| anonim_4396 a întrebat:

Gata ateilor, am pentru voi dovada suprema ce atesta existenta zeului crestin.

Un nou "argument cosmologic" formulat de un user care a decis ca e ok sa stearga jumatate din cel original suna cam asa :

"Universul are un inceput deci dumnezeu l-a facut"

Nici macar intrebare sau raspuns nu am la faza asta. Vorba romglezului combinata cu vorba unui filozof : Spiciles LOL si WTF.

Nu-i asa ca acum credeti? Nu reprezinta asta o dovada absoluta si irefutabila? Din cauza faptului ca am ramas fara cuvinte, am ajuns la concluzia ca e dovada suprema.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bine ca s-a lamurit si dilema asta.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"am ajuns la concluzia ca e dovada suprema." - de prostie.

| OnuOnulică a răspuns:

Tot ce conteză e că Dumnezeu există.
Atât! ✞

| MiyakoSaki a răspuns (pentru OnuOnulică):

Bravo....big like big grin

| sublime89 a răspuns:

Cand nu cunosti ceva si nu stii ce sa spui, totdeauna e usor si convenabil sa spui "God did it", si sa te duci la culcare linistit.

| fuzzer a răspuns:

Cand un anumit individ se intituleaza "ATEU", termenu asta nu presupune doar negarea existentei zeilor, si a altor divinitati. Ateismul promoveaza supunerea omului naturii.Ateismul interpreteaza realitatea pe baza unor conceptii rationaliste, si urmareste luminarea omenirii prin stiinta si cultura. Daca eu cred in Dumnezeu, asta inseamna credinta in supranatural, din moment ce nu pot dovedi existenta acestei divinitati cu argumente solide, reale, existente. Dupa cum spune "Marea Carte a Profetiilor", in care exercit credinta, adica biblia, este nevoie de un timp pana o sa-si faca simtita prezenta aceasta divinitate, altfel spus e o chestiune de timp, pana se va elucida acest "mister". Prin faptul ca faceti misto, si va bateti joc de cei care au perspective mai diferite fata de ale voastre, ce dovediti prin asta? Va manifestati mahnirea, nemultumirea, indignarea sau frustrarea printr-un mod nu tocmai inteligent. Ii jigniti intr-un mod indirect, pe cei care au altfel de idei, conceptii, legate de zei, religii si divinitati. Ateii din Antichitate, apelau la ratiune cand era vorba de luminarea masei, desi acestia constientizau ca asa-zisii "credinciosi" manifestau credinta, ba chiar frica in obiecte, unelte etc., atunci vine un om inteligent fara sa-i jigneasca si face urmatoarele afirmatii. "Omul obisnuieste sa ceara bunuri de la zei, dar divinitatea nu ia aminte la noi"."Daca semintele lumii n-ar fi, nimic n-ar exista. Caci nimic nu apare din neant"-Democrit, unul din cei mai mari filozofi ai Antichitatii din lumea greaca. Acest Democrit din Abdera, era si un ateu inrait, el m-a ajutat sa vad lumea ateilor din alte unghiuri. Insa pot spune, ca majoritatea de pe acest site ce se intituleaza atei, sunt o rusine pentru societatea ateilor de "calitate".

Atat am avut de spus!

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Clar, eu fac misto de afirmatiile absurde ale unor religiosi deoarece sunt frustrat, nemultumit, etc nu pentru ca acele afirmatii chiar sunt absurde si nu pentru ca asemenea afirmatii merita luate la misto.

Ma bag in dezbateri cu oricine, indiferent de religie si pot sa distrug argumentele foarte usor (deoarece sunt exagerat de simple) dar cand vad ca ma implori (ca oponent) sa fac misto de afirmatiile tale, pai iti fac pe plac.

Daca esti pentru prima data intr-o dezbatere cu mine, trec peste primele absurditati, le ignor (in sensul ca nu incep din prima sa fac misto) dar daca pretinzi ca esti miezul din fanta si ca ai argumente solide dupa care imi zici chestii gen "universul are un inceput deci zeul meu a facut asta", n-am cum sa ignor asa ceva.

"majoritatea de pe acest site ce se intituleaza atei, sunt o rusine pentru societatea ateilor de "calitate""... n-as zice chiar "majoritatea" dar sunt unii (cu toate ca tind sa cred ca sunt trolli).

"din moment ce nu pot dovedi existenta acestei divinitati cu argumente solide, reale, existente"... n-am nici o problema cu cineva caRE REcunoaste ca nu poate sa ofere dovezi solide pentru existenta zeilor dar dupa cum am zis, daca persoana X pretinde ca poate si vine cu argumente ca cel de mai sus, peste asa ceva nu pot sa trec. Si tu stii ca un asemenea argument este demn de luat la misto deoarece el tine de favoritism si ignoranta.

| Moisie a răspuns:

Da este adevarat ca asa scrie in Biblie, iar Biblia este adevarata pentru ca si asta scrie tot in Biblie!
Vezi ce usor m-ai convins!

| Ichnat a răspuns:

Bine, bine, dar pe Dumnezeu cine l-a creat?

Daca el a putu sa apara din "senin" atunci planeta de una singura, nu putea sa faca la fel?

| MiyakoSaki a răspuns (pentru Ichnat):

Dumnezeu este alfa si omega...lol...laughing

| Crâstoşelul a răspuns:

Dar de unde stii tu ca nu monstru cu sarmalele l-a creat?

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat, dumnezeu s-a creat. ce, tu ai stricat vreodata calculatorul? nu, calculatorul S-A stricat :))
inspiratia e de aici, uita-te cand ai 5 minute libere.
http://www.youtube.com/watch?v=yu71YSu52YI

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Sunt coleg de breasla cu el, curand o sa-ti dau linkuri cu mine, daca o sa mai fiu in viata.
vezi asta, compusa de costel deko cafe, teo si eu
http://www.youtube.com/watch?v=Uv8k5c0iExU
asta a iesit cel mai bine

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Sper sa ajungi celebru! Ca sa ma dau mare ca te cunosc ( virtual).hee hee

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Poate ca o sa ma cunosti si real, vezi ca vin cu viitorul convoi de zingaros. o sa ma recunosti tu, sunt ala mai alb dintre ei.

| 1Hekate1 a răspuns:

NulaughingDaca universu a inceput si Zana Maseluta l a facut? Daca exista, inseamna ca s au produs interctiuni intre materia neagra, energie etc.Se numeste STIINTA! STIINTA defineste perfect zic eu aparitia universului