| Parakeets a întrebat:

Ce rugăciuni ortodoxe/acatiste/paraclise recomandați pentru găsirea prietenilor/oamenilor proactivi și a unui partener de viață? big grin

Și ce sfânt în Ortodoxie e un fel de Cupidon? happy M-ar interesa și pur informațional, dacă cineva știe mai multe despre acest subiect, nu doar pentru rugă. happy
Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Ce rugăciuni ortodoxe/acatiste/paraclise recomandați pentru găsirea prietenilor~

dacă nu ești urât(ă) for, du-te la un salon, fă-te elegant(ă) apoi dă o raită prin cluburi. Ăl de sus te vede și fără să te rogi

| Parakeets explică (pentru sierra1):

Jesus! laughing)
Mătușa mea are o vorbă :
"Dacă vrei om din club, acolo îl găsești, dacă vrei om al Bisericii, la Biserică îl găsești." happy
Dar cele două contexte face diferența.winking
Caut pe la Biserică, dar și acolo, tot ce e single, că nu mă apuc acum să despart familii :/ iar pe la Biserică vin tot căsătoriții laughing) așa că de aceea am nevoie de o rugă.
Ce-o fi fost în capul meu să întreb aici și să mă aștept la un răspuns bun și serios? laughing)

| sierra1 a răspuns (pentru Parakeets):

Parakeets: Ce rugăciuni ortodoxe/acatiste/paraclise recomandați pentru găsirea prietenilor...

Parakeets: Ce-o fi fost în capul meu să întreb aici...

perfect de acord cu ultima ta intervenție

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Rugăciunea mea. Doamne, cu ce te ajut eu pe tine? Care înlocuiește pe - Dă Doamne, dar dă amu!
2. Sfăntul Sisoe. Și Șarpele din Rai. Fără el, am fi și azi legume în grădina Domnului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Psihiatru. NOW! Sau hai sa fiu totusi mai ponderat. Mergi frumos la un pisicolog, cit mai repede cu putinta!

| LaviniuA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ce te faci daca nimeresti un psihiatru sau psiholog care crede in divinitate? laughing Care recomanda carti spirituale, meditatie, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LaviniuA):

Mai sunt deplasati si printre ei...

| blackann a răspuns:

Pai acum vrei rugaciuni sau acatiste...
zilele trecute inca erai cu satana
decide te!

| Parakeets explică (pentru blackann):

Jesus!
Ești dus, Blackanne!
Când am zis eu că sunt cu Satana? Acum pe bune?
Eu doar am susținut mereu că mă atrage toată acea lume ocultă, dar una este atracția, fascinația, visul despre acea lume și cu totul alta este să o și aplici pe acea lume, iar eu una nu sunt așa de țicnită încât să mă dau cu Satana.

Taci naibi, că nu știi ce zici. Eu cred în Dumnezeu, sunt a Lui. Și doar în brațele Lui mă voi călăuzi, orice-ar fi sau veni. Taci, că tu chiar nu știi ce vorbești.

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

rolling on the floor))
da, calauzeste unde vrei tu.
eu doar iti reamintesc ce imi spuneai.
nu mai stii cand voiai sa faci riatualuri satanice in padure?
sau cand m-ai blestemat?
si ai marturisit ca i-ai blestemat pe multi altii?
wow.
inseamna ca ai probleme si cu memoria, pe langa toate celalalte probleme pe care le invoci.

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Si e "naibii", nu "naibi".
Jesus, Patricia, mai esti si profesoara/invatatoare/educatoare, whatever.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca o anume religie ar trebui sa aiba vreo legatura cu rugaciunea.
Ma refer la rugaciunea adevarata, acea rugaciune izvorata din Adancul inimii, rugaciunea facuta cu credinta ca va primi un raspuns si multa staruinta, nu la rugaciunile invatate pe de rost tot de la oameni, caci singurele rugaciuni adevarate si care cred ca rostite chiar ar trebui sa functioneze sunt cele facute cu credinta din suflet si cele din Sf Scriptura ( Tatal Nostru).
Spune-i doar lui Dumnezeu dorinta inimii tale cu propriile cuvinte si El cu siguranta te va asculta.

| LaviniuA a răspuns:

Sunt ingeri, arhangheli si sfinti care lucreaza in domeniul asta al iubirii, cum sa nu happy Totusi nu stiu daca in crestinism se practica rugaciunile la ei. Cred ca mai bine intrebi un preot.

| Drake21 a răspuns:

Te axezi pe zona inimi ca cabalistii si atragi tot ce e potrivit pentru tine

| pufulescu0o a răspuns:

Https://spynews.ro/......62264.html
Deci Irina si Nicolae.