| Constantin1963 a întrebat:

Ce reprezinta Dumnezeu pentru voi? Si o intrebare pentru atei:La ce varsta si in ce conditii ati inceput sa va indoiti de existenta lui Dumnezeu?

40 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cam pe la 11 ani cand am inceput sa ma uit la documentare pe discovery si animal planet. Incetul cu incetul am inteles evolutionismul, astronomia si stiinta in general, si mi-am dat seama ca religia e doar o poveste fara baza in realitate.

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

Si eu iubesc astronomia, dar asta nu ma face sa fiu necredincios!happy

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Inseamna ca n-o intelegi. Cum crezi ca se poate impaca vreodata geneza din biblie cu tot ce stim despre astronomie in prezent?

| NGheorghe a răspuns (pentru sublime89):

Ce stii despre astronomie in prezent?
toate interactiunile fizicii care nu au nicio explicatie se numeste: "gaura neaga" sau "materie neagra"
Cica "gaurile negre" ar genera un camp gravitational foarte mare din care nici lumina nu poate sa scape; Totusi lumina (fotonii) sunt singurele particole care nu interactioneaza gravitational si au masa egala cu zero. Nu ti se pare interesant ca numai in "gaurile negre" fotonii incep sa "prinda" masa? Adica nu ti se pare o mare mare prostie?

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

Astronomia inca e slab dezvoltata, putin se cunoasste universul.Inca multe sunt de descoperit, putin noi ce cunoastem.Geneza din Biblie e redat clar cum a inceput totul, nu-ti trebuie altceva.Creatorul le stie pe toate.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Da? adica d-zeu a facut pamantul inainte de toate?

| sublime89 a răspuns (pentru NGheorghe):

Dar tu ce ai vrea? sa se stie deja tot la doar 50 de ani de cand a inceput era spatiala? Ai vrea tot dintr-o data, asa-i? nici nu ai pretentii. Ai vrea asa ca-n biblie: "d-zeu a facut tot". Geneza nu ti se pare o mare prostie, doar astronomia?

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

La inceput Dumnezeu a creat cerul si pamantul.

| Zurelin a răspuns (pentru Maxim96):

Normal, dar ce sa le ceri ateilor astora...

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Da, si dupa ce a facut pamantul a creat soarele, luna si a aruncat stelele pe cer, asa-i?

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

Da,asa cum scrie in Biblie asa a fost.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Asta ai vrea tu sa crezi. Daca tu zici ca pamantul a aparut inaintea stelelor esti total indus in eroare de basmul ala pe care-l numiti biblie. Si mai zici ca-ti place astronomia...

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

Cred ca toate Dumnezeu cu intelepciune le-a facut.O sa mi le faca cunoscute El, o vesnicie intreaga la dispozitie.

| NGheorghe a răspuns (pentru sublime89):

Nu nu vreau sa se stie tot intr-un timp scurt, ci doar nu-mi place ce explicati lipsite de logica si pline de epitete dau "cercetatorii moderni", mai e scurt asta nu este stiinta ci telenovele.
Sa vina cineva oficial cu declaratia asta: " pentru a preveni ca alte state să beneficieze de informațiile științifice din imaginile reale, NASA a dat publicității imagini trucate (false).", eu personal o consider lipsa de respect, bataie de joc si magarie (I-A-I-A). Daca publici niste poze ii bine, daca nu le publici iar ii bine ca nimeni nu poate obliga NASA, dar sa publici falsuri si sa te motivezi ca le-ai publicat asa doar ca sa iti bati joc de cei care le analizeaza--- asta este nesimtire.

