| AliG a întrebat:

Ce religie aveti? Credeti in Dumnezeu? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Membrii familiei mele sunt genul de ortodocsi indoctrinat. Efectul de turma.Nu au nici un argument logic si rational sau macar ceva spiritalism, sunt genul care se roaga cu orele in fata unui televizor si cred din toata inima dar se comporta urat cu aproapele si fac niste lucruri (doar pentru ca asa fac altii) ca na, trebuie sa o facem si noi ca suntem oi, si multe altele.
Toate acestea m-au facut sa-mi deschid ochii.Cand eram mica mergeam foarte des la biserica, in fiecare duminica dar si dupa masa.Acolo observam babe care se uita urat la tine ca mai apoi sa te barfeasca cu celelalte.Copii si adolescenti care se jucau pe telefon, povesteau intre ei, se plimbau din pod in afara bisericii si tot asa, chiar se certau prin intermediul mesajelor. Nu intelegeam aproape nimic din ce zicea parintele, nu avea mai nimic logica si imi placeau doar acele povesti scurte (am uitat care e denumirea lor) pentru ca eram un copil si imi placeau povestile cu morala si sf-ul.Nu intelegeam de ce merge atata lume acolo, nu fac altceva decat sa-si piarda timpul pentru ore de stat in picioare apoi dupa cateva zile se plang cat de grea si urata e viata.Ce sa mai zic de banci (erau locuri cu plata) ...cam penibil. Ma intrebam foarte des,de ce merg? Nu ma aleg cu nimic de aici,sunt obligata sa merg impotriva vointei mele,ce s-ar putea intampla daca m-as opri? Ei bine,s-a intamplat sa fiu mai deschisa la minte si sa gandesc altfel,sa imi pun intrebari si sa caut raspunsuri. Atunci am observt ca religia e doar o adunatura de oameni care se tem de ceva, nici macar ei nu stiu ce,o adunatura de ipocriti, care se dau mari buni in fata ''domnului'' dar barfesc, ucid, mint, fac fapte oribile si mergdoar de dragul lumii ca sa vada cat de buni sunt ei.Alta categorie ar fi cei indoctrinai, care merg si uneori habar nu au de ce, habar nu au despre ce este vorba, nu stiu ce se intampla acolo, doar i-a pus mami si tati sa invete 3-4 rugaciuni si sa le rosteasca 3 ore incontinuu.
Dumnezeu,mi se pare inventat numele,nu,nu cred.Dar nu ii se poate dovedi nici existenta dar nici inexistenta,desi ceea ce e dedus fara dovezi se poate respinge fara dovezi.
Ma tot intrebam, chiar exista acest bine facator si atotputernic? Atunci m-am uitat in jurul meu.
Oameni rai, dezastre, catastrofe, minciuni si nedreptati peste tot.Ne nastem si murim.Cancer la copii mici,oameni rai, virusi, peste tot.
De aici am facut o mica teorie.
Niste oameni foarte destepti, au creat acea zisa ''cuvantul Domnului'' si ''adevarul'' pentru a conduce lumea din umbra, a conduce lumea pe o perioada lunga de timp, mii de ani.Si se pare ca functioneaza.Da, sunt foarte destepti, au stiut cum sa faca asta.Ai nevoie doar de oameni naivi si creduli, pe restul ii omori.(cum era mai de mult)

Sunt ortodoxa (m-am nascut asa) nu am nici un interes in aceasta religie, si nu, nu cred in Dumnezeu.E prea multa suferinta.

