| anonim_4396 a întrebat:

Minunat cum Dumnezeu inca lucreaza!
Va mai indoiti de existenta Lui?
Uitati-va aici http://www.youtube.com/watch?v=hvJpa3P9nw8

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Draga mea Bliss,logica mintii mele pentru astfel de oameni imi spune să le transmit să-si cumpere: adevărul,întelepciunea, învătătura, priceperea-Nu să le vândă! Oseara binecuvântată!

28 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Țiganii și babele m-au convins de existența unui zeu.
Clipurile ăstea plinde de dovezi mă dau pe spate.

| Woodenpints91 a răspuns:

Şi ce ar trebui să văd acolo? Aceeaşi oameni care au pus botul si la găletile portocalii şi pixurile de la băsescu.
E mai uşor să strângi o adunătură de oameni creduli decât să gândeşti doar pentru tine.

| MortemAeternum a răspuns:

Sa stii ca in tarile dezvoltate, tendinta este inversa.Foarte multi crestini devin atei.Chiar de curand am ascultat o dezbatere in care un fost crestin evanghelist, botezat, care mergea din usa in usa sa raspandeasca evanghelia, a devenit ateu si inca unul care combate orice forma de credinta intr-o divinitate, mai ales pe cea crestina, ca pe aia o cunoaste cel mai bine.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asa este in ziua de azi! Cand te prinde valul lumii vai si amar. Si mai usor este sa se intoarca unul care nu a gustat din bunatatea lui Dumnezeu, decat unul care l-a cunoscut si apoi s-a indepartat!

| n0matterman a răspuns:

Hmmm...evenimente de mare anvergura cu pastori, pline de analfabeti si mosi, in locatii rurale necunoscute. (not suspicious at all)
Macar acum stiu de unde vin campionii mondiali la "Bocitoare 10 minute-cosciug".
Urat cu propaganda asta infecta.Cand,intr-un final(de mileniu probabil),un crestin(de pe TPU bineinteles) va veni cu ceva argumente logice,gandite de el,prin care va incerca macar sa arate POSIBILITATEA existentei divinitatii sale,ma voi duce la biserica si ii voi multumi "sefului" printr-o rugaciune.
Daca tot vreti sa postati videouri de genul,lasati-o mai moale cu convertitul. Puneti asa " Ce parere aveti de videoclipul x?" sau " Va place?"; nu "Dar vai,iata, ce minune vi se arata in acest video, niste oameni plangand, va mai indoiti de existenta sa?"

| Esperança a răspuns (pentru n0matterman):

Pastori,pline de analfabetilaughing ai de capu' tau. De ai avea tu jumate din creierul pe care il are acel om ce merge in evanghelizare si predica, ai fi om mare crede-ma!

| n0matterman a răspuns (pentru Esperança):

Ai citit gresit.Nu am spus ca pastorii sunt analfabeti, stiu si eu ca nu orice retardat poate ajunge sa predice gloatei crestine, ma refeream la majoritatea celor de pe acolo.

| Esperança a răspuns (pentru n0matterman):

Stai linistit ca evanghelizari se tin si in marile orase gen Bucuresti,Timisoara, Oradea, Sibiu deci nu cred ca peste tot sunt doar analfabeti!
Citeste mai sus raspunsul care i l-am dat lui Hombre!
Asa ca te astept la o seara din aceasta si mai stam de vorba dupa.

| Hombre a răspuns:

Manipulare in masa a naivilor si disperatilor de catre niste papagali care are aceiasi placa de fiecare data.

| Esperança a răspuns (pentru Hombre):

Spui asta pentru ca n-ai asistat niciodata la o seara din aceea!
Vara aceasta s-a facut o evanghelizare in zona mea si au fost ei,a fost pentru prima data cand am fost la o asemenea evanghelizare si nu-ti pot descrie in cuvinte cum m-am simtit!
Intreaga seara ma simteam usurata,eliberata,simteam ca zbor. Mergeam pe strada si zambeam,imi venea sa sar in sus de bucurie!
Daca ma vedeai sigur ziceai ca am baut ceva. Tanjesc dupa acele clipe minunate!
Si cand Dumnezeu vorbeste prin oamenii respectivi, te copleseste pur si simplu, fara sa-ti dai seama te trezesti cu lacrimi pe obraji. In Prezenta lui Dumnezeu nu poti sta indiferent, oriunde ar fi.

| GusWaters a răspuns:

Minunat cum se pot lasa unii oameni spalati pe creier.Insa,la fel cum ar zice un crestin,oamenii astia nu mai au speranta,si o regasesc insa intr-un zeu imaginar,care,cel mai probabil,n-a existat,si cel mai probabil,daca a existat,nu era de sorginte divina,si era un simplu muritor cu puteri supranaturale,sau, mai putin posibil, ceva calator in timp.Totusi,chiar daca ma scarbesc,parca mai e un licar de logica in ei: ei nu il urmeaza pe Dumnezeu,care e un mos ipocrit,narcisist si inexistent,ci pe un om normal,care a pledat pentru bunatate sufleteasca,chiar daca a avut si el momentele lui,ca atunci cand a rasturnat tarabele in Templu.

