alex a întrebat:

De ce nu apare Lilith in crestinism si islam? De ce este prezenta Lilith in iudaism?

3 răspunsuri:
| madalicious a răspuns:

Pentru ca asa au vrut scenaristii serialului?

| Leocerba a răspuns:

Din ce-am citit, dar sunt doar la inceput(simple speculatii sau povesti frumoase)Lilyth reprezinta puterea de seductie, dorinta de control, independenta, provocarea, razvratirea, cele ascunse in subconstientul nostru, pe care nu le intelegem pe deplin.Eu recunosc:mie imi place un pic de Lilyth, ca simbol.
Asa ca, te rog, citeste-mi intrebarile pe un ton ironic si subiectiv:Cum s-ar putea impaca un astfel de personaj cu religia? S-ar potrivi Lilyth in cartile scrise de catre cei ce organizeaza libertatea interioara a omului pe baza unui plan divin de mantuire? Aduce aceasta Lilyth vreun beneficiu celor care fac religia? hm, pai atunci de ce sa mai apara si ea pe undeva? poate pe ici-colo, ca un personaj misterios ce trebuie eventual fușerit.

| byank1000 a răspuns:

Pai din cate stiu Lilith este zeita noptii... zeita raului

iar noi in crestinism avem deja un rau absolut. pe Lucifer :-)