Cat despre biblie, aceasta este o carte scrisa si rescrisa din care fiecare pricepe ce-i place, tin sa precizez ca majoritatea o memoreaza pe de rost. In principal majoritatea geniilor stiintifice sunt evrei sau s-au inspirat din biblie s-au au avut tangenta cu evrei si literatura lor stiintifica. Biblia inseamna si o lege morala de inalta calitate care are ca scop "neasuprirea omului de catre om, deci are ca scop o lupta pentru adevar sub toate formele lui. Zi merci ca traiesti intre crestini ca daca ai fi fost nascut intre islamisti ai fi fost obligat sa tocesti toata Geneza si daca lor le puneai intrenari din astea erai facut prost si obligat sa taci, Acum daca eu ti-am aratat o cotradictie fundamentala sustinuta in masa de majoritatea fizicienilor, care desi sesizeaza ca ceva nu este normal, totusi ei nu "riposteaza" din respect mutual. Oare respectul mutual ar disparea daca lumea ar afla ca unii fizicieni au fost platiti sa declare ceea ce declara? Ei bine, nu se va afla niciodata de sumele incasate cu toate ca cam peste tot unde se fac cercetari de nivel planetar, se poate observa lipsa de raspundere (adica nu stiu sa explice nici de unde vin banii nici unde au disparut banii!)
... totusi, ce treaba au fotonii cu campurile gravitationale?

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Poti sa astepti mult si bine.

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

Da o sa astept ca putin a mai ramas.

| sublime89 a răspuns (pentru NGheorghe):

Da, deci dupa cum vorbesti se vede clar ca aperi religia si critici stiinta. Preferi superstitia in locul explorarii si dovezilor. Preferi sa vezi doar partile negative ale stiintei, alea foarte putine cate sunt, decat sa vezi partile pozitive si multe. Si preferi sa vezi putinele lucruri bune ale religiei in loc sa vezi uriasele parti negative. Lucrurile sunt simple. Ce e mai adevarat? Biblia? Geneza? Sau astronomia si stiinta moderna? Cred ca cu totii stim raspunsul, dar unora ne e inca frica sa recunoastem. Si tu esti unul dintre ei.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Deci astepti sa mori sau ce? asa va invata crestinismul sa pretuiti viata? Vezi ca viata e scurta, si e singura pe care o avem. Iar tu ti-o irosesti in povesti antice. Treaba ta.

| Maxim96 a răspuns (pentru sublime89):

Nu mi-o irosesc nici nu astept sa mor, dar vreau sa intraiesc intru Hristos.

| NGheorghe a răspuns (pentru sublime89):

Măi "sublimule" explica-mi si mie cum iti permiti sa treci la discutii de ordin general. Cei asta?: Biblia sau astronomia? Repede! Repede!
Stai lejer ca nu iti merge cu mine, daca esti capabil sa ramai la discutii pe detalii ii bine, iar daca nu esti capabil atunci asta este,(ce vina am eu ca tu nu stii?)
Din 20 sau 30 sau mai multe raspunsuri se poate deja trage anumite concluzii, dar tu cu toate ca ai dat zero raspunsuri la intrebarile mele vrei deja concluzii finale, ba mai mult iti permiti sa ma faci si fricos. Tu?

| sublime89 a răspuns (pentru NGheorghe):

Wow, nu numai ca ti-e frica sa recunosti, dar vad ca te si enerveaza ca fanteziile tale biblice sunt desfiintate una dupa alta de catre stiinta. Mda, tipic. Te deranjeaza tare ca tot in ce ai crezut tu o viata intreaga se dovedeste acum c-a fost gresit, asa-i? Pai e de inteles chiar. Si eu vreau concluzii finale? laughing Tu pretinzi ca biblia e raspunsul final, doar pentru ca stiinta nu o poate face inca, si ca apar unele contradictii perfect normale cand esti inca pe la inceputul explorarii. Ai rabdare. De fapt, cu totii o sa murim fara sa stim totul, sper ca esti constient de asta. Cine nu poate accepta asta se refugiaza in basmul genezei. Cine poate, ala exploreaza doar ca sa stie putin mai mult si sa ajute la progresul omenirii pentru generatiile viitoare. Si oricum, in intreaga existenta a speciei noastre n-o sa se ajunga sa stim tot, deci religia o sa prospere. Ca asa-s oamenii, prosti.

| greyhound a răspuns:

Nu prea multe. Accept ca exista in mintile multora dar eu si credinta nu prea suntem frati

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

De prin clasa a5a am inceput sa am dubii despre existenta lui dumnezeu, am tot cautat raspunsuri, studiat si alte religii, inclusiv cele antice, si cam dupa 5 ani mi-am dat seama religia e doar o unealta, dumnezeu e o inventie, nimeni nu poate face minuni, inplicit nu iti poate raspunde tie nimeni la rugaciuni prin minuni, legile fizicii nu permit asta

| Maxim96 a răspuns:

Numai cei nebuni nu cred in Dumnezeu!