Chiar si asa, nu poti spune ca prin doar cateva convertiri(sunt putine in raport cu cati credinciosi exista pe lume) sunt un semn de existenta al zeului vostru, plin de falsitate.Sunt si o gramada de oameni ce se convertesc la ateism,sau la alte religii,si nu se face atata caz despre ei.Dar,bineinteles,voi,astia,fundamentalistii ortodocsi mereu o sa gasiti lucrarea lui Dumnezeu in orice lucru ce voua vi se pare bun,si in orice non-religios,veti gasi cel mai probabil, lucrarea Diavolului, si indepartarea de un zeu ce nu merita gratitudinea ce i-o arata atatea miliarde de oameni.Inca ma indoiesc de existenta Creatorului,ca Dumnezeu nu are cum exista. Timpul se sfarseste,dupa afirmatiile lui Einstein, si ale altor fizicieni bine-argumentati si bine pregatiti in domeniu, avand in vedere ca exista o chestie numita CONTINUUM SPATIU-TIMP.Deci,Dumnezeu nu poate fi de la inceputul timpurilor,pentru ca acesta se termina undeva,si este ilogic,sa si inceapa undeva,picand si teoria continuumului spatiu-timp,si cea a existentei zeului iudeo-crestin de la inceputuri,care,practic,nu exista.

Nu pot sa nu ma indoiesc de existenta lui YHWH acesta al vostru, cand exista cu mult mai multe lucruri ce sa demonteze existenta lui, decat exista lucruri care sa intareasca posibila sa existenta.Sunt atatia saraci,atatea boli,atata foamete,si atatea lucruri negative pe lume,atatea lucruri negative ce se intampla oamenilor credinciosi de-a binelea,si nu fariseilor,incat sa fie suficient pentru mine sa nu cred in bunatatea aia retardata ce voi o sustineti necontenit despre zeul vostru. Oamenii se convertesc oricand,si nu poate fi dovedita existenta acestui Dumnezeu decat prin ceva cu adevarat concret,gen sa iasa un om calumea presedinte in USA,si nu toti jidanii ce s-au succedat ani la rand,ceva gen Ron Paul.

Acest raspuns a fost scris cu By Demons Be Driven de la Pantera urland in boxe.Da, sunt un spirit demonic, ce baga zanzanie si indoiala intre crestini si ideile lor.Astept sa ma judecati!

| Esperança a răspuns (pentru GusWaters):

Nu sunt doar putine "convertiri" sunt mii de oameni care L-au cunoscut pe Dumnezeu! Bine nu sunt prezenti in clipul asta, cel care merge cu acest grup si predica este un fost ateu!

| GusWaters a răspuns (pentru Esperança):

Sunt mii de oameni ce s-au lasat prostiti, oameni a caror parere nu este relevanta pentru mine. Poate fi si fost pastafarian nenea ce merge cu grupul ala de sarlatani, pentru mine e clar ca ii prosteste pe prosti intr-un mod genial.Nu poti cunoaste o zeitate inexistenta, cu atat mai mult, cand altii iti baga pe gat ideea de existenta a acelei zeitati.

| Esperança a răspuns (pentru GusWaters):

E parerea ta. Nu stau la discutii cu tine pentu ca nu ajung la nici un rezultat!

| Esperança a răspuns (pentru GusWaters):

Eu nu stau sa te conving pe tine asupra unui fapt pe care tu nu il crezi,dar daca tu nu crezi ca Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu si ca Dumnezeu exista si nu regreti ceea ce crezi, credinta ta este moarta.
Deci Isus Hristos si Dumnezeu nu exista si atunci locul tau este inexistent si atunci locul tau nu poate fi explicat.
Oare chiar nu exista dupa moarte un loc in care sa ajungi?
Si cu toate astea daca vrei demonstratii zice Domnul "Pune-Ma la incercare si vei vedea"
dar atat timp cat tu nu-l pui pe Dumnezeu la incercare sa vezi ca exista,nu vei avea cum sa-L cunosti.
Tu vrei dovezi,insa daca Dumnezeu ar veni la tine peste noapte,te-ar prinde nepregatit, ai ajunge in iad si ai suferi o eternitate, ai arde in foc ti-ar conveni?

