| Exal a întrebat:

Ce rost are viata daca nu exista ceva mai departe?
Multi atei spun ca "ai o singura viata,trebuie pretuita si traita",dar cu ce rost?
Acest "sfat" mi se pare complet inutil,deoarece face doar ca viata sa fie mai neinsemnata,ce rost are sa traiesti acele frumoase experiente daca nu vei mai fi si nu va mai fi nimeni sa si le aminteasca?
Fie ca iti traiesti viata sau nu,odata mori,si nu ai nimic de pierdut sau de irosit, ca nu vei mai exista sa-ti para rau sau sa-ti para bine ca ce ai facut sau ce nu (asta daca viata de apoi nu exista).

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

"ai o singura viata, trebuie pretuita si traita",

eu cred ca orice om normal la cap e constient de asta inclusiv cei care mint ca exista ceva dupa viata asta nu ar vrea sa moara

| Exal explică (pentru RAY):

Daca stiinta aduce argumente favorabile, de ce TU te minti singur?

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Te asigur ca stiinta nu aduce asa ceva, eu sunt la curent cu tot ce se petrece in stiinta

| Exal explică (pentru RAY):

Asta e doar ceea ce vrei tu sa crezi.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Asta e ceea ce am descoperit prin experiente propi

| Exal explică (pentru RAY):

Explica

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Am gresit intrebarea

| SG1995 a răspuns:

Și viața are mai sens dacă există viața de apoi? Cum ai concluzionat asta?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Asa e, Exal, daca vrei poti sa te sinucizi chiar in momentul de fata. Nu ii pasa nimanui.

| Justme1997 a răspuns:

Ce rost are viata daca singurul scop posibil este sa proslavesti pe domnu?