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Parintii sunt de vina daca copii nu Il cunosc pe Dumnezeu.
Ce credeti: exista oameni mari care nu stiu sa scrie sau sa citeasca? A cui e vina? Si daca acesti oameni nu stiu sa citeasca sau sa scrie, asta inseamna ca nu exista scrisul sau cititul -adica nu exista cuvantul?
Sau ce credeti: exista oameni lipsisti de cei 7 ani de acasa? Si daca exista, intreb: a cui este vina? Si daca exista oameni care sunt lipsiti de cei 7 ani de acasa, asta inseamna ca pe pamant nu exista mila, bunatate, amabilitate, politete, curtoazie? (Este adevarat ca aceste lucruri nu prea le mai vedem in jurul nostru, dupa cum nici temerea de Dumnezeu nu o mai vedem.)
Dumnezeu exista asa cum Se descrie El Insus in Cuvantul Sau, in Sfanta Scriptura, in Biblie.
Dumnezeu este Creatorul nostru. El este logic la fel ca si lucrarea pe care o face. De exemplu, poate un om sa de-a viata? Poate ca se va raspunde: "Dar atunci cum a fost populata planeta cu oameni?" Eu va spun: acesta este darul lui Dumnezeu pentru noi oamenii; caci barbatul si femeia nu au facut decat sa se culce impreuna. Ce efort au facut ei ca sa de-a nastere la un copil? Sau au facut ei copilul sa creasca? Ei ii dau hrana si ii ofera conditii de crestere; dar a facut omul celula care face ca organismul sa se dezvolte? Stiinta poate analiza aceste lucruri -la om si in natura, si in univers. Dar ceea ce a facut viata si o sustine este de natura divina.
Multi se intreaba de ce exista suferinta pe pamant -si de ce atat de multa. Ei ii sfatuiesc pe acesti oameni sa citeasca Biblia ca sa inteleaga cum stau lucrurile. In ea oamenii vor gasi raspunsurile la intrebarile existentiale ale vietii.
Oare o masina este scoasa din fabrica fara carte tehnica? Nicidecum. Iata ca Biblia este "cartea tehnica" a parintilor ca sa invete cum sa-si creasca copii; si este si a copiilor, ca acestia sa invete sa-L cunoasca pe Dumnezeu.
Noi oamenii nu suntem doar parte fizica si mintala; ci suntem si fiinte spirituale, dupa cum este si scris: "Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu". (Geneza.1:27) Dragostea nu este de natura fizica, si nici de natura mintala, intelectuala; dragostea este de natura spirituala, dupa cum si Dumnezeu este de natura spirituala. Iata dar ce sta scris: "Dumnezeu este dragoste". (1Ioan.4:16) Si din dragoste am fost facuti si noi, dupa cum si parintii dau nastere la copii tot din dragoste (sau asa ar trebui). Dragii mei, dragostea este de la Dumnezeu. Dumnezeu este spiritual, dar este si o Persoana. Si pentru ca ne iubeste, de aceea cunosatem cu totii ceeace s-a intamplat acum doua mii de ani in urma -acel eveniment care a marcat istoria acestui pamant, si a schimbat soarta lui, a noastra, a tuturor: de la moarte vesnica la viata vesnica "in Isus Hristos, Domnul nostru." (Romani.6:11)
Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca noi avem nevoie de credinta; nu doar sa credem in existenta Sa, ci sa ne incredem in El. Lucrul acesta trebuia sa-l faca toti parintii -ei insisi si apoi cu copii lor. Avem nevoie de dragoste dragii mei; si aceasta dragostea se gaseste doar la Dumnezeu. Am fost creati cu aceasta nevoie. Noi nu trebuie sa o asteptam s-o primi de la oameni, ci noi insine trebuie sa venim la Dumnezeu asa cum suntem si sa o cerem de la El, si ne-o va da. Caci Domnul Isus a spus: "Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!" (Matei.7:11) Credeti, credeti ca Tatal nostru ceresc va iubeste infinit mai mult decat isi iubesc parintii pe copii lor. Veniti la El asa cum sunteti. Nu asteptati sa fiti mai buni. Plecati-va pe genunchi la marginea patului sau oriunde acolo unde intimitatea nu va este intrerupta de oameni. In cuvintele voastre spuneti-I Bunului nostru Tata ceresc tot ce aveti pe suflet -tot ce va doare, tot ce va framanta, toate grijile voastre; veniti la El chiar si daca va indoiti, si spuneti: "Ajuta necredintei mele!" (Marcu.9:24)

"Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!"

| drutzix a răspuns:

Nu am o religie deoarece nu cred in dumnezeu.
Nu vad rostul sa complicam universul adaugand zei si magie in el.
Adaug si faptul ca daca citim orice text "sfant" observam ca zeii sunt facuti de oameni si nu invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Botezata crestin-ortodoxa cu o familie care merge decat de Sf Ion, Maria, de Constantin si Elena, de Craciun, de Paste big grin
Eu sunt agnostica, m-am ''lepadat''. Dar hey ...religia crestina ortodoxa are si ea partile ei bune : Coliva, Sambata mortilor : atunci cand cineva iti aduce pachete cu dulciuri, Sarbatori importante in care nu se lucreaza sau Duminica deci ai o scuza ...sa lenevesti, pentru unii colindatul pentru a primi bani laughing, aaa si mai este si pomana big grin

| AliG explică (pentru anonim_4396):

Eu maine ma duc sa fac un parastas, de exemplulaughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliG):

M'as duce si eu dar trebuie DINERO laughing Astia accepta doar CASH tataaa...laughing

| AliG explică (pentru anonim_4396):

+ prosoape, te rog!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliG):

rolling on the floor ...si covrigi.

| AliG explică (pentru anonim_4396):

Siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... COLIVAAAAAA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliG):

laughing Nici nu se pune problema...

Răspuns utilizator avertizat
| Ohaithar a răspuns:

Sunt ateu, deci prin definiție nu cred în divintate, spiritsm, horoscoape, sau alte gândiri care nu își argumentează punctele de vedere. Am devenit ateu după ce am citit Biblia(pe la 16 ani).Nu am probleme cu persoanele religioase, chiar le respect, însă încerc să evit subiectul. Consider că religia este necesară, fiindcă multă lume nu are o bază morală stabilă pe care să se bazeze dacă va renunța la credința lor, și prin urmare va deveni depresiv, nihilist, sau chiar sociopat. Obișnuiam să îmi placă tradițiile care vin cu religia, dar recent am început să le displac, nu din cauza religiei, ci din cauza ipocriziei care vine cu sărbătorile.

| corinelmik a răspuns:

Nu conteaza religia, toti suntem copii Lui, respecta poruncile Lui care ti-au fost scrise in inima. Citeste Biblia si urmareste asta te rog! https://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| DanielCibu a răspuns:

Si atunci Ioane, care e cuvantul lui Dumezeu daca Biblia nu e? Cartea scrisa de popa? Exista dovezi foarte clare ca Bibila este adevatatul cuvant a lui Dumnezeu insa majoritatea au ochii inchisi de pacat