| GusWaters a răspuns (pentru Esperança):

Nu vreau sa cred in personaje fantastice,vreau sa cred in idei, si in creierul uman, un organism mult mai puternic si capabil de minuni mult mai relevante ca cele infaptuite de Dumnezeul si de Iisusul vostru imaginar.Nu exista dupa moarte un loc unde te duci,ca nu exista chestia numita spirit,e doar caracterul omului,ce ramane, doar in lumea asta, in memoria colectiva sau individaual.Eu il pun la incercare pe Dumnezeu: sa coboare acum,cel ce pretinde puterea si bunatatea absoluta,si sa dea un semn cu adevarat relevant,nu inca o poveste incalcita,gen ''a coborat un cavaler alb la un om prins intre daramaturi si i-a adus apa",ca nu-s de crezut chestii de astea.

L-am pus pe Dumnezeu la incercare de nenumarate ori, si crede-ma, pana acum vreo doi-trei ani eram un om bun.Si acum sunt cat de cat, dar nu vreau sa desfasor bunatatea ce-o mai am in mine, ca e fara rezultat.Cum sa ma prinda Dumnezeu nepregatit? Nu pot fi prins nepregatit,ca infarct nu fac,desi am probleme destul de nasoale cu inima cateodata,si nu vine niciun cutremur, ca blocurile din zona mea trec si peste apocalipsa la ce fundatii au.Iar Iadul nu exista, cel putin nu asa cum il vad majoritatea crestinilor.Este un Iad si un Rai pentru fiecare, pe lumea asta, locuri ce indeplinesc anumite circumstante si devin ceea ce devin pentru noi.

| Esperança a răspuns (pentru GusWaters):

Erai un om bun. Stii tu oare ce inseamna cu adevarat "om bun"? Nu cumva erai bun in ochii tai,bun din perspectiva ta. L-ai intrebat vreodata pe Dumnezeu ce inseamna a fi un om bun?
Sincer,nu stiu daca este vreun ateu de pe TPU care sa nu-mi fi zis ca nu l-a pus pe Dumnezeu la incercare! Pai depinde la ce "incercare" l-ai pus.
Tine minte un lucru Dumnezeu e Viu,Real,Adevarat nu e fantastic.
Gandeste-te doar la ceea ce spun acum: Ti s-a intamplat vreodata in viata ca cineva sa-ti spuna ca urmeaza sa ti se intample ceva si s-a intamplat acel lucru?
Daca nu tie,cel putin unui apropiat,ruda,prieten etc. sau daca nu, cuiva cunoscut, cel putin de auzit de astfel de situatii ai mai auzit?
Gandeste-te bine,ca au fost multi in situatia ta care au negat si unii au putut veni inapoi in trup si povesti despre ceea ce li s-a intamplat pentru ca cei din jurul lor sa creada, sa se pocaiasca si sa primeasca viata vesnica in dar.
In schimb unii n-au mai revenit, dar au ajuns in iad.
Eu iti urez ca Dumnezeu sa ti se descopere si ai grija la ceea ce il pui pe Dumnezeu la incercare pentru ca nu care cumva sa-l pui la ceva din care sa nu mai poti iesi.
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| GusWaters a răspuns (pentru Esperança):

Asa consider eu,ca din ce-am mai citit eu despre oameni buni,standardele mele din trecut corespundeau cu ale lor.Ii ajutam pe ceilalti,nu eram materialist,ma gandeam la chestii pozitive,nu ca acum,cand sunt centrat doar spre rau,iertam multe,nadajduiam si ma rugam la zile mai bune,la iluminare de la Dumnezeu, si porcarii din astea.Da' mi-a trecut, pentru ca inainte eram slab si nu vedeam.Nu l-am intrebat pe Dumnezeul tau imaginar,pentru ca nu am nevoie de asa ceva, dar fii tu sigura ca oameni cu adevarat buni, gen asistenti sociali sau pediatri nu trebuie sa intrebe un spirit.Nu depinde la ce incercari il punem pe acest Dumnezeu,cel mai bun si mai infailibil semn de existenta ce el l-ar putea da ar fi sa se arate,ori prin coborare,ori printr-o fapta ce sa influenteze foarte mult in bine gandirile oamenilor,fapta care sa le intoarca gandurile si privirile catre el,intr-un mod nu misterios,asa cum spuneti voi ca este el,ci printr-unul concret.