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Normal. Cei cu alte boli spihice cred in dumnezeu (in general schizofrenicii).

| Maxim96 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Dumnezeu este pentru acei care vreau viata vesnica, nu pierirea.Dar eu sunt sanatos psihic, stai fara grija.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Daca te-ai uita in ansamblu pe TPU, la raspunsurile si intrebarile fiecaruia, ai vedea ca cel mai nebun utilizator esti tu. Tu nu ai nici o legatura cu lumea reala, si vad ca te simti bine, trebuie sa-mi zici ce fumezi, vreau si eu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru 22SWAG22):

Nu, nu vrei. O sa ajungi un distrus fanatic fara viata.

| Maxim96 a răspuns (pentru 22SWAG22):

18 Dacă lumea vă urăşte, să ştiţi că pe mine m-a urât înainte de voi. 19 Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ceea ce îi aparţine, dar pentru că nu sunteţi din lume, ci eu v-am ales din lume, pentru aceasta vă urăşte lumea.
Hristos e cu noi pana la sfarsitul veacurilor!happy

| 22SWAG22 a răspuns (pentru BlackSulphur):

No. te rog uita-te ce raspuns mi-a dat Maxim.
Cum dracu sa nu fie copilul acela dobitoc?

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Ba nu-mi vine sa credlaughing, adica serios ma, tu chiar esti prostlaughing. In viata mea n-am mai vazut o fiinta primitiva ca tine jur. Ori ai fost scapat in cap, ori ai fost violat de parinti, ori nu ai neuroni, ori creierul tau functioneaza pe aburi, nu-mi dau seama, dar sincer frate, esti prostlaughing

| Maxim96 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Rade acum, rade, ca in ziua de apoi vei plange cand vei fi vrednic de vesnica osanda, de nu te vei intoarce la Hristos cel mult milostiv pana atunci.Intoarce-te pana nu e prea tarziu, El te va primi, ca El pentru pacatosi a venit pe pamant.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Prost esti ma...

| Maxim96 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Nu stii ce vorbesti si ma numesti pe mine prost.Intelepciunea dumnezeiasca e diferita de dea omeneasca.

| Dumniezău a răspuns (pentru 22SWAG22):

El si tanti EmaS.

| Evileye6 a răspuns (pentru 22SWAG22):

Ai cam mult tupeu sa faci pe cineva fiinta primitiva, nu crezi? Sunt de acord cu Maxim96, si eu iubesc stiintele exacte, dar eu pot sa cred, asta e credinta, sa crezi in ceva ce nu vezi. App, daca esti atat de genial, cum de nu stii ca oameni de stiinta faimosi, atei convinsi, au recunoscut ca viata e prea complexa ca sa se fi creat singura, ei au recunoscut ca trebuie sa fi fost creata de o Inteligenta Superioara. Faci ce vrei, dar nu-i jigni pe cei care cred.

| Mikhtarian a răspuns:

Dumnezeu reprezinta pentru mine trecutul,prezentul si viitorul.
El este calea si la bine si la rau,inseamna viata,iubire,adevar,iertare.
Am gresit si-mi pare rau, dar El stie cel mai bine.
V-a furat dracu pe unii, serios.
De aia vorbim de rugaciuni, si de multe fapte bune.
Nu-i nevoie de reply, caci nu citesc.

| Dumniezău a răspuns:

1.Nimic
2.Pe la 14 ani in conditii de liniste si pace.

| 22SWAG22 a răspuns:

Pe la 15 ani...
In ce conditii? Am vazut ca oamenii se roaga degeaba, inclusiv eu, nu primesti altceva decat ***

| ILoveMoon a răspuns:

Pe la 12-13 ani, am vizionat mai multe documentare despre teoria evolutionista si am deschis ochi ca nu tot ce zboara se si mananca happy