Da,este adevarat,dpdv ideologic, traieste in noi, la fel ca Sf.Treime si Diavolul,dar exista doar la acest ordin si nimic mai sus de atat.

Nu mi s-a intamplat asa ceva pana acum,dar omul,pentru ca dpdv mental e un zeu genial,isi poate induce anumite chestii,se numeste auto-motivatie.Dar eu ma bazez mult pe calculul probabilitatilor si alte chestii inrudite,si pot sa apreciez daca un lucru are sanse de reusita sau nu, de dinainte de a se intampla.

Oricat as pune acest Dumnezeu la incercare, tot nu va aparea intr-un mod ce sa-mi confirme total existenta sa.

| nesuferit a răspuns:

Gata m'ai convins, ma duc sa ma rog in baie
Va anunt ce a iesit

| Plant_Mad_1986 a răspuns (pentru nesuferit):

No bine mai daca o trimis-o d-zeu acolo ce vrei ca alfel nu s-ar putea aceasta manifestatie publica, decat prosteala pe fata mai pe romaneste! nu era destul cu besericile care ne-au umplut strazile, acum mai intra si pe stadioane si sali de sport si mai stiu eu ce cluburi, sa le fie rusine,., *** nu stiu ce dracul de sunt asa de filozof acum poate o fi de la iarba...bob marley the best

| Esperança a răspuns (pentru Plant_Mad_1986):

Vai ce onoare! ti-ai facut cont aici doar ca sa comentezi la postarile melebatting eyelashes Uite iti dau un sfat ca daca esti tu cel de la avatar, esti om in toata firea, rusine ar trebui sa-ti fie tie ca vorbesti ca la usa cortului iar in al doilea rand ca la varsta ta inca nu ai invatat bine gramatica! A trebuit sa citesc de 2 ori ca sa inteleg ce te doare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma indoiesc de existenta ta. Habar nu ai sa porti o discutie despre religie, fiindca nu cunosti problema in cauza. Te bazezi doar pe citate si "copy paste", ca un PC stricat. Ceva din logica mintii tale poti sa postezi? Chiar nu ai pic de rusine in tine?

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul e ca nu prea am habar sa vorbesc cu oamenii cu care nu poti sa porti o discutie normala, civilizata!
Am avut multe discutii cu oameni cu care am putut discuta stai linistit. Ca tu nu te numeri printre ei asta e partea 2-a.
Nu stiu unde vezi tu copy/paste in afara de acel link si citate!
Si sincer parerile unor oameni ca tine ma lasa rece! Asa ca poti vorbi in continuare de unul singur ca oricum nu-ti citesc comentariile absurde.

| Esperança a răspuns (pentru Raniia):

Nu am inteles.La ce anume te referi?

| Esperança a răspuns (pentru Raniia):

Scuze,am inteles acum big grin
Adevarul e ca zi de zi vad ca oamenii astia sunt plini de rautate,chiar nu vor sa vada nici sa auda. O tin pe a lor si punct!
Postarile mele nu sunt luate de pe net cum zic ei,sunt din suflet! Probabil ca asta este un defect de al meu, ca actionez din impuls si ce imi vine pe moment postez aici!
Poate le va da Dumnezeu si lor vedere si auz sai vada si sa auda. Sincer pe moment ma afecteaza rautatea lor, dar imi trece repedehappy
Eu am nadejde si speranta in Isus Hristos!

| Raniia a răspuns (pentru Esperança):

Priveste cu credintă, cu curaj si cu entuziasm spre un an plin de slavă si rodire.Trăieste în lumina Cuvântului Său si nu interpreta lucrurile prin prisma simturilor.Cuvântul este realitatea prezentă. Pace!

| Raniia a răspuns (pentru Esperança):

Draga mea Bliss,logica mintii mele pentru astfel de oameni imi spune să le transmit să-si cumpere: adevărul,întelepciunea, învătătura, priceperea-Nu să le vândă! Oseara binecuvântată!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bliss,eu sint convins, am trait si vazut minuni si nu ma indoiesc nici o clipa.Da-le pace celor care nu vor sa inteleaga, ei nu isi amintesc de Dumnezeu decit la mari necazuri si nu numai atit:lupta cu indirjire si isi bat joc de ceilalti. Dumnezeu sa-i ierte! Numai bine.

| wintertime a răspuns:

Laudat sa Fie Domnul!